ARGUS-IS: nové bdělé oko Velkého bratra  
Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů představila digitální fotoaparát s 1,8 gigapixelovým rozlišením schopným sledovat v reálném čase pohyb jednotlivců z výšky šesti a na ploše 25 čtverečních kilometrů.

 

Zvětšit obrázek
ARGUS-IS (Kredit: DARPA)

Staří Řekové v tom moc jasno neměli. Pro jedny byl Argus synem Dia a Niobe, jiní mateřství přisuzovali Danae. Ani s otcovstvím to nebylo lepší. Jako syn Arestora se ukázal být zručným stavitelem lodi Argó, na níž se Argonauti vydali do Kolchidy pro zlaté rouno. Pro Odysea byl Argus (nebo Argos) jen psem, zato jediným tvorem, který ho po létech putování za dob trojské války po návratu poznal. Stihl ale jen zavrtět ocasem, zaštěkat, a pak pošel. Američané se nejspíš shlédli v podobě, ve které Argus vystupuje v roli obra obdařeného stem očí a povětšinou konajícím dobro. Našinec na Argus narazí nejspíš v Lidlu, kde ho na etiketě doprovází poznámka "vařeno v Protivíně".
 

INTERAKTIVNÍ UKÁZKA
Při rychlosti 12 snímků za sekundu ARGUS-IS produkuje 600 GB dat. Během jednoho dne provozu nasyslí přibližně šest petabajtů informací.. (Kredit: DARPA)

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), malá instituce s rozpočtem přes tři miliardy dolarů, z něj udělala kamerový systém, který je schopný pořizovat rychlou sekvenci záběrů s vysokým rozlišením. Jejich systém ARGUS-IS je vybaven čtyřmi objektivy se stabilizátory a je osazen 368 snímači, každý s rozlišením pět megapixelů (těch, co se používají v mobilních telefonech). Zařízení může pořizovat obrázky z výšky šesti kilometrů a zabírá detaily velké 15 cm. Zvládne sledovat, co se děje na ploše 25 čtverečních kilometrů. Podle vědců z Massachusetts Institute of Technology’s Lincoln Laboratory to má být až 100 kilometrů čtverečních. Program nazvaný Persistics, který běží v počítačovém centru pozemního střediska umí "zarámovat" a sledovat pohybující se objekty a disponuje až 65 simultánními okny. Celá zabíraná plocha je snímána dvanáctkrát za sekundu. Podrobnosti zde.

Šestici takto vybavených dronů by nic neušlo na ploše velké jako Washington DC a na zajištění přehledu o dění na ulicích Paříže, by stačily čtyři. 

Experti na zpracování obrazu si myslí, že lehké létající stroje nesoucí tyto fotoaparáty, nejsou uzpůsobeny k tomu, aby také nesly přístroje na zpracovávání získaných dat. Domnívají se, že  provoz bude odkázán na dva podpůrné systémy - ve vzduchu a na zemi. 

Zatím bude zřejmě technicky obtížné posílat na zem všechny údaje, které je schopen přístroj pořizovat. Z Argusu proto trvale půjde jen celkový pohled v základním rozlišení a detaily jednotlivých sekcí si operátor bude otvírat až podle potřeby. K plnému využití kamery potřebují bezdrátové pojítko, které disponuje schopností přenášet desítky gigabajtů dat za sekundu. I když je ARGUS schopen si všímat detailů, jako jsou barvy oblečení jednotlivých osob, na odhalení rysů obličejů nestačí. Tedy pokud fotí z ptačí perspektivy. Při změně úhlu záběru a pozemním využití by ale měl zvládat i to.


 
O vývoji přístroje ARGUS-IS se šeptanda vedla již tři roky. Nyní je jasno -  již existuje. Přiložené video ukazuje, co všechno umí, jak ale vypadá samotný fotoaparát, ne. Stejně tak se vojáci stydí říci, zda ARGUS někde ve službě byl, nebo právě je.   

 

 

Literatura
DARPA www.darpa.mil/
https://str.llnl.gov/AprMay11/vaidya.html
www.pbs.org/wgbh/nova/military/rise-of-the-drones.html
http://rt.com/usa/news/surveillance-camera-drone-unmanned-001/

 

Datum: 30.01.2013 07:44
Tisk článku

Prchavé okamžiky přírody - Fotoaparátem od jara do zimy - kolektiv autorů
 
 
cena původní: 550 Kč
cena: 484 Kč
Prchavé okamžiky přírody - Fotoaparátem od jara do zimy
kolektiv autorů

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace