Mozek vyvíjeného amerického bojového dronu Skyborg se poprvé proletěl  
Levný autonomní bojový dron Skyborg ještě není hotový. Ani jeho řídící mozek Autonomy Core System (ACS). Americké letectvo ale dobře ví, že každý správný pilot chce co nejdřív do vzduchu. Ranou verzi mozku ACS instalovali na taktický dron Kratos UTAP-22 a poslali do vzduchu.
Mozek dronu Skyborg vyráží do vzduchu. Kredit: US Air Force.
Mozek dronu Skyborg vyráží do vzduchu. Kredit: US Air Force.

Americké letectvo nedávno poprvé poslalo do vzduchu mozek připravovaného bojového dronu Skyborg, označovaný jako Autonomy Core System (ACS). Tento mozek budoucího autonomního dronu nainstalovali na taktický dron Kratos UTAP-22 a svěřili mu řízení. Dron s mozkem vzlétl ze základny Tyndall Air Force Base na Floridě a absolvoval let v délce 130 minut.

 

Tyndall Air Force Base. Kredit: U.S. Air Force / Wikimedia Commons.
Tyndall Air Force Base. Kredit: U.S. Air Force / Wikimedia Commons.

Společnost BAE Systems neustále pracuje na dronu Skyborg. Jeho řídící mozek sice ještě není dokončený, je už ale provozuschopný, tak nebyl důvod otálet. 29. dubna 2021 dostal šanci ukázat, co v něm je. Úspěšný let mozku ACS představuje významný milník programu Autonomous Attritable Aircraft Experimentation (AAAx), jehož cílem je vyvinout bojový dron, který bude natolik pokročilý, že bude operovat společně s konvenčními pilotovanými letouny – a zároveň bude natolik levný, že americké letectvo nebude tolik mrzet případná ztráta takového stroje v akci.

 

Skyborg na palubě. Kredit: US Air Force.
Skyborg na palubě. Kredit: US Air Force.

Mozek ACS během zmíněného letového testu vykonával běžné letové úkony a reagoval na navigační pokyny. Rovněž zvládal koordinované manévrování. Dron s mozkem byl za letu monitorován jak ze vzduchu, tak i ze země. V dohledné době si mozek opět užije další lety, které se budou soustředit na spolupráci s pilotovanými i nepilotovanými stroji. Těchto testů se bude účastnit větší počet pilotovaných letounů i dronů s mozky ACS.

 

Program Skyborg Vanguard by měl vyústit v levný dron, který bude schopný létat na mise v plně autonomním režimu. Rovněž se předpokládá, že zvládne strategii MUM-T (manned-unmanned teaming), čili společné mise pilotovaných a autonomních strojů. Skyborg, tedy jeho mozek ACS, je vyvíjený tak, že se bude automaticky adaptovat na měnící se okolnosti mise. Výbava dronu Skyborg poslouží k průzkumu operačního prostoru pro pilotované letouny a zároveň jim nabídne palebnou podporu a ochranu.

 

Brigádní generál Dale White z vedení programu Skyborg neskrývá nadšení s úspěšného letu rané verze mozku ACS. Je to podle něj první krok v maratonu intenzivního vývoje a ladění technologie Skyborg. Test zahájil kampaň s experimentováním a testy, jejímž cílem bude „zrání“ mozku ACS a v neposlední řadě také velmi významné budování důvěry mezi lidskými příslušníky letectva a drony Skyborg.

 

Video: The Air Force First Skyborg Drone Could Be A Game Changer

 

Video: Skyborg Drone | The US Air Force’s Future Artificial Intelligence Fleet

 

Literatura

New Atlas 15. 5. 2021.

Datum: 17.05.2021
Tisk článku

Související články:

Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2019)
Skyborg: US Air Force chce v kokpitech pomocnou inteligenci jako R2D2     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2019)
DARPA vyvíjí letecký raketový dron LongShot pro vzdušné bitvy     Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2021)
Ostře sledovaný bojový dron Loyal Wingman poprvé vzlétl     Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2021)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz