Mobilní vojenský laser v akci  
Když vám na hlavu padají rakety odpalované palestinskými teroristy, nějak se bránit musíte. Systém HEL MD posouvá tuto obranu na zcela jinou úroveň


Velmi nadějný laserový demonstrátor

Zvětšit obrázek
High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD). Kredit: Boeing

K tomuto projektu se upírají zraky nejednoho z pohlavárů IDF, tedy Izraelské obrany. V současnosti provozují na jihu země systémy Davidův prak a Iron Dome, které mají za úkol ničit rakety a minometné náboje, odpalované palestinskými teroristy s Pásma Gazy. Systém funguje poměrně úspěšně, ale po ekonomické stránce je to naprostá katastrofa. Protiraketa (interceptor) stojí násobně, ne-li řádově více než primitivní rakety Kássám. Proto se hledá efektivnější způsob, jak eliminovat tuto hrozbu.


 

Zvětšit obrázek
HEL MD. Kredit Boeing

Izrael se dlouhodobě podílí na americkém programu vývoje laserových zbraní. Už před několika lety zkoušel první verzi Taktického vysokoenergetického laseru (THEL), ale náročnost na obsluhu, použití plynového média a další aspekty ukázaly, že v té době byl ještě laserový obránce nad technologické možnosti. Ale pokrok šel naštěstí dále. V uplynulých dnech proběhlo na testovací střelnici americké armády White Sands cvičení nové generace mobilní zbraně, Vysokoenergetického Laseru – Mobilního demonstrátoru (High Energy Laser, Mobile Demonstrator – HEL MD). Po dobu cvičení laser o výkonu 10kW zničil několik desítek minometných střel a blíže nespecifokovaný počet bezpilotních letounů. Kapacita systému je taková, že dokáže zničit i tři naráz vypálené střely dříve než dopadnou na zem (viz video).


Na korbě náklaďáků je přitom vše potřebné, napájení systému, radar pro vyhledání a navedení laserového paprsku a samozřejmě i samotné laserové dělo. 10 kW laser potřebuje nějakou dobu, než na cíl soustředí dostatek energie pro jeho zničení. Ale systém se má brzo dočkat výrazného upgrade na laser o výkonu 50 kW. V obou případech se jedná o tzv. solid state laser – tedy polovodičový laser. Ve výrobě je už dokonce 100kW varianta. Vyšší výkon znamená výkonnější obranu s kratším potřebným časem na zničení cílů.

 


 

K bojovému nasazení tohoto prostředku na jihu Izraele dojde zřejmě brzo. Nasazení by mělo účinně eliminovat hrozby z Pásma Gazy a tak přispět i k posunu mírových rozhovorů. Stávající izraelská obrana je finančně nákladná a HEL by mohl změnit pravidla hry. Poprvé by mohl být výstřel obrany levnější než raketa útočníka.

Literatura: Boeing : http://boeing.mediaroom.com/index.php?s=20291&item=19246

 

Autor: Martin Tůma
Datum: 13.12.2013 17:04
Tisk článku

Související články:

Austrálie vyvíjí laserovou zbraň proti tankům     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2023)
Velká Británie úspěšně testovala Dračí oheň, svou první energetickou zbraň     Autor: Stanislav Mihulka (10.11.2022)
US mariňáci testují elektrický systém SPECTER s dosahem 30 metrů     Autor: Stanislav Mihulka (27.06.2020)
Stoprocentní úspěch: Laserový systém ATHENA sundal všech pět dronů     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2017)
Laserový truckobijec     Autor: Martin Tůma (14.03.2015)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace