Mikročip k detekci virů u hospodářských zvířat  
Noční můrou, nejenom mnohých chovatelů hospodářských zvířat, jsou ptačí chřipka, slintavka a kulhavka a další nebezpečná virová onemocnění. Viry, které je způsobují, by mohly být rychle odhaleny s použitím malého kontrolního čipu.


 

„Poslední velké propuknutí nemoci SARS – těžkého akutního respiratorního syndromu, který začal někde na hranicích Číny a Hong Kongu, bylo objeveno za pomoci takového speciálního „mikročipu“. Naštěstí se právě díky této rychlé identifikaci viru podařilo dostat jej rychle pod kontrolu a tak navzdory své nebezpečnosti způsobil jen relativně málo úmrtí,“ řekl doktor Paul Britton z Institute of Animal Health v Comptonu u Newbury v Berkshiru. „Potřebujeme podobný způsob rychlé identifikace virů, které napadají kuřata, skot, prasata, ovce a další hospodářská zvířata.“

 

 

Zvětšit obrázek
„Velká výhoda této diagnózy s pomocí „mikročipu“ je, že vůbec nemusíte vědět, jaký virus vlastně hledáte. Může být použitý v časných stádiích propuknutí nemoci k rychlé identifikaci ohrožení lidí nebo zvířat a může být použit i na vzorky odebrané z prostředí,“ říká doktor Paul Britton. „Čip, který jsme vyvinuli, se skládá z více než 2800 úseků genů od více než 300 druhů virů z 36 virových skupin.“

Vědci vyvinuli „mikročip“, který obsahuje specifické malé oblasti virových genů, které reagují s jakýmkoliv virem v testovaném vzorku, což se projevuje zobrazením barevného bodu na jeho krycím sklíčku. Navíc tato metoda může být použita i ke zjištění, zda vzorek obsahuje jeden nebo více virů.“

 

„V tuto chvíli spoléhají běžné metody detekující viry zejména na předchozí zkušenosti, například rozpoznání klinických příznaků nemoci,“ řekl doktor Paul Britton. „Tento nový systém může být použitý téměř každým a může rychle posloužit k přesné a časné identifikaci konkrétního viru, což je nezbytné pro co nejúčinnější provedení všech potřebných opatření proti rozvlečení těchto onemocnění, a to vlastně ještě před tím než se stačí výrazně klinicky projevit a masivně rozšířit. A je možné, že budou mít i mnohem širší použití.“

 

Nový „mikročip“ dokáže detekovat až 300 různých virů, které mohou infikovat lidi a zvířata, a to včetně hospodářských zvířat, ptáků, ryb a hmyzu. Tento způsob již byl úspěšně použit k detekování koronavirů, podobných těm co způsobují SARS, které infikují kuřata a způsobují velké problémy v drůbežářském průmyslu, a také viru slintavky a kulhavky.
 

Momentálně je cena tohoto čipu dost vysoká, protože je to zatím pouze prototyp. Dá se očekávat, že brzy budou vyrobeny další čipy, které budou dostupné všem evropským členům projektu Epizone, jehož cílem je zdokonalení výzkumu a vytvoření efektivnější kontroly epizootických chorob.

 

Dá se očekávat, že sériová výroba těchto čipů povede k jejich podstatnému zlevnění, které umožní jejich nasazení v masovém měřítku. Jakým ekonomickým ztrátám může jejich „plošné“ zavedení zabránit si možná ani nedovedeme dost dobře představit.


Zdroj: Society for General Microbiology

 

Autor: Ota Beran
Datum: 18.04.2008 11:03
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz