O.S.E.L. - Pistole z tiskárny zvládá padesát a více výstřelů
 Pistole z tiskárny zvládá padesát a více výstřelů
Tiskařská firma Solid Concepts jako první na světě vytiskla osobní "opakovačku". Zatímco předchozí tištěné střelné zbraně byly z plastu a na jedno použití, nynější produkt je z nerezu a k nerozeznání od originálu.



 

Zvětšit obrázek
Tištěná pistole od Solid Concepts je vynikající reklama, ale také upozornění na stále se zlepšující možnosti 3D tisku.

Není to tak dávno, co se na internetu objevil návod s instruktážním videem, jak si doma na 3D tiskárně vyrobit pistoli. Cody Wilson, dvaceti pětiletý student práv na Texaské univerzitě si koupil v aukci starší 3D tiskárnu a zhruba po roce z ní dostal funkční plastovou pistolku. Nazval jí „Osvoboditel“ a její výrobní plán si ještě nedávno šlo stáhnout z webových stránek Defense Distributed. Data visela na PirateBay a tak jsou nyní zablokovány. Těm, co tiskárnu nemají, Wilson svou hračku hodlal prodávat prostřednictvím mezinárodního obchodního řetězce Staples. Větší zájem o koupi ale není, možná proto, že návod koluje po internetu a že si na tiskárně RepRap jí může vytisknout kdo chce.  Dalším důvodem zřejmě je to, že se s touto zbraní musíte trefit hned na první pokus. Někdy prý vydrží i dva výstřely, ale  plast je plast a tak skeptici o zbrani roztrušují, že mezi střelcem a obětí není velký rozdíl. Mít roztrženou umělohmotnou hračku v ruce když nám hrozí nebezpečí ale asi opravdu není to, po čem by většina z nás toužila. Proto nejspíš došlo na slova expertů, kteří předvídali, že hromadné vyzbrojování domácností plastem se konat nebude.

 

Zvětšit obrázek
Pistole je ze třiceti tištěných nerezových součástek.

Nyní se podle článků v tisku by to mohlo rychle změnit. Technici firmy Solid Concepts pustili do světa zprávu, že vytiskli pistoli a chlubí se, že ani po padesáti výstřelech na ní nenašli zjevné známky poškození. Navíc jejich ukázka střílí munici kalibru 45. Pětačtyřicítka již vykazuje takzvaný „stop efekt“, po němž zasažený není schopen svůj úmysl dokonat. I zásah do méně podstatné části těla útočníka vyvolá u něj  nervový šok, kdy svaly přestávají poslouchat a nelze například stisknout spoušť, nebo dokončit bodnutí nožem,...

 

Zvětšit obrázek
Jedinou kovovou součástkou na přechozí americké plastové pistoli, je úderník.

Tiskárny kovu založené na přímé slinování kovového prášku laserem (DML) se již  využívají delší dobu. Probíhá to tak, že energie laseru taví kovový materiál nanášený jako jemný prášek. K natavování vrstvičky dochází pouze v oblasti geometrie virtuálně naprogramovaného dílu. Dělají se tak například implantáty pasované na míru pacienta. Tisknou se i náhradní díly pro letecký průmysl. Stává se totiž jednodušší a rychlejší mít v dílně tiskárnu, než plný sklad součástek, z nichž většina nikdy nebude potřeba. Nedávno dokonce proběhly úspěšně zkoušky s tištěným raketovým motorem. Tisk zlevňuje i díly pro historické památky a zlevňuje jejich renovaci,... Technikům Solid Concepts nešlo ani tak o výrobu zbraně, jako spíš o provokativní reklamu. Nutno přiznat, že účinnou a že se jim podařilo nastínit budoucnost této technologie signalizující převratnou změnu mnoha odvětví. Mnozí hovoří o  technologické revoluci, obdobné té, jakou kdysi přinesla  sériová výroba.

 

Zvětšit obrázek
První plastovou pušku vyrobili v Kanadě. (Kredit: YouTube)

K ukázce dovednosti své technologie tiskaři využili plány skutečné zbraně (Colt1911), kterou ještě nedávno nosili důstojníci  americké armády. Všechny její díly vytiskli bez účasti lidské ruky. Ta se jich dotkla až při jejich poskládání. Žádné dodatečné obrábění součástek se nekonalo. I hlaveň je tištěná a má dokonce i drážkování. Střelba je tedy přesná a ne jako „plivání“ z plastových stříkaček. Tištěné kovové součástky mají prý menší pórovitost, než jakou mívaly klasické odlitky původní zbraně. Solid Concepts svým tímto tahem upoutal pozornost natolik, že prý v krátké době naváže spolupráci s tradičními výrobci palných zbraní. Mají jim dodávat součástky k prototypům, nebo celé prototypy, což má být pro výrobce levnější, než komplikované frézování a obrábění dílů pro malosériovou výrobu k provedení testů.  

Pokud vás napadlo to samé co mne, je dobré vědět, že se v Solid Concepts pustili do práce až když měli v kapse potřebnou federální licenci. I u nás je výroba základních částí zbraně  jako jsou závěr, hlaveň a tělo, trestným činem.
A je tu ještě něco. Tiskárna, na které nastávající právník vyrobil první plastovou zbraň, ho přišla na 8000 dolarů, což je zhruba 150 000 Kč.  Dnes už lepší nová přijde jen asi na 30 000 Kč, ale i to je k ceně poctivé pistole z kamenného obchodu, neadekvátní. V případě tisku z kovu je to ještě horší. Počáteční investice vychází na milion více. Články sice papouškují kompaktnost materiálu a že je lepší, než jakou mel u původních odlitků, ale tak jako cenu, zamlčuje i to, že přesnosti klasického obrábění, ani ty nejlepší tiskárny zatím nedosahují. A že kvalita ocelové slitiny, ze které je hlaveň asi také nebude pro tyto účely zrovna ta nejlepší, jinak by na střelnici nezkoušeli jen těch padesát ran... 

Odborníci na bezpečnost se již nechali slyšet, že tentokrát to již pro jisté kruhy zajímavé bude, již dnes tato technologie dovoluje rychle a hlavně nenápadně, vyzbrojit celé komando a to rýznými zbraněmi. Během několika málo let cena navíc rapidně klesne a tiskárny budou v běžné nabídce půjčoven, podobně jako jsou dnes vrtačky, svářečky, stavební stroje,...

 

První kovová pistole z tiskárny:

 

Jeden z mnoha návodů, jak vyrobit plastovou pistoli kterou nezjistí bezpečnostní rámy:

 

Grizzly - první plastová puška z tiskárny


Literatura: blog.solidconcepts.com/industry-highlights/worlds-first-3d-printed-metal-gun/
www.solidconcepts.com/


 


Autor: Josef Pazdera
Datum:10.11.2013 21:38