O.S.E.L. - Vápník může snížit riziko ledvinových kamenů
 Vápník může snížit riziko ledvinových kamenů
Zvýšený příjem vápníku přirozenou formou – konzumací potravin bohatých na vápník, chrání mladé ženy před vznikem ledvinových kamenů. Vápník ve formě nutričních doplňků ale žádný ochranný efekt nemá.


Urolitiáza, neboli tvorba ledvinových kamenů je onemocnění při kterém se vytvářejí solidní krystalické částečky, které se nachází buď v parenchymu ledviny - nefrokalcinóza, nebo v dutém systému ledviny - nefrolitiáza ,nebo v močovodu - ureterolitiáza, nebo močovém měchýři - cystolitiáza či v močové trubici, pak hovoříme o uretrolitiáze.
Urolitiáza je velmi rozšířené onemocnění. V rozvinutých zemích Evropy a Ameriky se vyskytuje s incidencí 0,1 - 0,3 %. Postihuje nemocné v produktivním věku a je velkým problémem pro veřejné zdravotnictví. Jenom v USA vydají ročně na léčbu ledvinových konkrementů 2 miliardy dolarů. Vzhledem ke svému rozšíření ji zařazujeme mezi tzv. civilizační choroby. Ve většině případů se jedná o vápníkovou litiázu. Existují práce o tom, že příčinou by mohla být autosomálně dominantní porucha. A že se jedná o nezvykle vysoké vstřebávání vápníku ve střevě (jejunu), následně dochází k hyperkalcémii, poklesu parathormonu v krvi a vylučování vápníku ledvinami do moče. Udává se že až 70% lidí s recidivující urolitiázou má tento typ hyperkalciurie. Pacienti jsou sužováni ledvinovými kolikami a dochází k poškození ledvin.


Těžká forma nefrolitiázy

Dr. Gary C. Curhan, z Harvard Medical School v Bostonu, se svými kolegy analyzoval údaje od více než 96 000 mladých žen. Pokus začal v roce 1990 a ženy vyplňovaly dotazníky o stravě a byly sledovány po zdravotní stránce, především zda se u nich neobjevují ledvinové kameny. Pokus končil v květnu 1999, ale teprve nyní došlo k dalšímu podrobnému vyhodnocení dat a k jejich zveřejnění. Z celkového počtu sledovaných mladých žen se kameny vyskytly u 1 233 z nich. Na tom není nic neobvyklého. Překvapením se ale stalo zjištění, že ženy s nejvyšším příjmem vápníku v potravě měly (ve srovnání s ženami, které měly nejnižší příjem vápníku v potravě) o 27% nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou ledvinové kameny.

Tentýž nečekaný výsledek byl potvrzen ještě jednou a to když se vyhodnotil příjem fytátů v potravě (soli obsahující hořčík a vápník). Jejich konzumace je také svázána s rizikem vzniku ledvinových kamenů. Čím více mladé ženy fytátů jedly, tím menšímu riziku vzniku kamenů byly vystaveny. Rozdíl činil 37%.

Zjištěné údaje posílily myšlenku, že rutinní snižování příjmu vápníku v přirozené stravě, u lidí, kteří mají ledvinové kameny, je dále neopodstatněné. Autoři studie navíc prohlašují, že fytáty z potravin se mohou stát novou, alternativní a bezpečnou metodou prevence před vznikem ledvinových kamenů.
Pokud mají autoři studie pravdu, a soubor čítající téměř sto tisíc žen v pokusu by tomu nasvědčoval, potom by jejich závěry byly vynikající zprávou. Především pro mladé pacientky, kterým lékaři z důvodu prevence tvorby ledvinových kamenů ordinují snížený příjem vápníku. Mohly by se zřejmě bez obav, vrátit ke své obvyklé přirozené a na vápník bohaté stravě a nemuseli by si zadělávat na vznik osteoporózy. Stačilo by prostě  zvýšit příjem zelené listnaté zeleniny a jíst více celozrnných obilovin (například hnědé rýže, ječných krup, pohanky) a všech druhů luštěnin.
A pro ty, kdož by chtěli současně zredukovat také riziko vzniku osteoporózy, pro ně dodáváme:
Omezte příjem masa max. na jednu porci denně a radikálně snižte konzumování sladkostí, cukru, soli, kávy, alkoholu a nápojů typu coca-cola, fanta, sprite… Tyto potraviny způsobují překyselování organismu a vyplavování vápníku z kostí. Nekuřte.
Snažte se alespoň 15-30 minut denně vystavit slunečnímu záření. Slunce je důležité pro tvorbu vitamínu D, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí.
Pravidelně cvičte a uchovávejte si ideální váhu.
Relaxujte, meditujte či jinak redukujte stres. Negativní emoce a stres také přispívají k překyselení organismu.


Zdroj: Archives of Internal Medicine, April 26, 2004

Autor: Josef Pazdera
Datum:27.04.2004