Překvapivě velkou hrozbou pro život ve vesmíru mohou být srážky s exoměsíci  
Měsíc považujeme za romantického průvodce Země, který nám nabízí malebné noci a přílivy s odlivy. Podle simulací vývoje planetárních systémů bychom měli být rádi, že se Měsíc chová spořádaně. Vypadá to, že zvlášť u exoplanet v blízkosti hvězdy se může exoměsíc vzdálit od planety, vrátit se a vší silou do exoplanety narazit za pouhou 1 miliardu let od vzniku dotyčné soustavy.
Srážky exoplanet s exoměsíci mohou být překvapivě časté. Kredit: NASA/SOFIA/Lynette Cook.
Srážky exoplanet s exoměsíci mohou být překvapivě časté. Kredit: NASA/SOFIA/Lynette Cook.

Srážka Země s Měsícem nebo třeba rozpad naší romantické oběžnice následovaný nevyhnutelnou apokalypsou představuje vcelku tradiční téma science-fiction. Asi není nutné zdůrazňovat, že by se jednalo o totální katastrofu, která by vážně poničila geologickou strukturu Země, o nějaké lidské civilizaci ani nemluvě.

 

Ve skutečnosti Zemi takový osud podle všeho nehrozí. Měsíc se od Země vzdaluje a za velmi dlouhou dobu bude mít naše planeta opačným problém. Země by o svou oběžnici nakonec přišla, pokud by ovšem do té doby vydrželo Slunce. Je ale možné, že apokalyptické srážky s měsíci, přesněji řečeno exoměsíci, jsou v jiných planetárních soustavách příčinou likvidace slibně se rozvíjejících populací života.

 

Brad Hansen. Kredit: UCLA.
Brad Hansen. Kredit: UCLA.

Tvrdí to astronom Brad Hansen z americké University of California, Los Angeles (UCLA), ve své nové studii, kterou nedávno zveřejnil časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Hansen provedl sérii simulací, které ho přivedly k závěru, že kolize mezi exoplanetami a jejich exoměsíci jsou spíše pravidelným fenoménem než zcela výjimečnou záležitostí. Pro případný život na takových exoplanetách by to samozřejmě bylo naprosto devastující.

 

Poněkud ironické je, že jsme doposud žádný exoměsíc spolehlivě nedetekovali. Dosavadní přístroje na to zjevně moc nestačí. Odborníci nicméně počítají s tím, že je jich plný vesmír. Ve Sluneční soustavě je měsíců požehnaně a nenarazili jsme na žádný důvod, proč by v této věci Sluneční soustava měla být nějak výjimečná.

 

Jsou exoměsíci spíše požehnáním pro život nebo jeho prokletím? Kredit: NASA, ESA.
Jsou exoměsíci spíše požehnáním pro život nebo jeho prokletím? Kredit: NASA, ESA.

Když kolem planety obíhá měsíc, hrají spolu gravitační hru. V důsledku toho se rotace planety neustále nepatrně zpomaluje, zatímco měsíce se nepatrně vzdaluje. Lze říct, že planeta po troškách předává svůj moment hybnosti k oběžné dráze dotyčného měsíce. V případě Země a Měsíce se tahle hra hraje dlouhé miliardy let.

 

Hansen ze simulací vyčetl, že gravitační hra může být mnohem svižnější, především v systémech, kde je exoplaneta s exoměsícem mnohem blíž ke své hvězdě, než Země vůči Slunci. V takovém případě se vše odehrává rychleji. Simulované exoměsíce se vzdálily od svých exoplanet a pak se najednou vrátily zpátky a vší silou narazily do exoplanety. Stihly to přitom během první miliardy let po vzniku dotyčného planetárního systému.

 

Taková srážka by vytvořila ohromné mračno prachu, kterého bychom si mohli všimnout. Háček je v tom, že by takové mračno nevydrželo moc dlouho. Za nějakých 10 tisíc let by bylo po všem. Pár mračen jsme v planetárních systémech už našli, ale není jasné, zda vznikla tímto způsobem. Bude to chtít soustu dalších pozorování.

 

Jak říká Hansen, dozajista s hořkým úsměvem, měsíce obvykle považujeme za velmi užitečné, pokud jde o vznik života na planetách a jeho dlouhodobou existenci. Máme za to, že stabilizují pohyby planety a že přinášejí i další výhody. Pokud má ale Hansen pravdu, měsíce budou pro život spíše rozsudkem smrti.

 

Literatura

Live Science 15. 3. 2023.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 520: 761–772.

Datum: 20.03.2023
Tisk článku

Související články:

Slušná naděje pro hledání života na exoměsících     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2015)
Nový typ těles: Osiřelé měsíce by se mohly stát plunetami     Autor: Stanislav Mihulka (12.07.2019)
Superhory v historii Země souvisejí s evolucí života     Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2022)Diskuze:

P

Mintaka Earthian,2023-03-23 11:44:43

Skutečně se bude měsíc nadále vzdalovat?

Nehrozí, že až se odchýlí do určité vzdálenosti, začne se zvyšovat excentricita oběžné dráhy a v periapsis se bude přibližovat?

Odpovědět

A co má být?

Vít Výmola,2023-03-20 15:16:07

Na biliónech světů možná život takto zanikl a asi nikoho nepřekvapí, že se to může stát. Na biliónech jiných světů k tomu naopak nedošlo, čehož jsme sami důkazem. Nehledě k tomu, že Země pravděpodobně utrpěla daleko drsnější podobnu událost, srážku s Theiou, což vzniku a rozvoji života taky nijak nevadilo, ba právě naopak.

Odpovědět


Re: A co má být?

Macko Pu1,2023-03-20 17:45:44

Ja tvrdim ze prezil len na tomto jedinom mieste...

Odpovědět


Re: A co má být?

Florian Stanislav,2023-03-20 19:41:24

Myslím, že článek je o tom, že exisatující život může být na exoplanetách ničen pádem existujících měsíců. U Země je tomu naopak, srážka s Theiou vytvořila Měsíc a pak srázku s tělesem typu měsíc neměla. Stači se životem zamávat asteroid před 66 miliony let, a to byl proti velikosti měsícú drobeček.

Odpovědět

Vázaná rotace

Florian Stanislav,2023-03-20 14:03:58

Rotace Země se zpomalila za 1,4 miliardy let o 6 hodin ( z 18 hodin na 24 hodin). Výpočet jednoduchý a zaručeně špatný : za 5,6 miliardy let se zpomalí rotace Země o 24 hodin. Tedy bude 2 dnešní dny. Za 5 miliard let už bude Země ohrožena okrajem rozpínajícího se Slunce a vzdalování Měsíce bude spíše vzdalování se od Slunce.

Odpovědět

Vesmír je jako ruleta,

Josef Nýč,2023-03-20 07:26:34

občas výhra, ale většinou prohra. Proto vznik vyspělých společností bude opravdu nízká, ale vznik života ne. Jen další události rozhodnou o dalším vývoji.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz