O.S.E.L. - Orel nebo liška?
 Orel nebo liška?
Obvykle si házíme mincí se slovy „panna“ nebo „orel“. Američtí ochránci přírody si mohou hodit dolarem se slovy „liška“ nebo „orel“...


Američtí ochránci přírody si mohou hodit dolarem se slovy „liška“ nebo „orel“, neboť právě mezi těmito dvěma obyvateli si budou muset vybrat při ochraně fauny na kalifornských Channel Inslands.
V izolaci ostrovů vzdálených necelých 40 km od kalifornského pobřeží se vyvinula dnes vyhubením ohrožená liška ostrovní (Urocyon littoralis). Před deseti lety zavítali na ostrovy z pevniny i orli skalní a protože tu našli dost potravy v podobě stád zdivočelých prasat, usadili se tu a vyvádějí tu mláďata. Orel sice není na seznamu ohrožených druhů, ale je na území USA chráněn federálním zákonem.

Prasata byla a jsou trnem v oku ochráncům přírody, protože devastují ostrovní flóru. A tak vyhlásili ochránci prasatům nelítostný boj. Ale ouha! Orlům, kteří si předtím liškami jen tu a tam zpestřili jídelníček, skončila doba „vepřové hojnosti“. Rychle se proto přeorientovali na převzácné lišky ostrovní. Jestli se něco hodně rychle nestane, tak je orli sežerou do jedné.
Rosie Woodroffeová z University of California v Davisu spolu s Franckem Courchampem z University Paris-Sud a Garym Roemerem z New Mexico State University zjistili, že času je zpropadeně málo. Podruhy lišky ostrovní z ostrovů San Miguel a Santa Rosa už zmizely z volné přírody, protože posledních pár kusů zoologové raději uklidili do bezpečí v zajetí. Na ostrově Santa Cruz ještě přežívá z původní populace 1,500 lišek asi 65 zvířat, ale i ta mají na kahánku.

Prasata a orli musejí pryč společně, velice urychleně a za jakoukoli cenu. Pokusy chytat orly do pastí hanebně selhaly, a tak nezbude než nádherné dravce na ostrovech vystřílet. Zdá se, že „orel“ padl při pomyslném házení mincí hlavou dolů.

Podobné dilema není na ostrovních ekosystémech narušených zavlečenými druhy nijak vzácné. Na mnoha ostrovech žijí spolu se vzácným ptactvem i zavlečené kočky a potkani. Jakž takž to „funguje“, ale běda, když se někdo pokusí zlikvidovat kočky nebo potkany. Na úbytek hlodavců reagují kočky intenzivním lovem ptactva. Při úbytku koček se zase přemnoží potkani, kteří pak utočí na ptačí vejce a mláďata. Je to vždycky jako z louže pod okap.

\

Liška ostrovní možná definitivně zmizí z Channel Islands…

… brousí si na ni zoban a drápy orel skalní.Autor: Jaroslav Petr
Datum:04.12.2003