O.S.E.L. - Laserové zbraně opět o kousek blíže realitě
 Laserové zbraně opět o kousek blíže realitě
Není žádným tajemstvím, že americká armáda v posledních dvou dekádách významně investovala do vývoje nových laserových technologií. Nyní se zdá, že tato snaha je blízko skutečnému bojovému nasazení.


Vývoj laserových zbraní nové generace má v USA na starosti odbor obrany se zkratkou “RELI” - Robust Electric Laser Initiative neboli Iniciativa pro vývoj silného elektrického laseru.  Jejím cílem je dopravit na bojiště laserové zbraně o efektivní hmotnosti a velikosti.

 

Zvětšit obrázek
The Boeing Company, High energy laser technology demonstrator program, NYSE: BA)

Od vojenských laserů si armádní specialisté slibují nové možnosti okamžitých a velmi přesných úderů, bez potřeby neustálého doplňování munice a dalších věcí spojených s její logistikou i náklady na její pořizování a skladování. Další předností je  jednoduchá kalibrace výkonu umožňující dynamicky reagovat na stupeň ohrožení. Mnohdy vyhovuje jen pouhé oslnění.


Vládní zájem je samozřejmě reflektován zbrojařskými firmami. Boeing tento týden oznámil, že jeho nově vyvinutá technologie tenkého kompaktního laseru (Thin Disk Laser) dokonce svými parametry předčila zadání, které vláda požadovala. Přitom má jít o systém z běžně vyráběných a komerčně dostupných komponent integrovaných tak, aby vytvořili jeden koncentrovaný a vysoce energetický laserový paprsek. Využití běžně dostupných dílů poskytuje řadu výhod, k nimž patří nízké pořizovací náklady, snadná údržba a obejití se bez speciální podporu.

 
Boeing uvedl že jejich kombinovaný laser přenesl 30kW, čímž o 30 % překonal armádní požadavek. Zajímavé je, že s 30kW se pravděpodobně uvažuje jako s dostatečnou hodnotou pro řešení nespecifikované bojové situace. Nejspíš si pod tím můžeme představit vyřazení podzvukového letadla z laseru operujícího  z vozidla o velikosti Humwee. Boeing zveřejněním těchto podrobností avizoval systém, který má dosah i efektivitu pro skutečné polní nasazení.

 

Zvětšit obrázek
U.S. Navy


Jak systém od Boeingu funguje? Existuje mnoho různých typů vojenských laserů. Program “RELI” je zaměřen na pevný krystal jako generující médium. Na rozdíl od běžného světla je laserový paprsek koherentní a monochromatický. Na své nejzákladnější úrovni, lasery zesilují světlo stimulovanou emisí v koherentní paprsek a soustředí jej na hranol a směrují  požadovaným směrem. Tak trochu klasický “paprskomet” z oldies sci-fi filmů.


Boeing pokročil i v jiných typech laserových zbraní. Získal kontrakt US Navy na vývoj a stavbu systému mimořádně přesné laserové zbraně na obranu amerických lodí. Pracovat má s tokem volných elektronů. Dále a také pod taktovkou US Navy, přišel s dosti zásadním vylepšením kulometného systému Mk 38, montujíc na něj lehčí verzi laseru s pevným generujícím médiem. Tento systém je již nasazován v celé US Navy.


Northrop Grumman, přední zbrojovka v USA a čtvrtá celosvětově, také přichází se svou sadou laserů. V roce 2001 byla první společností, která pro US Navy připravila polní testy laserové zbraně. S podobným systémem se jí v roce 2009 podařilo dosáhnout výkonu 100kW. Tato společnost se také aktivně podílí na vývoji těchto zbraňových systémů pro US Air Force, US Army Space a odboru pro ochranu před raketami dlouhého doletu.


Posledním zmiňovaným systémem je “vláknový laser” od společnosti Aculight s technologií Spectral Beam Combining v níž se spojuje více spektrálních paprsků za vzniku tzv. vysokoenergetického laseru. Jde o technologii, která nevyžaduje na vstupu tolik okamžité energie. Další nezanedbatelnou výhodou je jeho snadné směrování, nepoužívá  zrcadla, světlo se převádí pomocí optických vláknech.

Očividně se oklikou vracíme k naplnění projektu “Star Wars” od prezidenta Raegana z pozdních 70tých let minulého století. Máme se na co těšit.





Zdroje:
https://www.bizjournals.com/albuquerque/blog/morning-edition/2013/08/boeing-succeeds-with-laser-weapon-test.html
https://www.foxnews.com/tech/2013/08/15/laser-weapons-inch-closer-to-battlefield/


Autor: Jan Bílek
Datum:21.08.2013 11:22