Texaská hraniční stráž se vybavuje umělými „nosy“  
Agenti policejní pohraniční stráže začali používat zařízení plnící funkci cvičených psů. Jedná se o elektronické přenosné zařízení, které by mělo vylepšit skóre boje policie s organizovaným zločinem. Dokáže totiž snadno a rychle odhalit ukryté drogy.

Dálniční policie, místní policie a pohraniční stráž v jižním Texasu je nyní vybavována přenosným zařízením, které dokáže vyčmuchat pach drogy stejně dobře, jako cvičení lovečtí psi. Zařízení, pro které se vžil termín „nos“, vyvinuli vědci v Národních laboratořích firmy Sandia. Popudem k výrobě bylo pašování drog „ve velkém“ přes jižní hranici USA.

Letiště JFK v New Yorku. Cestující musí projít uličkou se zabudovanými „nosy“. Jedná se o zařízení staršího data, které rozpoznává výbušniny. Čich na drogy mu ale chybí.

První prototyp vyrobila firma již v prosinci roku 2003. Nyní je zařízení předáváno policejním sborům „do aktivní služby“. Představitel jednotky pro boj s narkotiky prohlásil, že tento „Hound systém“, což je oficiální název projektu, se osvědčil, a že již úspěšně pomáhá na řadě míst, a to jak u místních policejních složek, tak také u státní a federální policie. Zařízení se využívá k odhalování ukrytých drog v dopravních prostředcích, v nočních klubech, a úspěch zaznamenává i v budovách středních a vysokých škol. Nachází zde především heroin, kokain a marihuanu. V řadě případů, podle mluvčí policie, již toto zařízení zachránilo lidské životy.  
Základem přenosného zařízení Hound systém je detektor vyvinutý firmou Sandia. Detektor je komerčním produktem používaným již delší dobu jako stabilní detektor výbušnin. I když byl detektor původně vyvinut na odhalování zmíněných explozivních materiálů, naučit jej vyčenichat a určit také drogy, nebylo podle Dave Hannuma, jednoho z vývojářů firmy Sandia, nijak zvlášť složité.


Nos  nasává vzduch a z něj vychytává organické sloučeniny. Dělá to tak, že  vzduch žene přístroj větrákem přes speciální filtr, na němž se sledované molekuly zachycují. Upoutané  molekuly se po určité době teplem přinutí  od filtru odlepit. Molekuly se nechají  „rozpustit“  pouze v malém množství vzduchu. To znamená, že dojde ke zvýšení koncentrace molekul sledované látky. Organické sloučeniny jsou  pak rozpoznány zařízením, které se nazývá spektrometr.

Zvětšit obrázek
Dave Hannum z výzkumné laboratořefirmy Sandia, předvádí nový, přenosný nos. Nechává mu očichat sáček s bílým práškem. Bude-li v něm droga, „nos“ na svého majitele hlasitě zavrní.

Přístroj má v paměti charakteristické vzory, podle kterých rozpozná o jakou drogu se jedná.
Sami autoři elektronického nosu tvrdí, že nejzajímavější je na celém zařízení funkce  filtru. Přirovnávají ji ho k práci rybářů. „Je to stejné, jako když nejdříve vlečnou sítí vylovíte z oceánu stovky  ryb rozptýlených v ohromné mase vod oceánu, a pak je všechny vypustíte do malého rybníka. Tam pak chytit rybu už není žádný velký kumšt.“
Výrobce Sandia je průkopníkem této metody koncentrování látek rozptýlených ve vzduchu. Vyvinula ji v devadesátých letech ke zjišťování stop výbušnin. Jejich nepatrné stopy dokáže tento princip zjistit jak na oblečení, tak i nepatrné množství, které ulpí na lidské kůži osob, které s výbušninou pouze manipulovaly.
Během pokusů v praktickém nasazení na hranicích, byl nový typ nosu na drogy, používán společně se cvičenými psy. Ukázalo se, že umělý nos vyčmuchá charakteristickou pachovou stopu drogy i když je  ukrytá v pneumatice nebo ve výplni dveří. Pracuje stejně dobře jako cvičení psi. Na rozdíl od nich se elektronické „nosy“ nedají unavit, nemají období hárání, jsou kdykoli k dispozici po celých 24 hodin denně a jsou levnější protože nevyžadují drahý výcvik. Stejné zařízení je navíc využitelné jak k detekci výbušnin, tak drog. Otázku utrpení zvířat, vyplývající ze skutečnosti, že nejlepšími psími pátrači bývají často psi, kteří jsou na drogách sami závislí, nemusíme snad ani rozebírat.
Sandia jsou laboratoře se širokým zaměřením, které provozuje uskupení téhož jména – Sandia, společně se podnikem Lockheed Martin. Sandia  laboratoře řeší výzkumné úkoly související s národní bezpečností, otázkami získávání energie, technologiemi s dopadem na životní prostředí a na ekonomickou převahu.

Pro ty z vás, kteří jste alergici na zvířecí srst, nebo máte malý byt a chtěli byste mít doma něco čmuchacího, připojujeme kontakt na firmu Sandia:   mjpadil@sandia.gov


 

Datum: 21.04.2005 05:53
Tisk článku

Léčivé rostliny, jejich vlastnosti, účinky a použití 2 - Evropa - Grešík Valdemar
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 266 Kč
Léčivé rostliny, jejich vlastnosti, účinky a použití 2 - Evropa
Grešík Valdemar

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace