Stavy tresek u Nového Skotska jsou na 4%  
Populace lovených ryb jsou na samém dně.

„Zachraňte velryby!“ křičí ochránci přírody v situaci, kdy se populace některých kytovců pomalu dostávají na úroveň srovnatelnou se stavy před masovým vybíjením v 19. a první polovině 20. století.

Zvětšit obrázek
Treska by měla na seznamu ohrožených vymírajících druhů figurovat na čelním místě. Místo toho se nadále loví.

 Mnohé druhy ryb balancují na pokraji vyhynutí a nebo jsou k němu už prakticky odsouzené, ale za jejich záchranu bojuje jen pár „magorů“. Alarmující číslo dokládající děsivý stav rybích populací uveřejnil Frontiers in Ecology.


Z údajů o úlovcích z poloviny 19. století určili vědci, že v roce 1852 dosahovala biomasa tresek v moři na mělčinách u Nového Skotska 1,26 milionů tun. Dnes je to 50 000 tun, přičemž dospělé tresky  tvoří jen 3000 tun biomasy. To je množství, jaké si na svých palubách a v podpalubí odváželo v roce 1852 z vod u Nového Skotska 16 malých rybářských škunerů.
Stejně brutální pokles prodělaly tresky i v jiných částech Atlantiku. A devastace rybích populací se neomezuje jen na tresky. Ryby jsou na dně. A to nejen ty, které žijí přisedle u dna moří a oceánů.
A tak nezbývá, než doporučit: Jezte mořské ryby! Dokud jsou!

 Pramen: Frontiers in Ecology

Datum: 28.03.2005 02:15
Tisk článku

Velké vymírání na konci křídy - Socha Vladimír
 
 
cena původní: 289 Kč
cena: 254 Kč
Velké vymírání na konci křídy
Socha Vladimír

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace