Přímý přenos přistání Vytrvalosti - Perseverance  
Perseverance je součástí plánované mise Mars 2020 americké agentury NASA. Jeho vynesení do vesmíru provedla raketa Atlas V 541. Mise začala 30. července loňského roku na Floridě (Mys Canaveral). Rover má na sobě několik kamer. Během přistání se přenáší jen nekvalitní obraz kvůli omezenému datovému toku, později v hollywoodské kvalitě. Zpoždění radiového signálu z Marsu na Zem je 11 minut a 22 sekund, takže jde o "přímý přenos s ručením omezeným".

Sondu pro NASA vyrobila JPL (Jet Propulsion Laboratory), ta ji i nadále ovládá ze svého řídícího střediska. Perseverance má téměř totožný vzhled jako její předchůdce rover Curiosity, který jezdí po povrchu Marsu od srpna 2012. Má sedm vědeckých přístrojů, které budou zkoumat povrch Marsu, a to zejména v kráteru Jezero, kde rover přistane. Vozítko disponuje 23 kamerami a dvěma mikrofony. Doprovázet ho bude minivrtulník  Ingenuity s rozpětím dvou rotorů  1,2 m. Ten má za úkol testovat schopnost létání v atmosféře 100x řidší než zemské. První letadlo na Marsu bude vozítku vybírat zajímavosti hodná prozkoumání.

 

Vytrvalost (Perseverance). Kredit NASA.
Vytrvalost (Perseverance). Kredit NASA.
Důmyslnost (Ingenuity). Kredit: NASA,
Důmyslnost (Ingenuity). Kredit: NASA,

Video: Porovnání Perseverance s Curiosity/ Místo přistání/ Helikoptéra Ingenuity

 

Přímý přenos přistání zde:

Přímý přenos přistání

Datum: 18.02.2021
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace