O.S.E.L. - Potřebujete válečné lodě? Zkuste tištěné námořnictvo
 Potřebujete válečné lodě? Zkuste tištěné námořnictvo
Ohromné plovoucí 3D tiskárny, které tisknou náhradní díly, orgány, zbraně, letadla, ponorky a lodě jako na běžícím pásu. Je tohle další krok evoluce vojenského námořnictva?


 

Zvětšit obrázek
TitulniObr & Obr1 – Jak daleko je 3D tisk celých lodí? USS Vandegrift a USS Curtis v suchém doku, San Diego. Kredit: US Navy.



 

Zvětšit obrázek
Poručík Scott Cheney-Peters vede exkurzi na USS Oak Hill. Kredit: US Navy.

Představte si vojenské plovoucí továrny, které vyrábějí úplně všechno, co si žádá moderní námořnictvo. Od jídla až po zbraně a důmyslné roboty, a vesměs na 3D tiskárnách. Když takové továrně budou docházet suroviny, vyrobí si těžební lodě, které pak nashromáždí potřebné suroviny z oceánu, jako třeba hořčík pro výrobu elektroniky Takový je koncept, který nedávno představili poručíci námořnictva Spojených států Scott Cheney-Peters a Matthew Hipple, oba z nezávislého think tanku námořnictva Center for International Maritime Security.

 

Jak se zdá, dotyční pánové jsou okouzleni rozmachem technologií 3D tisku ve všech směrech. Navrhují i jeho využití v menším měřítku. Námořníci by si s 3D tiskárnami měli tisknout potřebné nástroje či součástky. Na nemocničních lodích by si zase tiskli zdravotnický materiál, nástroje a také náhradní končetiny či případně orgány.

 

Autoři vcelku realisticky zdůrazňují, že jde zatím spíše o vizi než okamžitě použitelný koncept. Už dnes by námořníci teoreticky mohli tisknout mnoho různých věcí pro každodenní potřebu, od talířů až po ruční palné zbraně. Ale pořizovací cena nejkvalitnějších tiskáren činí stovky tisíc dolarů za kus, a to netisknou torpédoborce nebo křižníky. Zásadní problém je také v tom, že ani ty nejlepší 3D tiskárny prozatím nedovedou tisknout kvalitní kovy či pryže, které jsou pro potřeby konkurenceschopného vojenského námořnictva nezbytné. Ani jídlo, které v současnosti zvládnou 3D tiskárny, prý není nijak zvlášť chutné.

 

 

Zvětšit obrázek
Raketový křižník USS Arleigh Burke Kdy přijdou 3D tištěné křižníky? Kredit: Patrick Reilly, US Navy, Wikimedia Commons.

Cheney-Peters a Hipple věří, že technologie 3D tisku časem pokročí natolik, že budou existovat gigantické 3D tiskové továrny. Taková zařízení zvládnou vytisknout kompletně celou válečnou loď anebo i jinou techniku ekonomicky přijatelným způsobem. V dohledné době se jim jeví jako praktičtější 3D tisk důležitých komponent, například motorů, elektroniky anebo součástek pro palubní roboty a drony, kterých by námořnictvo mělo záhy mít celou řadu. Americká laboratoř pro námořní výzkum (US Naval Research Laboratory) ve spolupráci s civilními badateli v současné době testuje robotického požárníka a záchranáře označovaného jako Autonomous Shipboard Humanoid (ASH). Na Virginské technice a dalších institucích zase vyvíjejí robotického záchranáře MacGyver Bot a také 3D tištěné drony pro službu na válečných lodích.

 

Zvětšit obrázek
MacGyver Bot podává pomocnou ruku. Kredit: Georgia Tech.

Pokud se námořnictvo rozhodne jít do technologií 3D tisku, bude samozřejmě nutné promyslet spoustu věcí. Například, potřebuje každá loď vlastní 3D tisk? Anebo, jak by fungovala výstupní kontrola 3D tištěných produktů? Zavedení podobných technologií také samozřejmě neunikne rivalům Spojených států. Ti by se mohli pokusit vojenský 3D tisk lstivě ovládnout a dejme tomu vložit do souborů s instrukcemi pro výrobu nenápadné chyby. Anebo, ještě rafinovaněji, mohli by zařídit výrobu robota, který by ve skutečnosti pracoval pro druhou stranu, případně sebedestrukčního zařízení, které by zničilo 3D tiskárnu s celou základnou. Ve vojenských technologií nás čekají zajímavé časy.



Literatura

Wired 2.4. 2013, Proceedings Magazine 139: 322.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:23.04.2013 07:08