O.S.E.L. - Americké tanky, letadla a lodě budou ovládat vlastní drony
 Americké tanky, letadla a lodě budou ovládat vlastní drony
Kdo by nechtěl vlastní drony? V americké armádě je budou mít k dispozici bojové stroje pozemních, vzdušných i námořních sil, ze kterých se tak stanou samostatná velitelská centra.

 

M1A2 Abrams. Příště už do akce s drony. Kredit: US Army.
M1A2 Abrams. Příště už do akce s drony. Kredit: US Army.

Do vojenských jednotek vstupují drony. Operují ve vzduchu, na zemi, i na moři, přičemž jejich operátoři většinou sedí v pohodlném středisku nějaké vojenské základny. To se teď ale nejspíš změní. Americká armáda pracuje na tom, aby vybavila tanky Abrams, bojové letouny jako je F-35 a lodě námořnictva technologií, která jejich posádkám umožní ovládat celá hejna dronů, aby je podpořily v bojových situacích.

 

Tanky Abrams na letním cvičení. Kredit: US Army.
Tanky Abrams na letním cvičení. Kredit: US Army.

Specialisté pozemních jednotek vyvíjejí systém pro tanky Abrams, který jim během bojové mise umožní ovládat pozemní drony – robotická vozidla pro palebnou podporu, přepravu munice a dalšího materiálu, a také pro průzkum. Prozatím je to prý na úrovni diskuzí expertů a vývoje konceptů, už se rozjela spolupráce mezi vývojáři americké armády a General Dynamics Land Systems. Podle všeho budou týmy bojových strojů a bezpilotních dronů významnou součástí budoucích armádních strategií. Průběh válek se podle toho změní.

 

Autonomní nebo semiautonomní robotická vozidla doprovázející tanky na budoucí bojiště nabídnou celou řadu možností využití. Drony mohou dodáním munice zvýšit palebnou sílu tanků anebo mohou převážet klíčové vojáky a zásoby. Ještě důležitější úlohu mohou sehrát přímo v boji, kdy zaútočí na cíl, zatímco lidští vojáci budou v méně riskantním postavení. Velkou výhodou robotických vozidel bude to, že nemusejí být vybaveny mocným pancířem, který by jinak chránil lidskou posádku. Budou tím pádem o mnoho lehčí, což jim poskytne slušnou pohyblivost. Operátoři v tancích také budou moci takový dron obětovat s mnohem lehčím srdcem nežli vozidlo s posádkou. Drony tudíž mohou testovat nepřátelskou obranu, jejich palebnou sílu a výkon jejich formací.

F-35A Lightning II. Kredit: MSgt John Nimmo Sr. / Wikimedia Commons.
F-35A Lightning II. Kredit: MSgt John Nimmo Sr. / Wikimedia Commons.

 

Pozemní drony ovládané z tanků bude rovněž možné vybavit pokročilými senzory a optikou a využívat je jako průzkumníky. Posádka tanku tak bude moci z bezpečné vzdálenosti vystopovat a posléze zničit nepřátelské jednotky. Drony objeví pozice nepřátelského dělostřelectva, odpalovacích zařízení pro rakety, konvojů anebo i letících dronů, na které pak nasměrují útok. Pozemní drony také pomohou při prorážení překážek během postupu na bojišti, při zásobování jednotek elektrickou energií, a také mohou vyhledávat a likvidovat výbušné nástrahy a miny.

 

US Army už provozuje dálkově řízená vozidla, která lze ovládat laptopem a joystickem, stejně jako vozidla s autonomní navigací a stále více funkcemi, které mohou vykonávat bez lidských zásahů. Společnost TARDEC vyvíjí konvoje s autonomními náklaďáky, které následují vedoucí vozidlo s lidskou posádkou. V Afghánistánu se už objevily helikoptéry Kiowa a Apache, které spolupracují s bezpilotními drony, co mají na starost identifikaci cílů a průzkum.

 

Autonomní člun US Navy. Kredit: John F. Williams/U.S. Navy.
Autonomní člun US Navy. Kredit: John F. Williams/U.S. Navy.

Pozemní armáda také není jedinou složkou amerických ozbrojených sil, která experimentuje s autonomií a spoluprací mezi stroji s lidskou posádkou a drony. V US Air Force připravují technologie, které umožní ovládat hejna dronů bojovými letouny, jako jsou hitech stroje F-35. Letoun s takovým systémem bude mít vlastní malou flotilu dronů, které budou provádět průzkum, testovat nepřátelskou protivzdušnou obranu a budou také přepravovat munici. A stejně tak se v US Navy pracuje flotilách malých robotických člunů, jejichž cílem bude útočit, pronikat do nebezpečných míst a dopravovat zbraně, munici a zásoby.


Vývoj takových technologií jde nevyhnutelně ruku v ruce s neustálým zdokonalováním umělé inteligence. Inteligentní systémy autonomně shromažďují data, vyhodnocují je a posílají lidským specialistům. Umělé inteligence vlastně už dovedou vybrat cíl, vystopovat ho a spolehlivě zlikvidovat. Pentagon v tuto chvíli stále oficiálně trvá na doktríně, podle které musí být vždy při rozhodování o likvidaci cíle autonomními systémy přítomen člověk. I když to už technicky není nutné. Mezi experty ale narůstají obavy, že když takové systémy získají režimy, kterým jsou lidské osudy k smíchu, tak jim poskytnou plnou autonomii a získají tím nad americkými jednotkami výhodu. Proto lze v tomto směru očekávat postupné změny.

Video: Abrams Tanks Shooting In Romania • With Drone Footage

Video:  In Future F-35 Might Control 10 To 100 Drones


Literatura
Warrior 27. 12. 2016.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:06.01.2017