Šneci si pěstují houby  
O tom, že si houby pěstují v nitru svých důmyslných hnízd mravenci nebo termiti se obecně ví. Překvapením je pěstování hub americkým plžem Littoraria irrorata.
Plž Littoraria irrorata dorůstá délky 2,5 cm a není tedy nijak nápadným tvorem. Přesto zaujal Briana Sillimana z Brown University v Providence a jeho kolegu Stevena Nevella z University of Georgia Marine Institute. Ty zaujalo, že plž hoduje na hořkých travinách rostoucích ve slaniscích při východním pobřeží USA. Jak to může ten šnek vůbec žrát? Jiná zvířata k tomu ani nečuchnou.

Jenže záhy se ukázalo, že šneci hodují na něčem jiném, než jsou nestravitelné traviny. Listy trávy jen „požužlají“, aby je poškodili a narušili obranyschopnost rostliny. Své dílo dovrší tím, že vše potřísní výkaly. Po čase se na místo činu vracejí a hodují na houbě, která na poraněné a pokálené rostlině vybujela.

Pěstováním hub potlačují šneci růst travin ve slaniscích o 50% a jejich vliv na tento biotop je proto vskutku nezanedbatelný. Slaniska se táhnou podél mořského pobřeží v délce 3 200 km a to dodává činnosti šneků a hub téměř globální dimenze.
Plž Littoraria irrorata obývá slaniska při východním pobřeží Severní Ameriky.Nažvýkaný a trusem pohnojený list traviny je připraven pro pěstování houby, na které si pak šnek pochutná.
Datum: 03.12.2003


Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace