O.S.E.L. - DARPA trénuje robotického soumara LS3
 DARPA trénuje robotického soumara LS3
Americké vojáky budou už možná napřesrok doprovázet robotičtí soumaři LS3. Letos v prosinci trénovali ovládání hlasovými povely ve Fort Pickett.


 

Zvětšit obrázek
LS3 trénuje u Fort Pickett. Kredit: DARPA.




 

Zvětšit obrázek
Robotický soumar do nepohody. Kredit: DARPA.

Už delší dobu není žádným tajemstvím, že američtí vojenští vývojáři z DARPA staví spolehlivé robotické nosiče pro vojenské nasazení. Jejich cílem je výkonný robotický soumar, který by chodil s vojáky a poslouchal rozkazy. Nejprve ve spolupráci se společností Boston Dynamics vyvinuli kráčejícího čtyřnohého robota schopného nést náklad, známého jako BigDog. Jeho nástupcem se stal v mnoha směrech vylepšený AlphaDog, posléze přejmenovaný na projekt LS3 (Legged Squad Support System).

 

Robotický soumar LS3 unese 180 kg nákladu vojenské jednotky, kterou doprovází prakticky v jakékoliv terénu, horkém i chladném, stejně jako mokrém i vyprahlém prostředí. Svými senzory, kamerami a LIDARem (Light Detection And Ranging) pečlivě vnímá okolí, mrštně se v něm pohybuje a překonává mnohé překážky, na které v terénu narazí. Když je třeba, dovede se pohybovat tiše, což doprovázení vojáci jistě dovedou ocenit. V průběhu letošního roku (2012), tedy v pátém roce vývoje robotického soumara, už dva prototypy LS3 trénovaly v terénních podmínkách.

 
Další detailní záběry:
https://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/1-leggedsquads.jpg
https://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/2-leggedsquads.jpg
https://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/leggedsquads.jpg

V prosinci 2012 probíhaly testy LS3 v oblasti vojenské základny Fort Pickett, poblíž města Blackstone ve Virginii. Vývojáři během nich testovali schopnost robotického soumara reagovat na ústní povely. Není to přitom samoúčelný rozmar hravých konstruktérů.

Zvětšit obrázek
Návrh designu pro Legged Squad Support System z počátku projektu. Kredit: DARPA, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Mariňáci se už těší. Kredit: Mike Morones/Marine Corps Times.

Při reálném bojovém nasazení by totiž vojáci jednotky se soumary dozajista měli na práci jiné věci, než se starat o ovládání kráčejících robotických nosičů. Proto se v DARPA snaží vytvořit autonomní roboty, kteří by se většinu času starali sami o sebe.

 

Podle DARPA teď LS3 rozumí celkem deseti povelům. Příkaz „engine on“ robotického soumara aktivuje, a po „follow tight“ LS3 kráčí úplně stejnou cestou, jako jeho lidský operátor. Povel „follow corridor“ přiměje robota vypočítat nejvíce efektivní trasu, která mu umožní postupovat za operátorem. Soubor povelů ještě doplňují například vcelku pochopitelné „stop“ a „engine off“, po němž se LS3 vypne do pohotovostního režimu. Vývoj robotického soumara ještě samozřejmě není u konce. Neumí ještě například úspěšně procházet zasněženou krajinou a odhadovat, kde je sníh příliš hluboký. Také se ještě nedokáže vyhnout nepřátelské palbě a nastraženým výbušninám, což by robot sloužící přímo na bojištích nejspíš měl.

 

LS3 ještě čekají intenzivní testy v extrémních prostředích různého druhu. Prvním z nich by měla být poušť u základny námořní pěchoty Twentynine Palms v Mohavské poušti státu Kalifornie. Pokud vše půjde podle plánu, tak by námořní pěchota měla dostat první sympatické robotické soumary v roce 2014.

 

Prameny:
Wired, Danger Room 19.12. 2012, Wikipedia (Legged Squad Support System).

Zvětšit obrázek
Lze s LS3 hrát na schovávanou? Kredit: DARPA.

 



 


 


 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:22.12.2012 18:03