Překvapivé řešení: Budeme ukládat energii v „čokoládových muffinech“?  
Jednoduché a levné MGA kostky svojí strukturou připomínají muffiny s čokoládou. Díky vysoké tepelné vodivosti v nich lze ukládat nadbytečnou energii. MGA kostky by také mohly „zachránit“ dnes již nepopulární tepelné elektrárny, protože by v nich mohly vyrábět energii namísto uhlí.
„Čokoládové muffiny“ pro obnovitelnou energetiku. Kredit: MGA Thermal.
„Čokoládové muffiny“ pro obnovitelnou energetiku. Kredit: MGA Thermal.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, obnovitelná energie je skvělá, ale pokud ji chceme pořádně využívat, tak potřebujeme efektivní technologie pro její dočasné ukládání. Slunce, vítr nebo třeba mořské vlny se nechovají podle našich představ, ale mají svou hlavu. V poslední době jsme se stali svědky řady zajímavých řešení uložení energie, včetně masivních lithium-iontových baterií, tavených solí, vagonů na kolejích nebo věží či studní se závažími.

 

Inženýři australské University of Newcastle přišli s novým pozoruhodným nápadem. Vytvořili překvapivě jednoduchý a praktický systém pro ukládání energie, který je založený na objektech, strukturou připomínajících muffin s čokoládou. Podle tvůrců jsou tyhle „muffiny“ velmi efektivní, lze je vyrábět ve velkém, jsou bezpečné, levné, a také je lze s úspěchem používat v soudobých uhelných elektrárnách.

 

Erich Kisi vpravo. Kredit: University od Newcastle.
Erich Kisi vpravo. Kredit: University od Newcastle.

Klíčovým prvkem nové technologie jsou tzv. MGA (Miscibility Gaps Alloy) kostky. Jejich velikost je 30 krát 20 krát 16 centimetrů a jsou vyrobené z materiálů s vysokou tepelnou vodivostí. Mohou být snadno zahřáty a tím se v nich uskladní energie. Po ochlazení zase energii uvolní.

 

Aby MGA kostky fungovaly, tak mají specifickou strukturu. Tvoří je pevná matrice, která udržuje tvar kostky, v níž jsou rozptýlené kousky další hmoty, které při ukládání energii roztávají, a pak zase tuhnou. Celé to připomíná čokoládový muffin. Jak to v podobných případech bývá obvyklé, ukládá se v nich nadbytečná energie z obnovitelných zdrojů, která je pak po ochlazení kostek k dispozici pro dobu bez dostupných zdrojů. MGA kostky by se rovněž mohly využívat při recyklaci odpadního tepla v průmyslových provozech nebo třeba elektrárnách.

 

University of Newcastle, logo.
University of Newcastle, logo.

Uvolněná energie MGA kostek může přeměnit vodu na páru a pohánět tím pádem turbíny generátorů, aniž by bylo nutné spalovat uhlí. S touto technologií by bylo možné předělat uhelné elektrárny na provoz s obnovitelnou energií. Jak podotýká Erich Kisi, který je spoluzakladatelem společnost MGA Thermal, taková evoluce uhelných elektráren by byla velkou výhrou v našich snahách o udržitelnou energii, ať už jde o životní prostředí nebo třeba zaměstnanost.

 

MGA kostky jsou vyráběné z levných a běžných materiálů. Cena kostky činí asi 10 procent ceny lithiové baterie stejné velikosti, ale přitom může uvolnit srovnatelné množství energie. Kostky jsou netoxické, neexplodují a neuvolňují nebezpečné chemikálie. MGA Thermal už staví továrnu na výrobu MGA kostek v Novém Jižním Walesu. Ve spolupráci se švýcarskou společností E2S Power AG také připravují vylepšení evropských uhelných elektráren, což by nepochybně mohlo zaujmout i v našich končinách.

 

Video: Explainer video MGA Thermal

 

Literatura

University of Newcastle news

Datum: 10.09.2020
Tisk článku

Energie bez konce - Rétyi Andreas von
 
 
cena původní: 279 Kč
cena: 259 Kč
Energie bez konce
Rétyi Andreas von


Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace