O.S.E.L. - LINKY
 LINKY
Komáři odolní k malárii, virtuální realita postoupila o kousek dál, lidé jako stroje žijící v bludu...


Další úspěch v oblasti GMO technologií. Němečtí vědci připravili upravenou kukuřici, která obsahuje více železa. Důležité je, že železo je v podobě využitelné lidským organismem (jinak se dá dobře využít v podstatě jen železo z potravin živočišného původu).
Podrobnosti: Hospodářské noviny

 

Jeden z projektů v oblasti GMO počítal s přípravou moskyta odolného proti malárii. Teď se zdá, že by to mohlo jít i jinak. Zimnička totiž škodí i komárům a kupodivu se ukazuje, že většina z nich je proti ní odolná. Stačilo by tedy nějak odselektovat neodolné moskyty...
Podrobnosti: Lidové noviny

 

Hubblův dalekohled funguje už 16 let. Oslavou výroční byly samozřejmě nové snímky: „Jak ukazují jednotlivé fotografie, M 82 je pozoruhodnou galaxií. Uvnitř celé její centrální oblasti vznikají nové hvězdy 10krát rychleji než uvnitř naší Galaxie. Výsledkem je obrovská koncentrace mladých hvězd, ponořených do plynu a prachu v centru galaxie.“
Podrobnosti: Astro.cz.

 

Bizarní kuriozita – vzlétlo první letadlo poháněné pouze tužkovými bateriemi. 160 baterií dalo stroji o hmotnosti 100 kg energii k přeletu několika stovek metrů.
Podrobnosti: Idnes

 

Spory o to, co vlastně vyplývá ze známých Goedelových vět, jsou nekonečné. Tak z nich někdo vyvozuje, že lidské mysli nejsou stroje. Samotný autor objevu ještě ale přišel s jinou možností – můžeme být stroje, které navíc podléhají bludu (že totiž stroje nejsou).
Podrobnosti: Science World

 

Kuriozita. Dávnou africkou kost s pár zářezy můžeme (se značnou nadsázkou) pokládat za nejstarší matematickou hádanku vůbec. Má ale řešení?
Podrobnosti: Science World

 

Kacířský pohled na rizika v okolním světě, tentokrát ekonomický. Veřejný dluh coby výsledek sociálního státu může způsobit katastrofu největší světové ekonomice – s následky nedozírnými. „Konec Bourbonů nezpůsobila zámořská dobrodružství. Poslední zahraniční válka Ludvíka XIV, podpora rebelujících amerických kolonistů, znamenala velký strategický úspěch. Francouzské přepětí bylo vnitřní a způsobila je černá díra implicitních závazků. Tak i úpadek nevyhlášeného amerického impéria nemusí způsobit teroristé před branami, ani zlotřilé státy, jež je zaštiťují, ale fiskální krize sociálního státu doma.“
Podrobnosti: Business World
(další úryvek z tohoto textu )

 

 

Počítačové hry zítřka by mohly virtuální realitu posunout o hezký kus cesty. Již dnes se objevuje první vlaštovka: Ve hře, v jejímž názvu je Kung Fu, musejí hráči různě skákat a kopat. Do „počítačové“ podoby jsou pak reakce hráče převedeny kamerou.
Podrobnosti: New Scientist


Autor: Pavel Houser
Datum:04.05.2006 18:42