O.S.E.L. - Boeing úspěšně vyzkoušel mikrovlnnou střelu proti elektronice
 Boeing úspěšně vyzkoušel mikrovlnnou střelu proti elektronice
CHAMP je křižující střela, která dokáže směrovanými vysokoenergetickými mikrovlnnými pulsy usmažit běžnou elektroniku i elektrické rozvody v oblasti cíle. Bojte se o svůj počítač i chytrý telefon!


 

Zvětšit obrázek
CHAMP v akci. Kredit: Boeing.



 

Zvětšit obrázek
Rekonstrukce úspěšného testu střely CHAMP. Kredit: Boeing.

Moderní konflikty už nerozhoduje lidská síla, ani zásoby uhlí, oceli anebo ropy. Ne, že by byly zcela bezvýznamné, ale dneska je velké válčení o elektronice. Významné armády světa jsou prorostlé počítačovými sítěmi a mikročipy se najdou už asi v úplně každém kousku výzbroje. Namísto lidských vojáků se v první linii stále častěji objevují robotičtí bojovníci, jejichž ztráty tolik nebolí veřejné mínění. Není divu, že by v takové válce mohly sehrát významnou roli zbraně proti elektronice. Vůči lidem by nebyly smrtící, alespoň ne v okamžiku zásahu, ale veškerou nechráněnou elektroniku by usmažily jako vajíčka k snídani.

 

Pro milovníky moderních technologií, kteří spí s mobilem i notebookem zároveň, jsou takové zbraně noční můrou, zjevovanou jen v těch nejšílenějších snech. Zároveň jsou ale už na dosah ruky. Společnost Boeing v minulých dnech úspěšně vyzkoušela svoji křižující mikrovlnou střelu projektu CHAMP (Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project), na které pracují vývojáři divize Boeing Phantom Works společně s vojenskými výzkumníky Air Force Research Laboratory. První ostrý test byl prý nadmíru úspěšný. Střela CHAMP postupně zlikvidovala elektroniku sedmi různých cílů a pak se podle plánu sama zničila nad pustou pouští západního Utahu. Podle očitých svědků bylo fascinující sledovat, jak už první intenzivní elektromagnetický výstřel, směřovaný na modelovou dvoupatrovou budovu, usmažil připravenou elektroniku i elektrické rozvody. Zásah byl dokonce tak úspěšný, že vyřadil i kamery, instalované s úmyslem vše zaznamenat.

 

 

Zvětšit obrázek
Alchymistická laboratoř Raytheon Ktech. Kredit: Raytheon Ktech.

 

Zvětšit obrázek
Zatím ještě fungují. Testovací budova, před zásahem mikrovln CHAMP. Kredit: Boeing.

Je to obrovský úspěch a pro mnohé velké překvapení. Časopis Scientific American se ještě zhruba před měsícem poškleboval, jak je vývoj mikrovlnných zbraní v koncích, že se projekt CHAMP zmohl zatím jenom na prototyp střely bez zdroje mikrovln a že podobná zbraň vlastně ani nebude pořádně fungovat. Boeing a US Air Force teď ale po několika letech vývoje všem vytřeli zrak, tedy pokud nejde o rafinovanou zpravodajskou hru. Došlo totiž k posunu strategické rovnováhy a na některých neklidných místech světa nejspíš dostali kolektivní infarkt. Střely CHAMP jsou projektované k nesmrtícímu ničení elektroniky celých komplexů protivníka, například vyrábějících zbraně hromadného ničení.

 

Jistě není potřeba dodávat, kde by se to teď mohlo hodit. Zároveň představují velkou hrozbu pro pasivní radarové systémy, které by jinak mohly odhalit útok neviditelných letadel, například příšerně drahých neviditelných stíhaček Lockheed Martin F-35 Lightning II. Podle všeho se zdá, že klíčovou roli v nečekaném úspěchu projektu CHAMP sehrál systém generující směrované vysokoenergetické mikrovlnné pulzy, od společnosti Raytheon Ktech, světové jedničky ve vojenských i civilních aplikacích se směrovanou energií. Nějak se jim podařilo vtěsnat dostatečně výkonný zdroj směrovaných mikrovln na palubu křižující střely a to byl právě ten nečekaný zvrat.

 

 

Zvětšit obrázek
Stejná místnost, bezprostředně po zásahu. Kredit: Boeing.

Boeing velmi hlasitě zdůrazňuje, že jde o nesmrtící zbraň. To je vcelku pochopitelné, protože poslední dobou se na ně nalepila kritika ohledně útočných misí dronů, které kromě džihádistů občas zlikvidují i neozbrojené civilisty. Společnost Boeing jako taková je tam určitě neposílá, na její mediální obraz to ale bezpochyby nemá moc dobrý vliv. Takže zpráv o nesmrtících zbraních s důrazem na to, že nezabíjejí lidi, bude jen a jen přibývat. A nejen na střelnicích. Není sice úplně jisté, k čemu by mohly být sofistikované protielektronické střely v šarvátkách s Talibanem, můžeme se ale vsadit, že se na bojištích brzy objeví.





Prameny:

Boeing Features 22.10. 2012, Wikipedia (Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project).


 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.10.2012 00:34