Kosmická sonda LRO vypráví příběh starý 38 let  
Už nějaký ten pátek obíhá okolo Měsíce kosmická sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která na sebe zatím nejvýrazněji upozornila fotografiemi, jenž zachycují přistání člověka na Měsíci. Před pár dny NASA zveřejnila další fotografie, které ukazují misi Apolla 14 v novém světle.

 

 

Zvětšit obrázek
Místo přistání Apolla 14 na snímku ze sondy LRO. Patrný je kráter Cone a přistávací modul Antares. Malé bílé šipky označují stopy astronautů.

Tak blízko…

Nové snímky ze sondy LRO zachycují místo přistání Apolla 14. Třetí přistání na povrchu Měsíce proběhlo 5. února 1971. Astronauti Alan Shepard a Edgar Mitchell strávili na povrchu něco přes 33 hodin a vykonali dva výstupy. Při tom druhém se vydali na turu směrem ke kráteru Cone. Svou snahu o jeho nalezení ale museli nakonec vzdát. Na povrchu Měsíce se dosti špatně orientovali, takže chvílemi ani nevěděli kudy jdou a navíc byli po 1,4 kilometrů trvající cestě do mírného kopce dosti vyčerpání.

 

Zvětšit obrázek
Skála Saddle Rock na fotografii, kterou pořídili astronauti během pobytu na Měsíci. Geologický útvar se nachází blízko kráteru Cone a na předešlém obrázku je také zakreslen.

Nové snímky zachycují stín, který vrhá pozůstatek lunárního modulu Antares i stopy astronautů. Kosmická sonda LRO po 38 letech odhalila, že astronauti vzdali snahu o nalezení kráteru pouhých 30 metrů před jeho valem!

 

Už v polovině července byly při příležitosti 40. výročí přistání Apolla 11 zveřejněny snímky, které zachycují všechna místa přistání lunárních modulů programu Apollo. Fotografie si můžete prohlédnout na webu NASA:

 

Den „D“ přijde v říjnu

Kosmická sonda LRO se vydala vstříc našemu kosmickému sousedovi 18. června 2009 a už 23. června byla navedena na jeho oběžnou dráhu. Na palubě sondy najdeme 6 vědeckých přístrojů.

 

Společně s LRO se k Měsíci vydala i malá sonda LCROSS, jejíž den „D“ přijde 9. října letošního roku, kdy do oblasti jižního pólu dopadne urychlovací stupeň Centaur o hmotnosti 1 tuny. Následkem dopadu se zvedne oblak prachu o celkové hmotnosti 350 tun a výšce 9,6 kilometrů. Tímto oblakem prachu prolétne sonda LCROSS a bude ho zkoumat. NASA věří, že se jí podaří najít stopy vody a zjistit chemické složení a vlastnosti měsíční půdy.

 

 

Zvětšit obrázek
LCROSS připojený k raketovému stupni Centaur.

V pohotovosti budou i dalekohledy na Zemi, dopad by mohl být pozorovatelný i menšími přístroji. Našinec má ale smůlu, Centaur dopadne v dopoledních hodinách našeho času. Měsíc sice v té době bude nad obzorem, ale naděje bychom si moc dělat neměli.

 

LRO v hodnotě 500 milionů dolarů je největší americkou sondou pro výzkum Měsíce za poslední léta a má být významným krokem pro návrat člověka na Měsíc, který NASA plánuje na rok 2020. Plány ale dostaly trhliny, když současný prezident USA sestavil komisi, která má prověřit současnost i budoucnost pilotovaného programu. Zatím to vypadá, že chybějící velká motivace a hospodářská krize plány na návrat k Měsíci rozpráší do ztracena. Lidská noha na povrch Luny zřejmě jen tak rychle znovu nevkročí. 

 

Sonda LRO je také na twitteru, kde najdete aktuální informace z mise:


Zdroj:

Space 

Astro  
 


 

Autor: Petr Kubala
Datum: 24.08.2009 05:22
Tisk článku

Související články:

Lasery udělají z Měsíce gigantický detektor gravitačních vln z počátku vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (19.03.2022)
Lunární gravitační observatoř by mohla pozorovat 70 procent vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2021)
Nové důkazy slaného oceánu na Enceladu     Autor: Tomáš Petrásek (23.06.2011)
Mapa měsíčních kráterů prozrazuje divokou minulost     Autor: Stanislav Mihulka (26.09.2010)
Ošklivé probuzení NASA ze snu o lidech na Měsíci     Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2009)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz