O.S.E.L. - Šikovný výzvědný nanodron by mohl změnit válčení od základů
 Šikovný výzvědný nanodron by mohl změnit válčení od základů
Snipe Nano Quadrotor od AeroVironment je tichý, téměř kapesní průzkumník na dálkové ovládání. Ve vzduchu se udrží 15 minut a obsáhne území o velikosti 1 kilometr.

Snipe v akci. Kredit: AeroVironment.
Snipe v akci. Kredit: AeroVironment.

Pro vojáky je nesmírně důležité mít přehled o situaci na bojišti. Je to záležitost života a smrti, v tomto případě bez nadsázky. V dnešní době vojákům pomáhají výkřiky moderních technologií, jako jsou satelity, bezdrátové sítě a v neposlední řadě i drony.


Společnost AeroVironment postavila sympatický nanodron Snipe Nano Quadrotor. Takovým dronem by mohl být vybaven každý voják, což by značně zvýšilo jejich přehled o situaci a také možnosti operačního nasazení. Malý výzvědný dron by se velice hodil zejména v nepřehledných bojích v městském prostředí. A nejspíš nezůstane u armády. Už letos bude Snipe (česky Bekasina) ve své civilní verzi dostupný pro policejní složky, zdravotníky, záchranáře a další adrenalinová povolání.

Snipe. Kredit: AeroVironment.
Snipe. Kredit: AeroVironment.


AeroVironment představili svůj nanodron v úterý 9. května, na akci asociace Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI) XPONENTIAL 2017, která stále ještě probíhá v texaském Dallasu. Kvadrikoptéra Snipe váží pouhých 140 gramů a s celým svým příslušenstvím je relativně snadno přenosná. Nanodron byl navržený na průzkumné mise v blízké okolí a jeho největší výhodou je, že může být velmi rychle ve vzduchu, do 60 sekund.

 

Kompletní souprava Snipe. Kredit: AeroVironment.
Kompletní souprava Snipe. Kredit: AeroVironment.

Když už je Snipe ve vzduchu, tak může nahrávat nebo případně vysílat video s vysokým rozlišením v reálném čase přímo do ovládací jednotky dronu. Systém má k dispozici dvě baterie, přičemž na jednu z nich může nanodron operovat 15 minut. Snipe může dosáhnout rychlosti přes 35 kilometrů za hodinu a obsáhne území o délce 1 km.

 

Nano Hummingbird. Kredit: DARPA.
Nano Hummingbird. Kredit: DARPA.

Podle AeroVironment je výhodou dronu jeho stabilita ve větru a také velice tichý provoz, který pro průzkumné mise přijde velmi vhod. Dálkové ovládání nanodronu zajišťuje standardní dotykový displej MIL-STD 810. Pokud Snipe ztratí spojení s ovládáním, tak se k němu automaticky vrátí zpátky. Velikou a zřejmě zcela zásadní výhodu nanodronu představuje jeho snadné ovládání. Průměrně vnímavý operátor se to naučí za pár hodin.

 

Nanodron Snipe očividně využívá poznatky a technologie, které společnost AeroVironment využila před pár lety během vývoje pozoruhodného dronu Nano Hummingbird (česky Nano Kolibřík) pro americké vojenské vývojáře DARPA. To je maličký dálkově ovládaný dron o váze pouhých 19 gramů, který jak vzhledem, tak i pohybem připomíná kolibříka. Nano Hummingbird je vybavený miniaturní videokamerou, může létat pár minut a přitom zkoumat jako venkovní prostřední, tak i vnitřní prostory. 

Video:  Snipe Nano Quadrotor UAS


Video:  Darpa Hummingbird Drone


Literatura
New Atlas 9. 5. 2017.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:11.05.2017