HB11 hlásí pokrok v laserové vodík-bórové fúzi  
Populárně vědecká média zaujala laserová aneutronická fúze s vodíkem a bórem-11, která využívá technologii zesilování laserového svazku „Chirped pulse amplification“. Je úplně jiná, než byste u fúze čekali, reakce jsou rozporuplné, uvidíme, jak to dopadne.
Laserová aneutronická fúze. Kredit: HB11 Energy.
Laserová aneutronická fúze. Kredit: HB11 Energy.

Na OSLU jsme o australském startupu HB11 Energy psali zhruba před 2 lety. Tato technologie navazuje na práci teoretického fyzika Heinricha Hory původem z Děčína, kterého osud zavál do Austrálie. V podání autorů jejich princip nevyužívá problematické palivo ani vysoké teploty. Pracuje s běžně dostupným vodíkem a bórem-11, které slouží jako palivo pro aneutronickou fúzi. Při takové fúzi se většina energie uvolní v podobě elektricky nabitých částic. Tahle fúze se podstatně liší od fúzí, které známe v souvislosti s tokamaky.

 

Logo. Kredit: HB11 Energy.
Logo. Kredit: HB11 Energy.

Fúzní reakce v tomto případě spouštějí laserové paprsky, které využívají technologii zesilování laserového svazku „Chirped pulse amplification“ (CPA). Díky tomu se vytvářejí laserové paprsky s výkonem přes 10 PW. Při takto navozené fúzi vznikají částice alfa, které nesou kladný elektrický náboj a tým HB11 je hodlá přímo využívat k výrobě elektrického proudu. Není k tomu nutná žádná pára a žádné turbíny. Podstatné je, že by neměl vznikat prakticky žádný problematický jaderný odpad.

 

Technologie HB11 Energy v kostce. Kredit: HB11 Energy.
Technologie HB11 Energy v kostce. Kredit: HB11 Energy.

První výsledky experimentů s laserovou aneutronickou fúzí byly publikovány v roce 2020. HB11 nyní pokračují v experimentování a dle jejich slov výsledky teď mají „hmatatelnější“ podobu (tou myslí publikaci v časopisu Applied Sciences). V tiskové zprávě se poněkud tajemně chlubí tím, že jako první soukromá společnost na světě dosáhli relevantního počtu fúzních reakcí, který překročil původní výsledky ve stejném výzkumném zařízení. Na této publikaci je zajímavá i česká stopa (přestože mezi autory není žádné česky znějící jméno) se na financování výzkumu podstatnou měrou podílelo naše MŠMT.

 

Podle odhadu badatelského týmu v novém experimentu vzniklo minimálně 1,4 krát 1011 částic alfa. I když je celková účinnost přeměny energie (z laserů na částice alfa) stále velice nízká, jen asi 0,005 procent, přesto podle autorů jde o potvrzení fungování základního mechanismu fúze. Pro čistý zisk energie z tohoto typu fúze to bude nutné zlepšit o čtyři řády, což není zrovna málo.

Bez ohledu na chvalozpěvy autorů jsou fyzikové k jejich projektu laserové aneutronické fúze většinou skeptičtí a nezdráhají se nazývat ho balamutěním investorů.

 

Video: Hydrogen Boron FusionLiteratura

New Atlas 28. 3. 2022.

Applied Sciences 12: 1444.

Datum: 02.04.2022
Tisk článku

Související články:

Průlom v jaderné fúzi oživil vývoj technologie Z-pinch     Autor: Stanislav Mihulka (14.04.2019)
Radikální fúze australského startupu HB11 Energy předčila všechna očekávání     Autor: Stanislav Mihulka (22.02.2020)
Technologie fúze magnet. terčíku by mohla být praktičtější než tokamaky     Autor: Stanislav Mihulka (26.01.2021)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace