O.S.E.L. - Cestujeme se SARS
 Cestujeme se SARS
Novinovými články probleskují kouzelné perličky...


Když se poprvé, v březnu, projevilo, jak rychle se nemoc umí šířit (téměř současně se objevila v Hongkongu, Torontu i Hanoji) a jak moc umí být zlá (HK: 13% úmrtnost u věku do 60 let, poté 40%), nenašel se nikdo, kdo by volal: musíme tlouci do bubnu a rychle zasažené zóny uzavřít, nemá-li se nemoc šířit a dojít k velkým ztrátám i jinde, neb o nemoci málo víme, nejsme na ni připraveni., jsme v situaci, s níž jsme nepočítali…Teď už víme mnohem více, než že nemoc je nakažlivá od samého počátku, počet umírajících vysoký a vir velmi rezistentní…ale že bychom byli připraveni?
Mezitím …novinovými články probleskují kouzelné perličky:

Po více než měsíci útrap se v Hongkongu konečně rozhodli přistoupit i k systematičtější kontrole osob přijíždějících z pevniny…

Z rodičů, kteří se vrhli do pekelných útrob epidemie, aby z ní zachránili adopcí nějaké to dítě, se skutečně jedněm podařilo do New Yorku provézt SARS již nakaženou holčičku…

V Indii, když už měli v karanténě 200 osob a zrušili jednu svatbu, se ukázalo, že Národní virologický institut měsíc pracoval špatně a výsledky musely být prohlášeny za neplatné …

V Čechách není zvykem mít na infekčních odděleních zařízení pro intenzívní péči..a v Brně dokázali, že neumí zachránit ani člověka s obyčejným zanedbaným zápalem plic..a nakonec mu odebrali vzorky 2 dny po smrti
Ostatně: na Filipínách také jeden člověk zemřel na SARS v blázinci: báli se ho převézt do jiné nemocnice, tak mu raději upřeli péči, kterou jeho stav vyžadoval..



Můžeme doufat, že se nám epidemie vyhne..ale smějí si to dovolit lidé, kteří to u nás mají na starosti?.Doposud byla klíčovou otázkou lékaře, k němuž přispěchal pacient v akutním stavu: byl jste v Hongkongu? V Asii? (Lékaři nejsou proškolení) Je ale otázka, odkud k epidemie může přijít…vždyť o lety do Hongkongu se mezitím začaly brát společnosti jako Air India či Air Jemen (hodlající vozit cestující též do Saúdské Arábie), vedle na Slovensku mají zase možná ještě trochu shnilejší instituce než u nás.. .
Je jediný aparát na světě, který se rozhodl ihned velice konzervativně a přísně posuzovat případy a nařizovat domácí izolaci i v případě, že to na SARS tak moc nevypadalo (a taky to SARS leckdy nebyl): USA. Vždyť i v Kanadě musel být ke karanténě epidemik vlastně dohnán: dříve vznikly zátarasy okolo čínské čtvrti…pak ovšem se kvůli karanténě vedlo šetření u 7000 osob. Po pečlivém prošetření se soubor zúžil na 650 a do dnešního dne jí zde prošlo přes 1200 osob. Že se otálení či epidemiologická stupidita nutně nevyplácí dokazuje Peking, kde ještě na začátku března hovořily zprávy o 1 podezření, ve druhém týdnu o 10 nakažených..a dnes už pomalu žádná opatření nestačí epidemii brzdit…po městě pobíhá 30 000 sttrážníků a ivestigativních pracovníků a snaží se to ubrzdit.
Pamatujte, než někam pojedete, že během měsíce se může situace dost změnit, že tam též může být problém zvaný. nedostatek ventilátorů pro osoby, jimž selže dýchání…a mohlo se stát, že na mezinárodní úrovni nikdo žádná podezření nezaznamenal, protože se tam rozhodli žádnou kartu s hlášením pro WHO nevyplňovat a neposílat, dokud to nebude vážně betonové.... ale že u nás v Čechách může epidemie začít kdykoliv též..
Ačkoliv pro výrobu polymerizačních testů jsou všechny dostupné informace na internetu, a německý výrobce dokázal nabídnout laboratorní kity za 20 euro, není mnoho subjektů, jež se do výroby pustily, takže se kvůli bezpečnostním důvodům testuje obecně poměrně málo…


Autor: Katka Amiourová
Datum:06.05.2003