Americký raketový torpédoborec sestřelil simulovanou mezikontinentální střelu  
Je to velký úspěch! Protiraketový systém Aegis na palubě raketového torpédoborce USS Jon Finn si zahrál na obranu Havaje a sestřelil simulovanou střelu ICBM. Letěla z atolu Kwajalein nad oceán severovýchodně od Havajských ostrovů. Raketa Standard Missile-3, použitá ve variantě SM-3 Block IIA, byla přitom původně navržena jen proti střelám krátkého a středního doletu.

Odpálení střely SM-3 Block IIA z USS John Finn při testu Flight Test Aegis Weapon System-44. Kredit: MDA.
Odpálení střely SM-3 Block IIA z USS John Finn při testu Flight Test Aegis Weapon System-44. Kredit: MDA.
Pokud jde o jaderné zbraně a hrozby, během Studené války to bylo pro Spojené státy vlastně docela jednoduché. Stačilo zažehnávat hrozbu sovětských raket a to bylo v podstatě všechno. V dnešní době ale americká armáda potřebuje obranné systémy, které jsou praktické, flexibilní, a je možné je využívat koordinovaně – aby s nimi mohli pokrývat komplexní jaderné hrozby 21. století.

 

USS Jon Finn. Kredit: U.S. Navy / Mass Communication Specialist Randi Brown.
USS Jon Finn. Kredit: U.S. Navy / Mass Communication Specialist Randi Brown.
Právě takový systém uviděl svět v akci před pár dny. V pondělí 16. listopadu americká Missile Defense Agency (MDA) a US Navy uskutečnili společný průlomový test obrany proti mezikontinentálním balistickým jaderným raketám (ICBM). A byl to úspěch. Raketový torpédoborec USS John Finn (DDG-113) třídy Arleigh Burke sestřelil na okraji vesmírného prostoru simulovanou střelu ICBM raketou RIM-161 Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA. To je nejnovější varianta rakety Standard Missile-3, které využívá obranný protiraketový systém Aegis Ballistic Missile Defense System.

 

Maketa útočící mezikontinentální balistické jaderné střely odstartovala z prostoru Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site, na atolu Kwajalein, který je součástí Marshallových ostrovů. Z Kwajaleinu střela letěla do oblasti nad oceánem severovýchodně od Havajských ostrovů. Test nesl označení Flight Test Aegis Weapon System-44 a byl to v pořadí šestý letový test řízené rakety SM-3 Block IIA, odpálené systémem Aegis na palubě lodi.

Odpálení střely SM-3 Block IIA pozemní variantou systému Aegis Ashore. Kredit: US Army.
Odpálení střely SM-3 Block IIA pozemní variantou systému Aegis Ashore. Kredit: US Army.

V tomto testu si americké námořnictvo zahrálo na obranu ohrožené Havaje. Simulovanou útočící raketu nejprve sledovala síť Command and Control Battle Management Communications (C2BMC), která je součástí systému protiraketové obrany Ballistic Missile Defense System (BMDS). Podle agentury MDA bylo hlavním cílem tohoto testu zjistit, zda střela země-vzduch SM-3, která byla původně navržena pro obranu před balistickými raketami krátkého a střední doletu, uspěje proti mezikontinentální ICBM.

 

Podle ředitele MDA, viceadmirála Jona Hilla, byl tento test úžasným úspěchem a zásadním milníkem programu vývoje nové střely SM-3 Block IIA. Dlouhodobým cílem americké protiraketové obrany je posílení poněkud problematického pozemního obranného systému Ground-based Midcourse Defense tím, že k němu přidají další senzory i zbraňové systémy. Snaží se o to, aby protiraketová obrana dokázala reagovat na případný neočekávaný vývoj v oblasti jaderných hrozeb, k němuž by mohlo dojít. Úspěch testu ukazuje, že Spojené státy mohou poměrně pohodlně rozšířit obranu před mezikontinentálním jaderným útokem flotilou raketových torpédoborců a křižníků.

 

Video: USS John Finn Successful SM-3 Block IIA Intercept Test

 

Literatura

Missile Defense Agency 17. 11. 2020.

Datum: 21.11.2020
Tisk článku

Související články:

Proč Američané nesestřelili severokorejskou raketu středního doletu?     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2017)
US Navy v tichosti vypálili 20 vysokorychlostních projektilů z torpédoborce     Autor: Stanislav Mihulka (27.01.2019)
Americký laserový systém SHiELD v klíčovém testu sestřelil několik raket     Autor: Stanislav Mihulka (07.05.2019)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz