O.S.E.L. - Klony - věda, scifi a Kocourkov
 Klony - věda, scifi a Kocourkov
Maso a mléko klonů hospodářských zvířat je bezpečné. Svět reaguje na tento verdikt americké FDA jako jeden velký Kocourkov.


 

Zvětšit obrázek
Klony masného skotu z produkce University of Tennessee.

Osm let bádali experti amerického Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) nad klony ovcí, skotu, prasat a koz a řešili otázku, zda je maso a mléko těchto zvířat neškodné pro zdraví konzumentů. Na sklonku roku 2006 vyhlásil FDA verdikt. Produkty klonů skotu, prasat a koz jsou stejné jako produkty zvířat, jež přišla na svět jinak než klonováním. Jejich konzumace s sebou nenese nová rizika.

Zvětšit obrázek
Šťastní majitelé špičkové dojnice Teresy a jejího klonu Millie se zatím usmívají. Úsměv jim ale ztuhne na rtech, pokud bude mléko z klonů muset nést označení „made from clone“.

Konečné rozhodnutí o klonech ovcí bylo zatím odloženo. Pro důkladné hodnocení zatím není k dispozici dost údajů. Vzhledem k tomu, že ovce Dolly byla první savec klonovaný metodou založenou na přenosu buněčných jader odebraných z těla dospělého zvířete, je to zjištění poněkud překvapivé. Ještě překvapivější jsou reakce, jež zveřejnění stanoviska FDA vyvolalo. Odpůrci biotechnologií v USA šíří petici, v které požadují, aby maso a mléko klonů podléhalo stejným regulím jako „léky živočišného původu“. Odhaduje se, že se do této iniciativy zapojí organizace sdružující více než 60 milionů Američanů.

 


Zdá se, že svou roli tu překvapivě sehrál žánr scifi.  Hollywoodské filmy po desetiletí zhusta zobrazovaly  klony jako zákeřné a nebezpečné zrůdy a to nezůstalo bez následků. Právě to je podle analytiků jeden z hlavních důvodů, proč si Amerika si  klony oškliví. Podle průzkumu newyorského Mezinárodního výboru pro informace o potravinách (IFIC), by jen 9% Američanů kupovalo potraviny získané od zvířecích klonů.

Zvětšit obrázek
Klony prasnice Miss Pauline se zřejmě porážky bát nemusí. Jejich genetická předloha byla hvězdou cirkusových manéží, a tak je čeká asi umělecká dráha. Nakonec si možná ještě zahrají v nějakém hollywoodském trháku o zlotřilých klonech.

Asi 60% by se jich nikdy nedotklo. Pro srovnání – zásadní odpor k potravinám z geneticky modifikovaných zvířat, jež mají na rozdíl od klonů vnesen do dědičné informace cizí gen, vyjádřilo jen 40% dotázaných Američanů.

 

O tom, že klonovací absurdita už přelétla Atlantik svědčí případ telete Dundee Paradise. Jalovička tohoto jména byla počata „ve zkumavce“ v USA. Vajíčko krávy oplodnila býčí spermie v laboratorních podmínkách. Vzniklo embryo a to po zamražení putovalo v tekutém dusíku do Velké Británie, kde bylo rozmraženo a přeneseno do těla náhradní matky.

Zvětšit obrázek
Klonován je texaský longhornský skot. Nejlepší býk tohoto plemene byl vykastrován dřív, než se ukázal jeho špičkový exteriér. Snad to napraví jeho klon (zcela vlevo), který se stane tatínkem telat, jež jeho předloha nikdy nezplodí.

Podobných telat je spousta. Bouřlivé diskuse kolem Dundee Paradise vypukly proto, že vajíčko k jejímu početí bylo získáno z  klonu špičkové americké dojnice.

 

Britské ministerstvo zemědělství vidí v Dundee Paradise jen další z mnoha telat „ze zkumavky“ a nehodlá jalůvku vystavit perzekucím. Vládní Agentura pro standardizaci potravin (FSA) ale „jedná o právních náležitostech, jež se týkají potomků zvířecích klonů.“ Přiklání se k názoru, že jakýkoli produkt získaný od Dundee Paradise bude muset schválit expertní výbor Evropské unie jako „novou potravinu“. Toto označení zahrnuje potraviny uvedené na trh EU po květnu roku 1997, s jejichž konzumací nejsou  dlouhodobé zkušenosti. EU vyžaduje u „nových potravin“ garance zdravotní bezpečnosti.

 


Pokud vás zajímá vztah vědy, scifi a jejich vliv na současný svět, jste srdečně zváni na diskusi na téma „Co by dnes napsal Jules Verne?“

Duskuse se koná ve středu 17. ledna 2007 v 19.00 v Malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1)
Diskutovat na toto téma budou:
PhDr. Ondřej Neff - publicista, autor sci-fi, znalec díla Julese Verna
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. - biolog, popularizátor vědy, autor sci-fi povídek
Mgr. Roman Neruda, CSc. - Ústav informatiky AV ČR, odborník na umělou inteligenci
Diskusi moderuje redaktor Českého rozhlasu Leonardo Luboš Veverka
(https://www.rozhlas.cz/leonardo/osoby/_zprava/224780)

Vstup je zdarma, místo v sále je možno rezervovat.
Diskusi pořádají Český rozhlas Leonardo, časopis Vesmír a Lidová univerzita Městské knihovny v Praze.


Pramen: Nature Biotechnology, DEFRA, Český rozhlas Leonardo


Autor: Jaroslav Petr
Datum:13.01.2007 10:45