Exercise Mataika: Jak dopadla krvežíznivá simulace útoku neštovicemi?  
Co by se stalo, kdyby bioteroristé vypustili vir pravých neštovic na Fidži, a vzápětí v hustě osídlené Asii? Simulace takového černočerného scénáře rozsáhlého teroristického útoku vyústila v pandemii, kterou lidstvo zvládalo 10 let. Ale přežili jsme.
Neštovice, USA, 1912. Kredit: Illinois Department of Public Health.
Neštovice, USA, 1912. Kredit: Illinois Department of Public Health.

Pravé neštovice jsou jako noční můra z nejhoršího snu. Jenomže tenhle sen byl naprosto skutečný, po dlouhé tisíce let. Původ téhle zrůdy je nejasný. Neštovice vznikly snad někdy před 10 tisíci let. Nejstarší známé případy jsou egyptské mumie, staré asi 2500 let. Jen ve 20. století neštovice pobily 300 až 500 milionů lidí. A koho nezlikvidovaly, toho zohyzdily.

 

Raina MacIntyre. Kredit: Kirby Institute.
Raina MacIntyre. Kredit: Kirby Institute.

Od roku 1977 je svět bez pravých neštovic. Veškeré známé viry této metly byly buď zničeny anebo přesunuty do jedné ze dvou posledních laboratoří světa na nejvyšší úrovni zabezpečení BLS-4, kde je přechovávají. Je to americká laboratoř Centra pro kontrolu a prevenci nemocí CDC a pak ruské zařízení, známé jako Institut Vektor. Jedním z důsledků (téměř) úplného vymýcení neštovic je ale i to, že většina lidí v dnešním světě proti nim není očkovaná. Proč taky očkovat proti něčemu, co už je jenom pod zámkem?

 

Jak jsme na OSLU zaznamenali, v roce 2017 vyrobil tým kanadské Univerzity v Albertě syntetický virus koňských neštovic HSPV. Jejich cílem nebylo vyhladit lidstvo, ale výzkum a vývoj vakcín proti pravým neštovicím. Dnešní doba ale miluje ty nejčernější scénáře, takže kanadský tým v mnoha případech sklidil namísto obdivu kritiku a obavy. Zároveň teroristé různě po světě rádi prohlašují, že spáchají biologické útoky, jako třeba právě neštovicemi. Něco takového je velmi nepravděpodobné a žádný takový útok se zatím očividně nestal, ale lidé se bojí.

 

Malý vrah. Kredit: CDC.
Malý vrah. Kredit: CDC.

Specialistka na biologickou bezpečnost Raina MacIntyre z australského Kirby Institute a její spolupracovníci nedávno provedli simulaci toho, co by následovalo po záměrném vypuštění neštovic v hustě osídlené oblasti. Je to samozřejmě hodně černý scénář, a jak se dalo čekat, nedopadl pro lidstvo příliš dobře. Simulaci pojmenovali „Exercise Mataika“, tedy cvičení Mataika, po „Mataika House“, sídle centra Fiji Centre for Communicable Disease Control (FCCDC) na Fidži. Právě na Fidži byl totiž v simulaci vypuštěn vir pravých neštovic, a vzápětí ho vypustili ve velké asijské populaci.

 

MacIntyre a spol. matematicky modelovali šíření neštovic a simulovali jeden z nejhorších možných scénářů, tedy promyšlený velkoplošný teroristický útok. Jejich simulace byla velmi komplexní a účastnili se jí lidé z vládních i nevládních organizací po celém světě, kteří dělali realistická rozhodnutí v reálném čase. Výsledky simulace publikoval časopis Global Biosecurity.

 

EXERCISE MATAIKA


Den nula

První případ se objevil v soukromé nemocnici na Fidži, kde lékaři neštovice nepoznali, protože s nimi nemají žádné zkušenosti. Něco podobného se skutečně stalo, při výskytu neštovic v Jugoslávii, k čemuž došlo v roce 1972.

 

O dva týdny později

Případů neštovic je už 200. Úmrtnost je asi 40 procent. Zdravotní systém na Fidži je přetížený a média rozdmýchávají paniku. Testy potvrzují, že jde o pravé neštovice a WHO vyhlašuje „Public Health Emergency of International Concern“.

 

Očkování proti neštovicím. Kredit: CDC.
Očkování proti neštovicím. Kredit: CDC.

Během příštích měsíců

WHO otevřelo své sklady a uvolnilo 2,7 milionu vakcín proti neštovicím. Očkování na Fidži zahájili 40. den od prvního případu, přičemž přednost měli lidé, kteří přišli do kontaktu s nemocnými. Po potvrzení bioterorismu jsou na Fidži uzavřena letiště a lidé se nemohou dostat pryč ani do nemocnic, kde už nemají volná lůžka. Genetici potvrdili, že použitý kmen neštovic byl uměle upravený, zároveň ale dobře reaguje na protivirové prostředky a vakcína proti němu rovněž funguje.


Šíření

Epidemie neštovic se šíří po světě. Někteří lidé se snaží uprchnout z Fidži a přispívají k dalšímu šíření infekce. Zásadní ale je, že teroristé podnikli druhý útok v Asii, když se celý svět soustředil na Fidži. Reakce zaskočených úřadu jsou špatně koordinované a krizová komunikace moc nefunguje. Jen asi 50 procent nemocných je izolováno a je vystopováno a očkováno jen asi 50 procent lidí, kteří přišli do styku s nakaženými. Epidemie se vymyká kontrole.

 

Pandemie

Ve světě vypukla pandemie neštovic. Mrtvých je mnoho, vlády slábnou, infrastruktura se hroutí, stejně jako doprava, komunikace nebo zásobování. Úřady musejí vynucovat disciplínu brutálními způsoby. Konspirační teorie se šíří ještě hůře než neštovice a zoufalí lidé nespolupracují s úřady a obávají se očkování. Konečný účet pandemie by byl samozřejmě tragický. Dobrou zprávou ale je, že lidstvo i takový děsivý scénář nakonec zvládne. Podle výsledků „Cvičení Mataika“ bychom takovou pandemii zdolali asi za 10 let.

Video:  Professor Raina MacIntyre, Medicine, UNSW Sydney


Literatura
IFL Science 21. 2. 2019, Global Biosecurity 1: 91–105

Datum: 22.02.2019
Tisk článku

Související články:

Second Life jako mocný simulátor problémů reálného světa     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2009)
Stojí virus neštovic před definitivní likvidací?     Autor: Stanislav Mihulka (15.05.2011)
Vědci syntetizovali virus blízký neštovicím. Žádný konec světa nebude     Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2017)
Očkování, hliník a mystické myšlení     Autor: Miloslav Pouzar (16.10.2018)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace