O.S.E.L. - Společnost Bioquark získala povolení k reaktivaci mozku mrtvých
 Společnost Bioquark získala povolení k reaktivaci mozku mrtvých
Je to jako zápletka příběhu hardcore zombie science-fiction. A nejspíš to není vtip. Pokud se to Bioquarku povede, mohli by zachraňovat lidi z mozkové smrti.

 

Povede se reanimovat mozek z mozkové smrti? Kredit: Bjørn Christian Tørrissen / Wikimedia Commons.
Povede se reaktivovat mozek z mozkové smrti? Kredit: Bjørn Christian Tørrissen / Wikimedia Commons.

Mrtví, mozky, nekrobiotechnologie, tady se dostáváme na tenký led. Ale kdo se bojí, neměl by dělat vědu, ani by o ní neměl číst. Americká biotechnologická společnost Bioquark získala povolení od Institutional Review Board (IRB), tedy etické komise, jaké se v USA využívají k povolování, sledování a posuzování biomedicínského a behaviorálního výzkumu, který se dotýká lidského druhu.

Ira Pastor. Kredit: Bioqaurk.
Ira Pastor. Kredit: Bioqaurk.


To nezní až tak dramaticky, ale Bioquark získali „etické“ povolení na velice kontroverzní výzkum celkem 20 pacientů. Tito pacienti totiž budou mrtví, ve stadiu mozkové smrti. Lidé z Bioquarku plánují během následujícího roku svým „dobrovolníkům“ stimulovat nervový systém a pokoušet se restartovat jejich mozek. Jejich plány jsou součástí pozoruhodného projektu ReAnima, který se snaží pomocí moderních biomedicínských technologií posunout hranici života a smrti, pochopitelně ve prospěch živých. Lidé společnosti Bioquark věří, že právě jejich výzkum ukáže, jestli je doopravdy možné alespoň částečně oživit mrtvé, přesněji řečeno velmi čerstvé mrtvé.

Jak trefně poznamenává Robin Andrews z IFL Science, v tuhle chvíli nemáme k dispozici žádná spolehlivá data, na jejichž základě by bylo možné posoudit, nakolik jsou plány Bioquarku a projektu ReAnima vlastně reálné. Na druhou stranu, do projektu jsou zapojeni experti zvučných jmen, jako například známý neurolog Calixto Machado z Americké akademie neurologů, který zkoumá fenomén mozkové smrti.

Zvětšit obrázek
Bioquark.
Bioquark.


Tým Bioquarku bude testovat pacienty ve stavu mozkové smrti, kterým brání v rozkladu už jenom přístroje podpory života. S frankensteinovským elánem hodlají vyzkoušet injekce kmenových buněk do mrtvých mozků, infuze chemických látek do míchy a techniky stimulace nervů, o nichž se ví, že mohou dostat pacienty z kómatu. Badatelé pak budou sledovat mozky mrtvých pacientů po dobu několika měsíců, a hledat sebemenší známky reaktivace nervů. Soustředí se přitom na oblasti, které kontrolují základní životní funkce, tedy dýchání a srdeční činnost.

Zvětšit obrázek
ReAnima
ReAnima


Podle šéfa Bioquarku Iry Pastora budou badatelé kombinovat biologické nástroje regenerativní medicíny s medicínskými postupy, které se používají pro stimulaci centrální nervové soustavy u pacientů s těžkými poruchami vědomí. Pastor a jeho kolegové věří, že budou mít výsledky během prvních dvou až tří měsíců. 

Centrální nervový systém je bioelektrochemický. Stimulace elektrickým proudem je nepochybně dobrou volbou. Neurony na ni mohou odpovídat i u pacienta v komatu. Problém je v tom, že v okamžiku mozkové smrti začínají neurony odcházet a odumírat. Badatelé tudíž nejspíš využijí kmenové buňky k potřebné regeneraci a pokusí se poškozenou tkáň obnovit. Podle Pastora to bude běh na dlouhou trať, zvláště pokud jde o kompletní obnovení mozkové činnosti. Zombie se jim asi nepovedou, Bioquark ale každopádně nabízí přinejmenším zajímavou naději pro lidi, kteří jsou jinak odsouzeni k pomalému rozkladu.



Video:   Bioquark Inc. Company


Literatura
ILF Science 3. 5. 2016.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:05.05.2016