Ty malé ženské prstíky  
Ženy mají větší cit v prstech jen díky tomu, že jejich prstíky jsou obvykle menší než mužské.


 

 

Mnohem větší cit ženských prstů je znám už dlouhou dobu a byl považován za jeden z druhotných pohlavních znaků. Ženy měly být k vyššímu citu v prstech preferovány evolucí. Například proto, že dělba práce přiřkla ženám nimravé činnosti, zatímco mužům přidělila aktivity vyžadující především brutální sílu. Známe to z domova i z básní jako je ta, kde „…venku už se stmívá, maminka si zpívá navlékajíc nit…“.  Na rdoušení nepřátel, štvaní jelena nebo štípání pazourku nebylo citu v prstech nijak zvlášť třeba.


Tým vedený neurologem Danielem Goldreichem z McMaster University v kanadském
Torontu nyní prokázal, že citlivost ženských prstů je celkem podružný efekt skutečnosti, že ženy mají obecně menší prsty rukou než muži. Při laboratorních testech, kterých se zúčastnilo sto dobrovolníků z řad studentů, dokázaly studentky v průměru odlišit hmatem jemné drážky o šířce 1,41 milimetru. Studenti svými tlapami nahmatali spolehlivě jen drážky široké 1,59 milimetru. O citlivosti prstů jednotlivých dobrovolníků ale rozhodovala velikost prstů. S každým dalším centimetrem čtverečním plochy prstů klesá rozlišovací schopnost hmatu o 0,25 milimetru. U velkých prstů dochází k tomu, že se Merkelovy buňky rozhodující o hmatovém vjemu shlukují do „ostrůvků“ a to činí prsty méně citlivými.

 

Pramen: New Scientist, The Journal of Neuroscience

Datum: 16.12.2009 07:25
Tisk článku

Karolína Herschelová - Hoskin Michael
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 257 Kč
Karolína Herschelová
Hoskin Michael

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace