O.S.E.L. - Legální konopí v USA pořádně napumpuje ekonomiku
 Legální konopí v USA pořádně napumpuje ekonomiku
Podle nové studie bude odvětví legálního konopí v nejbližších letech velkým přínosem pro ekonomiku ve Spojených státech. Kdo by to ještě před pár roky čekal?

Konopí ve Venice Beach, Kalifornie, 2012. Kredit: Library of Congress.
Konopí ve Venice Beach, Kalifornie, 2012. Kredit: Library of Congress.

Válka proti drogám už v USA není na pořadu dne. Voliči amerického státu Kalifornie si na sklonku roku 2016 schválili dodatek, který za standardních podmínek legalizuje rekreační užívání marihuany. Rekreační marihuana se stala legální pochutinou před pár dny, 1. ledna 2018.


Logo BDS Analytics.
Logo BDS Analytics.

Ihned poté zveřejnila konzultační firma Arcview a společnost BDS Analytics, která je specializovaná na analýzy ekonomiky a trhu s konopím, studii, hodnotící dopad nově vzniklého odvětví legálního konopí na ekonomiku Spojených států. Jejich odhady stojí za pozornost

 

Legální konopí by roce 2021 mělo ve Spojených státech generovat 40 miliard dolarů a více než 400 tisíc pracovních míst.

 

Arcview.
Arcview.

Tyto odhady zahrnují 20,8 miliard za přímé nákupy konopí zákazníky, plus nepřímé příjmy pro pěstitele konopí a rozmanité subdodavatele, stejně jako peníze utracené v navazujících ekonomických operacích, například v supermarketech. V roce 2017 lidé utratili za konopí 16 miliard dolarů, takže by do roku 2021 mělo jít o dva a půl násobnýnárůst.

 

Výsledky hlasování o legalizaci konopí v Kalifornii, 2016 (zeleně souhlas). Kredit: US Government.
Výsledky hlasování o legalizaci konopí v Kalifornii, 2016 (zeleně souhlas). Kredit: US Government.

Arcview a BDS Analytics také předpokládají, že byznys s legálním konopím během následujících tří let přinese na daních 4 miliardy dolarů. Legalizace rekreačního užívání konopí v Kalifornii rovněž tomuto státu přinese k roku 2021 téměř 100 tisíc pracovních míst, což bude asi třetina pracovních míst vzniklých díky konopí v celých Spojených státech. Pokud ekonomové do svých analýz zahrnou i nepřímý vliv byznysu s konopím, tak počet pracovních míst stoupne na 146 tisíc.

 

Kalifornie, čili nejlidnatější stát USA, se počátkem letošního roku díky spuštění legalizace rekreačního užívání marihuany stal největším legálním trhem s konopím na světě. Veřejnost reaguje s nadšením. Před prodejními místy se tvoří fronty a marihuana se rychle vyprodává. Legalizaci přivítal a také důstojně oslavil starosta kalifornského Berkeley a další celebrity.


Tak trochu paradoxní je, že podle federálních zákonů je v USA držení marihuany stále ilegální. Situace je tedy stále komplikovaná, vše ale nasvědčuje tomu, že jak medicínské, tak rekreační užívání marihuany si nachází své místo v ekonomice Spojených států. Kdepak je asi konec válce proti drogám?

Video:  BDS Analytics: What we do


Literatura

Phys.org 3. 1. 2018.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:07.01.2018