O.S.E.L. - Mohou Anonymous porazit Daeš v online válce?
 Mohou Anonymous porazit Daeš v online válce?
V zásadě asi ano, ale samotní Anonymous jsou poněkud problematičtí.

 

Vykulená maska Guye Fawkese. Kredit: Pierre Rennes / Flickr.
Vykulená maska Guye Fawkese. Kredit: Pierre Rennes / Flickr.

Západ s oblibou prohlašuje, že jednou z klíčových zbraní apokalyptických teroristů Daeš je jejich intenzivní online propaganda. Internetem se valí miliony příspěvků, které oslavují ukrutnosti vůči zajatcům i civilistům a šíří nakažlivou zvěst o radikalizaci. Západní představitelé nad tím kroutí hlavou, prohlašují, jak je to hrozné a jedním dechem dodávají, že se s tím nedá nic dělat, protože těch příspěvků je moc.

Vlajka Anonymous
Vlajka Anonymous


Neschopnost úřadů a tajných služeb zareagovat na online hrozbu je všem na očích a vlastně i to hraje ve prospěch Daeš. Ani nemusejí říkat, jací jsou to pašáci, že proti nim na internetu nikdo nic nezmůže. V online světě vzniklo znepokojující vakuum, do něhož se rozhodli vstoupit Anonymous, přízračná a obtížně uchopitelná síť haktivistů. Anonymous se v minulých letech bavili útoky proti úřadům, korporacím nebo třeba scientologům, po lednových a teď i po listopadových teroristických útocích v Paříži vystoupili proti Daeš.

V lednu letošního roku Anonymous spustili operaci @OpCharlieHebdo, během níž sestřelili více než 200 džihádistických účtů na Twitteru, publikovali seznam 25 tisíc twitterových účtů sympatizantů Daeš a také návod, jak hledat online materiál Daeš. Po nedávných útocích v Paříži zase Anonymous odstartovali operace #OpIsis a #OpParis, při nichž publikovali tisíce twitterových účtů Daeš a prý zajistili, že jich bylo 5 500 smazáno.

Čtyřikrát Guy Fawkes během operace proti scientologům v Los Angeles. Kredit: Vincent Diamante / Wikimedia Commons.
Čtyřikrát Guy Fawkes během operace proti scientologům v Los Angeles. Kredit: Vincent Diamante / Wikimedia Commons.


Anonymous a Daeš jsou vlastně ideologické protiklady, fungováním v online světě jsou si ale docela podobní. Jde o distribuované sítě mnoha příznivců rozmanitého původu bez hierarchické struktury, které spojuje silná jednotící myšlenka – na jedné straně bezbřehá online svoboda, na straně druhé bezbřehá oddanost radikální víře v očekávání apokalypsy. Je ale příznačné, že v obou případech není jednoduché říct, co vlastně chtějí. Jsou také velice odolní vůči online útokům. Ani Anonymous ani Daeš nemají žádné centrum, které by bylo možné vyřadit z provozu. Jak už vědí úřady i tajné služby, Anonymous ani Daeš nelze jednoduše vypnout, ani kdybyste se na hlavu postavili.

Operace ISIS.
Operace ISIS.


Anonymous jsou podle všeho více či méně zakřiknutí ajťáci, často vysmívaní jako naivní techno utopisté. Po útocích v Paříži prohlásili, že hodlají spojit lidstvo bez ohledu na národnosti, náboženství a etnickou příslušnost a vymezili se tím proti Daeš. Ukazuje se, že v některých ohledech jsou Anonymous pro Daeš skutečnou zhoubou. Pracují efektivně, baví je to, a nemusejí brát příliš velké ohledy na zákony. Po pařížských útocích zveřejnili adresy náborářů Daeš, i když je to pro mnohé poněkud kontroverzní počin. Je otázkou, nakolik je fajn bránit hodnoty Západu porušováním jeho zákonů. Samotní Anonymous vražedné Daeš nezničí, operace na internetu na to nebudou stačit. Jejich úspěch ale ukazuje, že online propagandě lze čelit crowdsourcingem, ať už jde o islámskou apokalypsu nebo třeba ruské imperiální choutky. Propagandistických webů je možná hodně, ale lidí, které to štve, je jistě víc. Stačí jenom nebýt líný.

Průvod „váženého revolucionáře“ Guye Fawkese z roku 1864. Kredit: Robert Chambers / Wikimedia Commons.
Průvod „váženého revolucionáře“ Guye Fawkese z roku 1864. Kredit: Robert Chambers / Wikimedia Commons.

Vztah Západu k Anonymous je ale každopádně komplikovaný. Jak se zdá, základní hodnoty a humanismus jsou v tomto případě společné. Oficiální představitelé ale zřejmě považují Anonymous spíše za své oponenty. To, že jsme teď na jedné straně je sice dobře, tenhle stav ale nevydrží věčně. Státníci západu budou ve své ochotě spolupracovat s Anonymous přinejmenším obezřetní a naopak to platí jistě taky. Pro hierarchické struktury západních států je pochopitelně problematické s Anonymous vůbec nějak komunikovat. Komu z takové sítě by měli poslat mail nebo zavolat, když nemají žádného oficiálního šéfa nebo mluvčího? Mnoho lidí zneklidňuje i to, že Anonymous, jaksi ze své podstaty, nemají žádnou zodpovědnost.

Anonymous je vlastně každý, kdo se za ně prohlásí. Co když ale budou mít jednotlivé skupiny Anonymous různé zájmy? A co když si vedení Daeš nebo třeba Putin se svými soudruhy nasadí ty strašidelně vykulené masky Guye Fawkese a v online přenosu prohlásí, že Anonymous v sobě nalezli Alláha, a že teď budou útočit na USA? Tohle je slabé místo sítě, která si zakládá na tom, že nemá žádné řídící centrum.

U Anonymous to vlastně symbolizuje právě nehezká maska, která relativizuje jejich snažení. Guy Fawkes je teď sice vnímán jako romantický rebel bojující proti establishmentu, to je ale názor komiksu V jako Vendeta. Mluvit o počátku 17. století dnešním jazykem sice není úplně snadné, ale Guy Fawkes byl ve skutečnosti katolický terorista, který bojoval v řadách okupační španělské armády proti nizozemské protestantské revoluci. Pak se pokusil zavraždit protestantského krále Jakuba I. se členy obou komor anglického parlamentu, aby se do vzbouřenecké Anglie opět vrátil katolicismus. Fawkes se projevil jako příkladný „kontrarevolucionář“, přinejmenším pro Angličany, a jeho masku nosili v Anglii při bujarých ohňostrojích Noci Guye Fawkese, aby oslavili nikoliv rebelii, ale smrt toho ničemy.


Video:  V for Vendetta Trailer


Literatura
The Conversation 18. 11. 2015 a 24. 11. 2015, Wikipedia (Anonymous / group)


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.12.2015