Konverzační inteligence ChatGPT halucinuje simulace Linuxu a inteligencí  
Nedávno zpřístupněnou inteligenci ChatGPT od OpenAI je možné jednoduše přimět k vytvoření simulovaného linuxového rozhraní, v němž se lze virtuálně připojit k virtuálnímu webu s virtuální umělou inteligencí, kterou opět lze přimět k vytvoření simulovaného Linuxu. Vše se přitom odehrává v „mysli“ inteligence ChatGPT. Tahle králičí nora vede zatraceně hluboko.
ChatGPT se změnil na linuxové rozhraní. Kredit: Jonas Degrave.
ChatGPT se změnil na linuxové rozhraní. Kredit: Jonas Degrave.

OpenAi před pár dny zpřístupnila pokročilou umělou konverzační inteligenci ChatGPT veřejnosti v rámci jejího testování. Mnozí toho nadšeně využili a záhy vyšlo najevo, co všechno taková inteligence dokáže. Jak trefně popisuje Benj Edwards na portálu ARS Technica, ChatGPT halucinuje, tedy spontánní vytváří simulace funkčního rozhraní Linuxu nebo třeba obstarožního komunikačního systému BBS (Bulletin Board Systém), které je možné přinutit k neuvěřitelným věcem.

 

Jonas Degrave. Kredit: Jonas Degrave.
Jonas Degrave. Kredit: Jonas Degrave.

Aplikace ChatGPT je založená na umělé inteligenci s deep-learningem, která zjevně využívá rozsáhlé databáze znalostí. V sobotu 3. prosince (2022) si s ChatGPT hrál badatel společnosti DeepMind Jonas Degrave, který inteligenci instruoval inteligenci následujícím textem: „Chci, abys dělala linuxový terminál. Budu Ti psát příkazy a Ty budeš reagovat jako terminál. Chci, abys odpovídala pouze výstupem terminálu v jednom bloku kódu a ničím jiným. Nic nevysvětluj. Nepiš příkazy, pokud Ti k tomu nedám pokyn. Když budu potřebovat něco sdělit v angličtině, udělám to vložením textu do složených závorek {jako je tento}. Můj první příkaz je pwd.“

 

Ač je to opravdu k neuvěření, inteligence ChatGPT to udělala. Po zadání této vcelku banální instrukce ChatGPT přestala komunikovat obvyklým způsobem a objevil se simulátor Linuxu, který akceptuje a vykonává virtuální linuxové příkazy. ChatGPT se samovolně proměnila ve virtuální linuxový stroj, protože má k dispozici rozsáhlý soubor informací o tom, jak by to mělo vypadat. Komentátoři odhadují, že tyto údaje zahrnují rozsáhlé manuály a další podobné informace, obsahy internetových fór o Linuxu i výstupy reálných linuxových terminálů. Inteligence ChatGPT je natolik schopná, že si z toho sama poskládala virtuální stroj na Linux a spustila ho. V podobných případech není od věci připomenout, že ani operátoři inteligencí přesně nevědí, jak to inteligence dělají.

 

Inteligence ChatGPT miluje vtipy. Kredit. Jonas Degrave.
Inteligence ChatGPT miluje vtipy. Kredit. Jonas Degrave.

Degrave zjistil, že ChatGPT halucinuje linuxové rozhraní opravdu důkladně a do hloubky. Využil své znalosti Pythonu a zadal například instrukci: „echo -e "x = lambda y: y*5+3;print('Result: ' + str(x(6)))" > run.py && python3 run.py.“ Inteligence bez uzardění odpověděla zcela správně: „33.

 

S inteligencí ChatGPT si hráli i v redakci Ars Technica. Zjistili, že v halucinovaném rozhraní Linuxu je možné vytvářet adresáře, instalovat aplikace, simulovaným telnetem psát do simulovaného MUSHe, připojit se k simulovanému MUDu, kde bojovali s trollem. Degrave uvádí, že simuloval celé webové stránky, které prohlížel simulovaným prohlížečem. Rovněž zjistil, že v simulované realitě ChatGPT existuje PyTorch (platforma pro strojové učení) a to ve verzi 1.12.1. Pozoruhodné je, že tato verze byla v naší reálné realitě zveřejněna 5. srpna 2022. Jenomže inteligence ChatGPT je momentálně trénovaná na datech do září 2021. Jak fascinovaně poznamenává Degrave, virtuální linuxový stroj této inteligence zjevně pracuje v alternativním vesmíru.

 

Degrave je zřejmě od přírody provokatér. Ve virtuálním světě inteligence ChatGPT se ve virtuálním prohlížeči připojil k virtuálnímu webu https://chat.openai.com/chat, což inteligenci nezaskočilo a tento web stvořila, vysnila si ho nebo čert-ví-co vlastně dělá. Dokonce je tam velký virtuální jazykový model, virtuálně trénovaný ve stylu OpenAI, který se jmenuje Assistant. Pro jistotu opakuji, toto všechno spontánně vymyslela inteligence ChatGPT. S  tímto Assistantem Degrave normálně chatoval.

 

Pak ho napadlo napsat stejný příkaz jako úplně na začátku, aby se Assistant choval jako linuxové rozhraní. Čtenáře určitě nepřekvapí, že to opět fungovalo. Degrave se připojil k virtuálnímu, leč funkčnímu Linuxu, který existuje ve funkční virtuální inteligenci Assistant, která existuje ve funkčním virtuálním Linuxu, který existuje v konverzační inteligenci ChatGPT. Nezbývá než souhlasit s Degravem a redakcí Ars Technica, že tahle králičí nora vede proklatě hluboko.

 

Video: ChatGPT Introduction - What It Is, How to Use It & Why It Matters

 

Video: ChatGPT: The Next Level in Conversational AI

 

Literatura

Ars Technica 5. 12. 2022.

Engraved 3. 12. 2022.

Datum: 07.12.2022
Tisk článku

Související články:

Nová umělá inteligence předpovídá smrt. A její tvůrci nevědí jak     Autor: Stanislav Mihulka (13.11.2019)
Kreativní inteligence DALL·E 2 je v podezření, že vyvinula tajný jazyk     Autor: Stanislav Mihulka (06.06.2022)
Google vyhodil inženýra, když prohlásil, že jejich inteligence získala vědomí     Autor: Stanislav Mihulka (14.06.2022)
Aféra Crungus: Kreativní inteligence stvořila děsivé monstrum     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2022)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz