O.S.E.L. - SARS FAQ
 SARS FAQ
Nejčastěji kladené otázky. Chcete-li něco vědět o SARS, napište nám. Pokusíme se Vám najít odpověď.



Co znamená SARS?
Název pochází z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, což si můžeme volně přeložit jako „vážné onemocnění dýchacích cest“.


Kde se vzal SARS?
Prvním pacientem se SARS, který vzbudil pozornost sdělovacích prostředků, byl 48letý americký obchodník. Ten onemocněl po výletu do Šanghaje a Hongkongu. Vyhledal nemocniční ošetření v Hongkongu, ale lékaři mu už nedokázali pomoci. První obětí choroby, která je dnes známa jako SARS, mohl být už v listopadu 2002 obyvatel města Foshan  v jihočínské provincii Guangdong. Tam zřejmě leží i ohnisko vzniku epidemie, která se rychle rozšířila do celého světa.


Co vyvolává SARS?
Původcem je virus ze skupiny koronavirů, příbuzný původci obyčejného nachlazení. Jedná se zřejmě o koronavirus, který na člověka „přeskočil“ ze svého původního zvířecího hostitele. Nový koronavirus se výrazně odlišuje od dosud známých koronavirů. Byla přečtena dědičná informace viru a byly vyvinuty první diagnostické testy pro jeho detekci. Pro virus je navrhován označení „Urbani SARS-associated virus“ čili „Urbaniho virus spojený s vážným akutním syndromem dýchacích cest“. Virus by měl být pojmenován na památku Carla Urbaniho, který jako pracovník Světové zdravotnické organizace odhalil jedny z prvních známých případů SARS ve Vietnamu. Díky Urbanimu si svět uvědomil závažnost situace. Bohužel, Carlo Urbani zaplatil boj v první linii se SARS životem.


Jak se SARS projevuje
Choroba začíná podobně jako chřipka. Horečky šplhají nad 38oC, nemocného bolí svaly, dostává záchvaty zimnice, bolí ho hlava a trápí ho bolesti v krku. Dalšími příznaky je silný suchý kašel provázený dechovými obtížemi.Ty přecházejí v zápal plic. Asi 10 až 20% pacientů musí být pod „umělou ventilací“. Úmrtnost je kolem 3 až 4%.


Jak dlouhá je inkubační doba?
Zhruba 2 až 7 dní.


Jak se nemoc šíří? Jak se před ní chránit?
Zpočátku se zdálo, že pro nákazu od nemocné osoby je nutný poměrně těsný styk s nemocným, především kontakt s vykašlanými kapénkami nebo s jinými tělními tekutinami. Prakticky blesková nákaza bezmála 200 obyvatel jediného obytného bloku v Hongkongu ale otevřela možnost, že se původce choroby šíří o poznání snáze, například vzduchem nebo i vodou.


Lidé, kteří na sobě pocítí příznaky podobné SARS a byli buď v kontaktu s někým, kdo chorobou onemocněl, nebo se nedávno vrátili z nejvíce postižených zemí (z provincie Guangdong v Číně, z Hongkongu, Singapuru, Vietnamu nebo Kanady) by měli neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.V postižených oblastech (Singapur, Hongkong a Kanadě) byly zavřeny školy a některé oblasti byly podrobeny karanténě.


Doporučuje se dodržovat základní zásady hygieny, především svědomité mytí rukou. Koronaviry, které jsou v podezření jako jeden z možných původců, jsou vylučovány z těla nemocného, který je může dotykem zanechávat na povrchu věcí. Tam virus přežívá i několik hodin a přitom se dotykem přenáší na jinou osobu. Šíření choroby by mělo bránit i nošení roušky přes nos a ústa.


Jak dlouho je pacient se SARS zdrojem infekce pro okolí?
To nikdo pořádně neví. Zkušenosti naznačují, že největší riziko nákazy hrozí od nemocných s plným projevem příznaků, tedy s horečkou a kašlem.


Dá se SARS léčit?
V současné době není znám lék, který by stoprocentně zabíral. Některým pacientům se uleví po podání protivirových léků a steroidů. V současné době bylo vytvořeno konsorcium 11 špičkových laboratoří z 10 zemí, které pátrá po původci SARS. Čtyři laboratoře nyní „čtou“ kompletní dědičnou informaci podezřelého koronaviru. Výsledky jejich práce by měly poskytnout informace nezbytné pro vypátrání původu choroby a následné hledání preventivní ochrany i léčby.


Je SARS výsledkem teroristického útoku biologickými zbraněmi?
Nic tomu nenasvědčuje.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:07.04.2003