Američtí mariňáci sundali íránský dron novou mobilní elektronickou zbraní  
Z paluby vrtulníkové výsadkové lodi třídy Wasp USS Boxer zasáhl protidronový systém Light Marine Air Defense Integrated Systém (LMADIS) a podle tvrzení americké strany zlikvidoval příliš dotěrný íránský dron.
Vozidlo systému LMADIS pro elektronický boj. Kredit: U. S. Marine Corps.
Vozidlo systému LMADIS pro elektronický boj. Kredit: U. S. Marine Corps.

V Hormuzském průlivu mají letos pořádně horké léto. Úzký pruh moře, který spojuje Perský záliv s Ománským zálivem, náleží mezi nejvíce strategicky významná místa planety. Průlivem se dopravuje asi 20 procent veškeré vytěžené ropy na světě a denně tu propluje několik tankerů s ohromnými náklady černého zlata. Vlastně ani není divné, že takové místo přitahuje problémy, navíc když jeden z břehů Hormuzského průlivu patří Íránu.


V současné době probíhá v Hormuzském zálivu geopolitická třenice, především mezi Spojenými státy s Velkou Británií a Íránem. Navzájem se trumfují v tom, kdo komu obsadí tanker, uštědří šťavnatější mediální nadávku anebo sestřelí dron, což se podle všeho stává oblíbenou kratochvílí.


Prezident Trump se nedávno prohlásil, že americké jednotky zlikvidovaly íránský dron, který se měl přiblížit příliš blízko k americké válečné lodi. Írán tvrdí, že jim žádný dron neschází, a že si Američané zničili jejich vlastní dron. Zatím nejsou k dispozici přesvědčivé důkazy ani pro jedno tvrzení. Rovněž není jasné, o jaký íránský dron mělo jít. Nedávno zveřejněné íránské záběry podle odborníků nic moc neříkají. Zároveň je jen těžko říct, zda je v této situaci důvěryhodnější Trump nebo íránský teokratický režim.

 

USS Boxer. Kredit: U. S. Navy.
USS Boxer. Kredit: U. S. Navy.

Ať už ale došlo k likvidaci jakéhokoliv dronu, pokud k ní vůbec došlo, tak nejzajímavější je v celé záležitosti zbraňový systém, který má mít zničení dronu na svědomí. Jde o protidronový systém námořní pěchoty Light Marine Air Defense Integrated System, který je známý jako LMADIS. Ten je instalován na terénních vozidlech MRZR od Polaris Industries. Pokud je takové vozidlo na palubě lodi US Navy, tak může fungovat jako obrana proti dronům.

Hormuzský průliv. Kredit: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC.
Hormuzský průliv. Kredit: Jacques Descloitres, MODIS Land Rapid Response Team, NASA/GSFC.

Terénní automobily se systémem LMADIS má ve své výbavě jednotka mariňáků 11th Marine Expeditionary Unit z Kalifornie. Tato jednotka s cca 2 200 mariňáky je v současné době na půl roční misi s uskupením US Navy Boxer Amphibious Ready Group. Právě loď, podle které se tato bojová skupiny jmenuje, tedy víceúčelová vrtulníková výsadková loď třídy Wasp USS Boxer (LHD-4), sehrála klíčovou roli v incidentu s íránským dronem.

 

Systém LMADIS na palubě lodi USS Kearsarge v Suezu. Kredit: U. S. Navy.
Systém LMADIS na palubě lodi USS Kearsarge v Suezu. Kredit: U. S. Navy.

Dotyčný dron se měl přiblížit k lodi USS Boxer na vzdálenost méně než 900 metrů, navzdory četným výzvám, aby zmizel. Když íránský dron nereagoval, tak na něho zaútočil LMADIS elektronickým útokem na rádiových frekvencích. Systém se skládá ze dvou terénních vozidel. Jedno z nich je velitelské a druhé je vozidlo pro elektronický boj. LMADIS používá radar a kamery k prohledávání oblohy. Dokáže detekovat a sledovat drony v okolí, rozpozná, zda jsou to drony vlastní nebo protivníkovi, a nakonec vybrané drony zasáhne elektronickým útokem. Každý systém se může splést, ale v případě LMADIS není příliš pravděpodobné, že by sundal vlastní dron.


Zmíněná jednotka mariňáků není první, která použila systém elektronického boje LMADIS na palubě lodi US Navy. 22th Marine Expeditionary Unit ze Severní Karolíny se letos s tímto systémem zúčastnila cvičení v oblasti Suezského kanálu na lodi třídy Wasp USS Kearsarge (LHD-3). LMADIS také používali příslušníci 13th Marine Expeditionary Unit při cvičení v Džibuti. 

Video: President Trump: U.S. Navy Ship Shot Down Iranian Drone Over Strait Of Hormuz


Literatura
Military.com 18. 7. 2019.

Datum: 20.07.2019
Tisk článku

Související články:

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2017)
Elektronický boj: Vojáci zastavili tank elektronickým úderem     Autor: Stanislav Mihulka (21.06.2017)
US Army provedla první elektronický útok v Evropě od studené války     Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2018)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz