O.S.E.L. - Přijďte se ohřát, broučci!
 Přijďte se ohřát, broučci!
Květ si drží celou noc teplotu kolem 28oC. To na první pohled nedává smysl, protože hřeje ještě dlouho poté, co nalákal vůní brouky k opylení…


Hmyz opylující květy pracuje sice pilně, ale zdaleka ne nezištně. Za svou zprostředkovatelskou činnost při výměně pylu mezi rostlinami si vybírá odměnu. Ta mívá často podobu chutného sousta v podobě květního nektaru. Francouzsko-australský tým vedený Rogerem Seymourem se podíval blíže na soužití hmyzu a květin, v kterém se za opylení platí teplem.

Filodendron Philodendron solimoense rozkvétá večer a jeho květy se přitom silně zahřívají. Zvýšená teplota vyvolává větší odpar vonných těkavých látek z květu. Díky tomu filodendron na dálku voní a láká k sobě hmyz. Nejčastěji naláká drobné vrubounovité brouky druhu Cyclocephala colasi. Ti se slétají ke květu, zalezou za listen, který květ obaluje, a stráví tam noc v bujaré hostině a milostných hrátkách. Ráno brouci vylezou z květu, někam se „zašijí“, aby se po nočním tahu dospali a teprve z večera zas zavětří, odkud jim zavoní další právě rozkvétající filodendron.

Seymour a jeho spolupracovníci se podívali na energetickou bilanci broučích návštěvníků celonočního mejdanu v květu filodendronu a zjistili překvapivé věci. Květ si drží celou noc teplotu kolem 28oC. To na první pohled nedává smysl, protože květ hřeje ještě dlouho poté, co nalákal vůní brouky k opylení. Je proto zřejmé, že tvorba tepla v květu nemá za účel jen zesílit jeho aroma. Ukazuje se, že filodendron topí svým opylovačům. Brouci jsou poměrně malí a snadno prochladnou. Pokud mají vydržet v aktivním stavu, musí v noci zvýšit látkovou výměnu až 16krát. To není málo  a není divu, že brouci koukají, kde by ušetřili. Řešení napjaté energetické bilance jim nabízí teplo pod ochranným listenem hřejícího květu. Tam je jako v pokojíčku. I v teplé tropické noci, kdy teplota nesestoupí pod 24oC je úspora více než zřetelná. A co teprve v horách, kde noční teploty klesají nejednou i k bodu mrazu. Přesná měření prokázala, že uvnitř zahřívajícího se květu spotřebovává brouk 2krát až 5krát méně energie než při nocování pod širou oblohou. Filodendron si zajišťuje služby brouků tím, že má pro ně připravený útulně vyhřátý byteček. Dokonalý trik.

Taktika nabídnout broučím opylovačům dobře vytopené noční útočiště je v tropické přírodě Jižní Ameriky celkem rozšířená. Na tento květ se navečer slétají zlatohlávci…





… aby odtud po celonočním flámu brzy ráno zase vypadli.



 


Pramen:
Seymour R.S., White C.R., Gibernau M.: Heat reward for insect polinators. Nature 426, 243-244, 2003.





 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:22.01.2004