Pití kávy snižuje riziko vzniku cukrovky  
V krátké době druhá příznivá zpráva pro „závisláky“ – kofein vám snižuje riziko vzniku diabetes 2. typu až o polovinu.

V Etiopii se kávovník pěstoval pro své plody již před 2000 lety a je pravděpodobně domovskou oblastí rostliny.  Káva se dnes pěstuje po celém světě v pásmu mezi obratníky Kozoroha a Raka a konzumuje se tamtéž, bez ohledu na obratníky.
Kávová zrna obsahují desítky organických látek o jejichž fysiologických účincích víme málo. Nepražená káva obsahuje cca 5-15% cukrů, 10-15% bílkovin, 20-25% tříslovin a 10-15% vody. Obsah tuků je v zelené kávě cca 10-20%, více v odrůdách arabiky.
Pro kávu jako takovou má největší význam kofein, purinový alkaloid (derivát xantinu), který je v kávě obsažen v pražené arabice cca 0,7-1,4%, v robustě 2,2-2,4%. Kofein je hořký a přispívá k celkové chuti kávy. Množství kofeinu v běžném šálku kávy se pohybuje od 0,05g do 0,2g , závisí to na druhu použité kávy.
Vstřebávání kofeinu je rychlé a maximum koncentrace v krvi dosahuje již během 1 hodiny po požití. Kofein se metabolisuje v játrech na více než 25 různých látek. Ty jsou vylučovány močí. Kofein působí dráždivě na nervovou soustavu (zlepšuje vnímání), mírně prohlubuje a urychluje dýchání, krátkodobě zvyšuje srdeční činnost a nevýrazně i krevní tlak. Po opakovaném podání kofeinu v kávě dochází k jevu, zvanému tolerance, kdy krevní tlak již zůstává u zdravých jedinců a lehkých hypertoniků prakticky neovlivněn. Kofein podporuje vylučování žaludečních i žlučových šťáv, má výrazné močopudné účinky. Zmenšuje svalovou únavu a navozuje schopnost vyššího výkonu. V současné době se syntetický kofein užívá jako terapeutická přísada do analgetických a antipyretických směsí. V injekční formě se aplikuje k povzbuzení dechu a krevního oběhu při horečnatých stavech a infekčních onemocněních. Užívá se při otravách narkotiky, alkoholem a jinými drogami. Léčivá dávka kofeinu je udávána hodnotou cca 0.1g, zatímco toxická hladina se pohybuje od 0.5g výše. Potíže z případného zvýšeného požití kofeinu mohou nastat asi při vypití 5ti šálků silné kávy během krátké doby. Dojde pak celkové předrážděnosti, neklidu, třesu, poruchám trávení, zrychlení či nepravidelnostem v srdeční činnosti.



Většinou máme v našich myslích zafixováno, že dlouhodobé požívání většího množství silné kávy (více než 6 šálků denně) zvyšuje riziko výskytu ischemické choroby srdce a infarktu. Že to s tou škodlivostí nemusí být zase až tak zlé naznačily v roce 2000 dánští výzkumníci, kteří zveřejnili výsledky své studie. Ta  naznačovala, že pitím  kávy lze omezit riziko vývinu diabetes melitus 2. typu. Studie ale neumožňovala rozlišit mezi kávou s kofeinem nebo bez kofeinu a výsledky zůstaly bez většího povšimnutí. Po necelých čtyřech letech dali Evropanům za pravdu Američané. Výzkumný tým z pracovníků Harvard Univerzity a   Brigham and Women\\\'s Hospital z Bostonu sledoval 126 tisíc lidí po dobu delší než deset let. Sledované osoby byly po několika letech,  podrobovány zdravotním testům a během nich také odpovídaly na dotazy týkající se pití kávy. Vyhodnocení potvrdilo to co již naznačovali Dánové. U mužů, kteří denně holdovali pití převyšující 6 šálků kofeinové kávy, se vyskytl pouze poloviční počet případů onemocnění cukrovkou typu 2, než u jejich vrstevníků, kteří kávu nekonzumovali. U žen, pijaček klasické kávy, kleslo zmíněné riziko onemocnění cukrovkou o 30%.  Poněkud překvapivě i bezkofeinová káva prokázala příznivý vliv na snížení rizika vzniku diabetu, ale toto snížení je nižší. U mužů pijáků se riziko snižuje o 25% a u žen o 15% (ve srovnání s těmi, kdo kávu nekonzumují).
Výzkumníci zatím nedovedou odpovědět na otázku - proč je káva prospěšná v prevenci cukrovky. O kofeinu se ví, že krátkodobě zvyšuje hladinu krevního cukru, ale o jeho dlouhodobých efektech se toho moc neví. Sami autoři spekulují, že nejen kofein, ale i další látky v kávě jako jsou antioxydanty a hořčík mohou stát za  ochranným efektem tohoto nápoje.   
Pro závisláky je to během jednoho měsíce druhá dobrá zpráva, která boří mýty o škodlivosti. Tou první bylo popření mýtu o tom, že pití kávy zvyšuje riziko artritidy.
Bez ohledu na zde presentované příznivé efekty pití poměrně velkých dávek kávy by něžná část populace měla mít stále na paměti, že k
ofein proniká přes placentární bariéru.


Už to s tou kávou nesmím přehánět!
Datum: 14.01.2004
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz