Lidé si nastavují topení tak, aby doma měli východní Afriku  
Roztomilý výzkum chování Američanů při regulaci topení v domácnostech velmi jednoduše a elegantně odhaluje naše evoluční kořeny. I to, jak si doma topíme, ukazuje na náš původ v savanách východní Afriky.

Jak je nastavené vaše topení? Kredit: CC0 Public Domain
Jak je nastavené vaše topení? Kredit: CC0 Public Domain.

V minulosti nebylo tak snadné si doma zařídit teplotu, ve které bychom se cítili spokojeně.  V létě bývalo lidem horko a v zimě se často třásli chladem jako osika. Teď je to docela snadné. Pokud máte alespoň trochu ovladatelné vytápění, tak si doma můžete nastavit teplotu tak, aby vám co nejvíc vyhovovala. Otázkou ale je, jaká teplota by to vlastně měla být?

 


Rob Dunn. Kredit: North Carolina State University.
Rob Dunn. Kredit: North Carolina State University.

Právě touhle pozoruhodnou otázkou se zabýval tým badatelů North Carolina State University. Robert Dunn a jeho kolegové uskutečnili důmyslný výzkum a zjistili, že obyvatelé Spojených států mají sklon nastavovat své vytápění tak, že výsledné teploty v domácnosti odpovídají přírodním podmínkám ve východní Africe. Jejich výzkum, který zahrnoval i instalování teplotních senzorů ve vybraných domácnostech, v těchto dnech online publikoval časopis Royal Society Open Science.

 


Jako se to často stává, Dunn a jeho tým vlastně původně nechtěli studovat evoluční kořeny vytápění v domácnostech. Studují ekologii domácností a soužití lidí s mikroby, hmyzem, hlodavci a dalšími organismy. A rámci jejich výzkumu je zajímalo, jak se společenstva takových organismů, které jsou našimi spolubydlícími v domácnostech, mění v závislosti na klimatických podmínkách v domácnosti. Proto instalovali ve 37 domácnostech po celých Spojených státech autonomní senzory. Tato zařízení zaznamenávala každou hodinu teplotu a vlhkost, po dobu jednoho roku. Po uplynutí této doby badatelé senzory odebrali a analyzovali nasbíraná data. Domácností nebylo nijak závratně mnoho, takže veškeré závěry tohoto výzkumu doprovází nezbytná opatrnost.

Legendární Olduvai ve východoafrické Tanzanii, kousek od hranic s Keňou. Kredit: Noel Feans / Wikimedia Commons.
Legendární Olduvai ve východoafrické Tanzanii, kousek od hranic s Keňou. Kredit: Noel Feans / Wikimedia Commons.


Ukázalo se, že nejnižší průměrné teploty v amerických domácnostech klesají k 8 °C. Dochází k tomu obvykle v noci, když lidé ztlumí anebo vypnou topení. Naopak nejvyšší průměrné teploty dosahovaly 36 °C. Když si Dunn s kolegy zpracovali teploty naměřené v amerických domácnostech, tak si rozdělili povrch Země do sítě o velikosti oka půl stupně zeměpisné šířky a stejně tak i délky. Pak si dohledali průměrné teploty pro každou z takto vytyčených ploch a porovnali je s teplotami v amerických domácnostech. Nakonec dospěli k závěru, že klima v amerických domácnostech velmi pěkně odpovídá venkovním podmínkám v západní Keni a dalších oblastech východní Afriky. Autoři studie podotýkají, že zmíněné oblasti východní Afriky jsou také dost suché, právě jako americké domácnosti.

 


Proč je tak roztomilé? Právě Keňa a okolí jsou totiž podle toho, co víme o historii svého druhu, naším rodištěm. Tam někde se před pár sty tisíci let pod hvězdami zrodili první moderní lidé. Odborníci si už dávno všimli, že si v okolí svých sídel, ve městech i na vesnicích, budujeme parky a zahrady, které nápadně připomínají prostředí ve východní Africe. Schválně si vygooglujte nějaké fotky ze západní Keni, i když to tam dnes nejspíš vypadá jinak než kdysi. Ale tohle je ještě roztomilejší. Dunn a spol. zjistili, že si přímo u sebe doma, když máme tu možnost a můžeme manipulovat s teplotou a vlhkostí, děláme takové klima, jaké jsme prožívali ve východní Africe, když jsme ještě byli hříčkami v rukou přírodních sil. A právě v takových podmínkách se očividně stále cítíme nejvíce spokojené. Jak se zdá, svou evoluční minulost, a speciálně východní Afriku, máme opravdu hluboko pod kůží.

Video:  Voices of Discovery / Robert R. DunnLiteratura

Phys.org 20. 3. 2019, Royal Society Open Science online 20. 3. 2019.

Datum: 21.03.2019
Tisk článku

Související články:

Veliký marabu z ostrova hobitů     Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2010)
Otázky kolem nového druhu člověka Homo naledi     Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2015)
Umělá inteligence vystopovala přízračného předka v našem genomu     Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2019)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace