O.S.E.L. - Prodlužování penisu nefunguje
 Prodlužování penisu nefunguje
Kdyby jen nefungovalo, horší je, že až příliš často má za následek nezáviděníhodné komplikace.

Landon W. Trost, M.D., vedoucí výzkumného kolektivu na Mayo Clinic. Kredit: MC.
Landon W. Trost, M.D., vedoucí výzkumného kolektivu na Mayo Clinic. Kredit: MC.

Psychologové by mohli vyprávět, jak sžírající jsou pro mladé muže pochybnosti o „svém mužství“. A jak mylné představy z poměřováním se s profesionálními pornoherci končí u nepovedených i povedených pokusů o sebevraždu. Uvést na pravou míru, jak to s tou velikostí našich pindíků ve skutečnosti je, se nedávno pokusili britští vědci. V časopise BIU International (odborný časopis pro urology) zveřejnili výsledky naměřeného „mužství“. Žel tato studie moc ve známost nevešla, a tak nebude na škodu z ní několik uklidňujících čísel připomenout.

 

Z 15 000 změřených dobrovolníků vyšlo najevo, že průměrná velikost pindíka je jen 5,16 palce, tedy třináct centimetrů. Průměrný obvod při ztopoření: 11,66 cm. V ochablém stavu má většina z nás kašpárka dlouhého jen okolo 9 centimetrů a s obvodem jen nepatrně větším. Jedinců s abnormálně malým, tak jako těch s abnormálně velkým, jsou v populaci dvě procenta.

 

Zní to otřepaně, ale většině žen nezáleží na tom, co máme v kalhotách, ale co nosíme v srdci. Pravdou je, že mezi nimi se najdou i takové, jimž na velikosti záleží, většinou se to ale týká kreditky. Mužům, kteří to nepochopili, se pak stává, že ve snaze si takovou ženštinu udržet, dají na reklamu a za nemalý peníz si zvětšují penis. Možná by tyto adepty mohly zajímat zkušenosti získané od více než tisícovky mužů, kteří nějaký ten zvětšovací zákrok již absolvovali. Článek o tom vyšel nyní v časopisu Sexual Medicine Reviews. Ve skutečnosti jde o meta-analýzu 17 studií, a proto dílo svým rozsahem pokrylo 21 různých typů chirurgických i nechirurgických „zvětšovacích“ praktik.

 

Mayo Clinic Campus v Minnesotě.
Mayo Clinic Campus v Minnesotě.

Navzdory rozsáhlosti dat jsou výsledky žalostně hubené. Autoři studie byli nuceni konstatovat, že dokladovaní výsledků lékařských zákroků je omezené a to, co se často vydává za důkaz úspěšného zákroku, je ve skutečnosti neobjektivní a sporné.

Nicméně to vypadá, že injekční přípravky jsou v navyšování obvodu penisu úspěšné. S jeho délkou ale nic nenadělají a navíc  je u nich potřeba počítat s vysokou mírou komplikací. U nemocných s tzv. Peyronieho chorobou, která penis křiví natolik, že už se vše s ním stává komplikované až nemožné, se jako účelné zdají být injekce enzymu kolagenázy.

Ukázka jedné z technik. Vlevo incize. Vpravo jsou patrny vložené štěpy tukové tkáně kvůli  zvětšení objemu penisu. Kredit: Trost, Mayo Clinic.
Ukázka jedné z technik. Vlevo incize. Vpravo jsou patrny vložené štěpy tukové tkáně kvůli zvětšení objemu penisu. Kredit: Trost, Mayo Clinic.

Účinnost suplementace vitaminem E, u níž se celé desetiletí věřilo, že pomáhá, novější studie nepotvrzují. Podobně problematická se jeví aplikace interferonu. Otázky se kupí i okolo trakčních technik. Takzvané natahování je ne-invazivní a dobře tolerované, ale tento způsob nápravy není standardizován jak co do potřebné síly, tak co do délky trvání zákroku, ani časnosti jeho opakování, a i u něj hrozí poškození krevního zásobení a narušení kavernozního parenchymu.

 

Operativní zákroky s implantací technických pomocných prostředků (například přečerpáváním tekutiny) řeší problém topoření, mužské chloubě na délce ale nepřidají. Neujaly se ani implantáty z nitinolu, které při tělesné teplotě setrvávají v ochablém stavu a po zahřátí si „vzpomenou“ na svůj expandovaný tvar. Problémem všech implantátů je, že se jedná o přítomnost cizího materiálu v těle, což jde ruku v ruce s komplikacemi intolerance a odvetných reakcí imunitního systému.

Zákroky, jako například přetnutí vazu u kořene penisu s vysunutím erektilní tkáně, nebo vkládání štěpů z tukové tkáně, vedly sice u některých mužů k významnému zbytnění, ale to, co snižuje hodnotu prezentovaných výsledků u těchto technik, je skutečnost, že uváděné hodnoty nebývají ověřeny nezávislou stranou. A protože tu jde o složité výkony, i když je provedou na specializovaném pracovišti, provází je rovněž celá řada komplikací.

 

Závěr

Nevěřte všemu, co vám kdo nakuká. Navzdory pokroku se v řadě případů jako nejlepší volba jeví stará dobrá vakuová pumpa. Ze studie urologů z Mayo Clinic vyplývá, že zvětšování velikosti penisu nebývá účinné.  A pokud nějaké chirurgické zákroky zvětšení zajistí, bývají to na délku ani ne dva centimetry. Žel, i tak jsou častým doprovodným jevem  následné komplikace. Autoři studie proto apelují jak na ty s chorobou, tak na ty, jež mají jen chorobné ego, ale i na ty, kdož vylepšování penisu indikují: „Když už to musí být, volte injekce a operační zákrok až jako poslední volbu“.

 

Video: Trakční metoda prodlužování penisuVideo: Terapie Peyronieho choroby


Literatura

David Veale, Sarah Miles, Sally Bramley, Gordon Muir, and John Hodsoll.: Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men. BJU International; DOI: 10.1111/bju.13010

Ross A. Avant, MD, Matthew Ziegelmann, MD, AvinashNehra, MD, Manaf Alom, MBBS, Tobias Kohler, MD, Landon Trost, MD.: Penile Traction Therapy and Vacuum Erection Devices in Peyronie's Disease, Sexual Medicine Reviews, Volume 7, Issue 2, April 2019.


Autor: Josef Pazdera
Datum:14.05.2019