O.S.E.L. - Ultrazvuk pomáhá ničit nádory
 Ultrazvuk pomáhá ničit nádory
Léčba nádorů ultrazvukem snižuje vedlejší efekty klasických chirurgických zákroků.



Záměna skalpelu chirurga za paprsek zvuku o vysoké energii může snížit vedlejší efekty, které znepříjemňují práci chirurgům a zatěžují pacienty. Shodují se na tom členové týmu, kteří léčbu nádorů ultrazvukem klinicky ověřují.
Studie na pacientech s rakovinou prostaty, zveřejněná v únoru v americkém Seetle konstatovala, že zvukové vlny o vysoké energii, které jsou za hranicí slyšitelnosti lidského ucha, změní jednoho dne způsob odstraňování některých nádorů.  K zákrokům, ve studii o které je řeč, byly použity ultrazvukové vlny o stejné délce, jako se používají při ultrazvukovém vyšetření těhotných žen k zviditelnění jejich plodů. Vlny ultrazvuku normálně procházejí tkáněmi aniž by je poškodily, poud se ale nasměrují do jednoho bodu, způsobí, že tkáň se ohřeje, teplota se postupně zvyšuje až nad 60 stupňů Celsia a buňky hynou. Chirurg může postupným směrováním vln (posouváním ohniska), ničit buňky nádoru bez jediného řezu skalpelem.

Jean-Yves Chapelon se svými kolegy z Francouzského národního ústavu pro zdraví a výzkum v Paříži již tuto metodu  vyzkoušeli na 240 pacientech u kterých se vyskytlo pokročilé stádium rakoviny prostaty. Jednalo se o případy kdy klasická chirurgická léčba byla značně riskantní. Statistické porovnání výsledků klasické a ultrazvukové metody ukázalo, že novou metodou lze pacientům prodloužit život v průměru o 5 let. 

Jean Yves Chapelon

Ultrazvukem se podařilo u 65% pacientů odstranit celý nádor. To je procento, kterého se dosahuje i při klasické chirirgické léčbě. Po klasických operativních zákrocích ale  pacienti mají problém s udržením moče a velmi často u nich dochází k inkontinenci - pomočování. Procento pomočujících se pacientů dosahoval při klasické léčbě  80%. Při použití ultrazvuku tento ukazatel klesl na pouhých 8%. Výhodou provedení zákroku ultrazvukem je také to, že tento zákrok může být prováděn opakovaně. To je v případech, kdy se nádor znovu objeví velmi důležité, protože není třeba, již tak oslabeného pacienta, zatěžoval novým „řezáním“.
Studie Francouzů tak navázala na podobný pokus provedený v roce 2000 v Německu. Zprávy o  výhodách ultrazvuku se šíří také z Číny, kde je již ultrazvuk  využíván k léčbě nádorů na játrech a na ledvinách. Čínské zkušenosti naznačují, že ošetření ultrazvukem má  menší vedlejší účinky, než když se použije radioterapie.
Nespornou výhodou ultrazvukové metody je, že ošetření může být provedeno kdekoliv v těle. Podmínkou  je pouze to, aby tumor nebyl obestoupen kostmi, nebo vzduchovými kapsami (jako je tomu v plících). Pokud se nevyskytnou nějaké komplikace, trvá zákrok ultrazvukem  jednu až tři hodiny.
Podle Chapelona již nastal čas, kdy chirurgie ultrazvukem může ostatní metody vyzvat k soupeření. 





Pramen:
https://www.aaas.org/meetings/

Autor: Josef Pazdera
Datum:07.03.2004