“Polymeal” může snížit riziko infarktu  
Pravidelná strava sestavená z ingrediencí, které podporují zdraví srdce a cév, může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění o tři čtvrtiny.

Polymeal prakticky znamená  konzumovat mnohem více ryb, česneku, mandlí, ovoce a zeleniny a hořké čokolády. To vše je třeba posichrovat sklenkou vína. Oscar Franco, specialista na zdraví lidu a který začal termín “Polymeal” používat, je pracovníkem University Medical Centre v nizozemském Rotterdamu, a  říká, že se jedná o přírodní alternativu ochrany známé pod názvem  “Polypill”.


Zde je třeba vysvětlení, poněvadž jde tak trochu o slovní hříčku slov Polypill a Polymeal (čti polymíl). Polypill je v anglosaském světě termín pod kterým se rozumí kombinace léků,  které lze brát současně a které dohromady poskytují nejlepší ochranu  před infarktem. Zázračná kombinace pilulek (Polypill) vzešla ze studie, jejíž výsledky byly publikovány v loňském roce (Autor studie byl Nicholas Wald z Wolfsonova institutu  preventivní medicíny, na University of London). Tehdy jim statisticky  vyšlo, že kombinace šesti léků podávaných současně, snižuje riziko infarktu u lidí nad padesát let až o 80%. Tento závěr byl podpořen analýzou 750 případů sledovaných pacientů, kteří zmíněné léky užívali. Od té doby není pojem Polypill u našich sousedů neznámý.
Franco prohlašuje, že novou studií, kterou učinil se svými spolupracovníky, se jim podařilo dokázat, že  prevence infarktu se nemusí vždy opírat jen o konzumaci pilulek na předpis. Podle něj k tomu postačuje  naordinovat si vyváženou dietu a podpořit ji cvičením a nekuřáctvím.


Jak vznikl seznam potravin Polymeal
Seznam potravin, které tvoří doporučený Polymeal vznikl tak, že Franco a jeho kolegové pátrali ve vědecké zdravotnické literatuře po účincích jednotlivých ingrediencí a podle doložených účinků, vytvořili matematický model toho, jak se jednotlivé efekty pravidelné konzumace těchto produktů projeví v souhrnu na našem zdraví. Tým založil svůj model na dlouhodobě probíhající studii zaměřené na onemocnění srdce, nazývané Framinghamova studie, která sleduje populaci v Massachusetts již po dobu 46 let.
Zajímavé je, že nejhorší následky na účinnost Polymealu by podle výzkumníků mělo vynechání  vína. Jeho absence by se projevila snížením ochranného efektu  o 10%.
Někteří vědci poukazují na skutečnost, že Polymeal nezahrnuje další známé rizikové faktory a že by jej šlo ještě  vylepšit o další dvě doporučení: Vyvarovat se konzumace tuků s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin a  snížit konzumaci  soli.
Nejdramatičtější ochranný efekt by měla mít konzumace stravy Polymeal na muže. Ti by přežívali o 6,6 let déle, ve srovnání s těmi, kteří se na tuto stravu nedají. Muži odchovávaní na Polymealu by také žili o devět let déle, aniž by je postihla srdeční choroba, a ve srovnání se svými vrstevníky by trpěli  srdečními chorobami po kratší dobu svého života.
U žen by měl být efekt obdobný. Také ony by měly žít významně déle a to přibližně  o pět let. Nástup srdečních chorob se u nich posouvá přibližně o osm let.


Závěr studie
Pro společnost západního typu, která je kardiovaskulárními chorobami značně ohrožena, se   Polymeal  jeví jako efektivní, nefarmakologický a bezpečný prostředek, který zmíněné riziko snižuje a vede k prodloužení lidského života.


Dovětek k závěru studie
Jako uživatele veřejné hromadné dopravy, používajícího metro a tramvaj v době ranní špičky, mne jímá hrůza. Představa, že by si nás většina dopřávala česneku co hrdlo ráčí a to pravidelně...
A co se žen týká, možná jim Polymeal život o pět let prodlouží. Podle našich matematických výpočtů jich ale 98% zůstane svobodných.

Pramen: British Medical Journal (vol 329, p 1447)

Datum: 20.12.2004 06:19
Tisk článku

Související články:

Nečekaný objev regulace krevního tlaku – naděje pro hypertoniky     Autor: Josef Pazdera (12.06.2021)
Atypické příznaky infarktu     Autor: Josef Pazdera (20.05.2021)
Na infarkt hydrogelem aneb postischemický remodeling     Autor: Josef Pazdera (05.03.2021)
Kardiaci mají v létě obvykle méně problémů     Autor: Dana Lipovská (22.07.2020)
Náprava infarktového srdce prošitím vodivými nanovlákny     Autor: Josef Pazdera (30.08.2019)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace