O.S.E.L. - Stane se zmutovaná zika globálním ohrožením?
 Stane se zmutovaná zika globálním ohrožením?
Původně nevýrazná horečka zika z příbuzenstva klíšťové encefalitidy se začala lavinovitě šířit po celém světě. Pak vyšlo najevo, že viry zika pronikají placentou do lidských plodů a ničí jim mozky. Virologové mají plné ruce práce.

 

Přenašeči ziky nezahálejí. Kredit: USDA.
Přenašeči ziky nezahálejí. Kredit: USDA.

V západní Africe stále ještě doutná epidemie eboly, která ne a ne skončit, a už tu máme další mediálně ostře sledovanou virózu. Je o poznání méně krvavá než ebola, ale zároveň mnohem zákeřnější. Těhotné ženy by si o viru zika raději ani neměly moc číst, těhotenství je i bez ziky pořádná jízda. Tenhle virus tak trochu unikl pozornosti a rozšířil se jako pandemie, hlavně v teplých oblastech amerických kontinentů. Když před pár týdny vyšlo najevo, že virus zika zásadním způsobem ohrožuje nenarozené děti, tak už bylo pozdě.

Rozšíření komára Aedes aegypti. Kredit: Kraemer et al. (2015), eLife.
Rozšíření komára Aedes aegypti. Kredit: Kraemer et al. (2015), eLife.


Zika je jednovláknový RNA virus s pozitivním řetězcem, a podle sekvence pochází ze skupiny flavivirů. Mezi jeho blízkými příbuznými se vyjímají takoví experti, jako západonilská horečka, horečka dengue, žlutá zimnice nebo u nás důvěrně známá klíšťová encefalitida. Úplně nejbližším příbuzným viru zika je virus Spondweni (SPOV), který je původcem krvácivé horečky, známé ze subsaharské Afriky a Papui-Nové Guineje. Vesměs jde o nepříjemná, a někdy i velmi nebezpečná horečnatá onemocnění, která přenášejí členovci, jako komáři nebo klíšťata. A často mají co do činění s mozkovými tkáněmi.

Na virus zika jsme poprvé narazili v roce 1947, kdy ho izolovali z makaků obývajících prales Zika poblíž ugandského města Entebbe. (Oprava: Makakové v Ugandě samozřejmě nežijí, šlo o pokusného makaka, který tam byl umístěn v kleci.) Slovo Zika je poněkud záhadné, je to místní jméno v rozšířeném ugandském jazyce gandštině. Ústav pro jazyk český AVČR po konzultaci s autorem komentáře doporučuje používat „zika“ v ženském rodě, tedy podobně jako „ebola“, vzor žena.

Mikrocefalie. Kredit: Wikimedia Commons.
Mikrocefalie. Kredit: Wikimedia Commons.


Takže, v roce 1968 našli ziku poprvé v lidech, což bylo v Nigérii. Od té doby se zika šířila, nejprve v afrických zemích, pak i v jižní a jihovýchodní Asii. Do roku 2007 byla zika u lidí jen vzácná, pak ale nastal zvrat. V roce 2014 podle všeho virus zika vyrazil na východ přes Tichý oceán. Dostal se do Francouzské Polynésie, pak na Velikonoční ostrov, což je mimochodem nejodlehlejší obývaný ostrov světa, a počátkem loňského roku (2015) se už tenhle virus objevil ve střední a jižní Americe, včetně Karibiku.

Horečka zika se obvykle projevuje jako sice nepříjemné, ale nijak zvlášť vražedné onemocnění s vysokou horečkou, vyrážkou a bolestmi hlavy či kloubů. Odborníci to přirovnávají k mírnému průběhu horečky dengue. Proč by něco takového mělo vzbudit celosvětovou pozornost? Mediální bomba jménem zika vybuchla 10. prosince 2015, kdy evropské centrum pro boj s infekčními nemocemi ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) oznámilo, že existuje těsná souvislost mezi zikou a dramatickým nárůstem případů mikrocefalie mezi narozenými dětmi. Stejně tak prý se zikou souvisí i nárůst případů Guillain-Barrého syndromu, velmi nepříjemného autoimunitního onemocnění nervové soustavy, které bývá vyvoláno infekcí, a které může skončit i smrtí. A pak vypukla panika.

Ukázalo se, že virus zika zřejmě za pouhý rok stihl na amerických kontinentech a v některých částech Asie rozpoutat pandemii. Za tu dobu se zika objevila ve 27 zemích světa, ve kterých ji nikdy předtím nenašli. V samotné Brazílii onemocnělo 1,3 milionů lidí a po pár měsících tam explodoval počet narozených dětí s mikrocefalií, závažnou vývojovou poruchou, která se projevuje zakrněním mozku a obvykle i celé hlavy, z čehož vyplývají těžká postižení tělesného i psychického zdraví. Počet mikrocefalických novorozenců se v Brazílii zvýšil dvacetkrát. V průběhu roku 2015 kolem ziky narůstalo podezření a nakonec objevili RNA ziky v lidských plodech. Před pár dny brazilští vědci ohlásili nález genetického materiálu ziky v placentě ženy, která šla na potrat kvůli mikrocefalii dítěte. Tím se potvrdilo, že zika může procházet placentou.

European Centre for Disease Prevention and Control.
European Centre for Disease Prevention and Control.

Všechno nasvědčuje tomu, že když zika nakazí těhotnou ženu v první trimestru, tak vážně ohrožuje mozek jejího dítěte. Zřejmě přímo napadá vyvíjející se mozkovou tkáň. Klíčový americký institut pro boj s infekcemi CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zcela nedávno vzkázal těhotným ženám, aby do zemí amerických kontinentů s teplým podnebím raději vůbec nejezdily. Potíž je, že právě v dramaticky postižné Brazílii za pár měsíců začíná letní olympiáda. Postižené státy začaly doporučovat ženám, aby, pokud to půjde, odložily těhotenství, dokud aktuální pandemie ziky neodezní.

Oblasti, kde se teď zika šíří komářím štípnutím. Kredit: CDC.
Oblasti, kde se teď zika šíří komářím štípnutím. Kredit: CDC.

Jak se zika šíří? Mají to na svědomí komáři celé řady druhů rodu Aedes, kteří sáním krve přenášejí například horečku dengue, žlutou zimnici, a právě i ziku. Tito komáři žijí prakticky všude v teplých a vlhkých krajích. Světová zdravotnická organizace WHO nedávno varovala, že nebezpečí nákazy zikou týká celých amerických kontinentů, s výjimkou Kanady a kontinentální Chile. Zkušenosti s malárií ukazují, že komárům bývá velice těžké se spolehlivě ubránit. Zároveň je to ale jediný způsob, jak se před zikou chránit. Zika je virová záležitost, takže na nějaká antibiotika můžeme rovnou zapomenout. V současnosti neexistuje žádný lék, žádná vakcína, nic. Což ale u virových onemocnění není nic výjimečného. Barack Obama se už nechal slyšet, že by bylo dobré nějaký lék nebo vakcínu mít, ale nebude to hned. Aby to nebylo málo stresující, podle jistých dokladů se zika může přenášet mezi lidmi pohlavním stykem, což je docela špatná zpráva.

Virologové, jako třeba Scott Weaver z Texaské univerzity v Galvestonu, podezřívají ziku, že v posledních letech zmutovala. To by vysvětlovalo zásadní změnu v rozšíření této horečky. Mohly to být mutace, co usnadňují přenos ziky komáry, nebo třeba mutace, které zice umožňují množit se víc v lidském těle a častěji se tím pádem dostat do komárů. Brazilský virolog Paulo Zanotto z Univerzity v Sao Paulu nedávno v sekvencích viru zika doopravdy vystopoval mutace, které mohou viru usnadnit průnik do lidských buněk. Anebo, jak Weaver i Zanotto zdůrazňují, se zika prostě dostala do nových oblastí, kde jí lidé nedokáží se svoji imunitou úspěšně čelit.

Stali jsme se svědky bouřlivé pandemie, která nás zaskočila svou zákeřností, a zároveň i napínavého závodu virologů s časem. Zika prý ještě neřekla poslední slovo, ani omylem. Jak se zdá, je při chuti šířit se a mutovat. Povede se virologům držet se zikou krok? Podchytit všechna hlavní rizika? Budou schopni ovlivnit šíření ziky? Nebo dokonce přijdou se zázračnou vakcínou? Držme jim palce! Opět se v celé nahotě ukázalo, jak je důležité mít schopné virology, kteří umějí zacházet s nebezpečnými viry. Jak velká pitomost je zakazovat nebo drasticky omezovat výzkum takových virů. Nikdy nevíme, jaký virus vyleze příště. 

Video:  WHO: Zika virus spreading to almost all the Americas


Literatura
NewScientist 25. 1. 2016, Wikipedia (Zika virus).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:26.01.2016