Třetina Američanů v evoluci nevěří  
Podle nového průzkumu třetina Američanů evoluční teorii naprosto odmítá a je přesvědčena, že lidé "existují v jejich současné podobě již od doby svého vzniku".


 

Zvětšit obrázek
Smýšlení Američanů o evoluci v závislosti na religiozitě. Tmavě modrá: Člověk a ostatní živé bytosti, tak jak jsou v současné době, existují již od samého počátku. Světle modrá: Člověk i organismy se vyvíjejí. (Kredit: Pew Research Center)

Evoluce je ve Spojených státech setrvalým horkým politickým bramborem. Proto se poměrně často dělá v tomto směru mezi Američany průzkum. Názor voličů nejvíce zajímá politiky. Nejnovější průzkum na téma evoluce provedli výzkumníci  z Pew Research Center. Z uveřejněných dat vyplývá, že čtvrtina Američanů věří, že evoluce byla řízena Bohem a jen 32 procent dotázaných si myslí, že je výsledkem "přirozených procesů, jakým je přirozený výběr".

 

Zvětšit obrázek
Karikatura Charlese Darwina jako opice z roku 1871. (Kredit: University College London)

Podobný průzkum v Americe probíhal také před čtyřmi lety. Nynější výsledky se od těch předchozích, výrazně neliší. Jen takzvané „nůžky“ mezi straníky, se silně rozevřely. Zatímco v roce 2009  54 procent republikánů a 64 procent demokratů prohlašovalo, že v evoluci věří. Z nejnovějšího průzkumu vyplynulo, že nyní v ní věří již jen 43 procent republikánů.  67 procent demokratů je nyní přesvědčeno, že lidé se v průběhu času vyvíjeli. Autoři studie z toho vyvozují, že  že u republikánů se jejich náboženské  přesvědčení utvrdilo o celých deset procent. U politicky neorganizovaných názor na evoluci setrval od posledního průzkumu v podstatě beze změny -  v evoluci jich dál věří 65 procent.

 

 

Zvětšit obrázek
Modrá: Člověk se vyvíjel evolucí. Šedá: Člověk v současné podobě existuje od doby svého vzniku. (Kredit: Pew Research Center)

Názor na evoluci Američany rozděluje již dlouho. Proti sobě tradičně stojí zastánci ne-náboženské výuky na veřejných školách a křesťané, kteří požadují vzdělávání kreacionismu nebo "inteligentního dizajnu". U těchto sporů se v poslední době často hovoří jako o "válce kultur". Zajímavé na těchto výsledcích je výrazný rozdíl v názorech na evoluci u „straníků“. Sociologové ho neumí uspokojivě vysvětlit, nesouvisí totiž s rasovým, etnickým ani náboženským složením demokratů a republikánů.


Výrazné rozdíly v názoru na evoluci existují  mezi náboženskými skupinami. Dvě třetiny evangelikálních protestantů z řad bělochů věří, že Bůh stvořil lidi v jejich současné podobě, zatímco 78 procent bělošských protestantů evoluci uznává. Z černošských protestantů celá polovina věří, že Bůh vymyslel lidi tak, jak existují dnes. Z bělošských ne-katolíků věří v evoluci sedm z deseti.
Uvedená čísla vychází z průzkumu provedeného v březnu až dubnu 2013 na souboru dvou tisíc náhodně vybraných dospělých, Američanů. Metodika zpracování připouští chybu od skutečnosti  maximálně ve výši tří procent.

 Nejrozšířenějším náboženstvím ve Spojených státech je křesťanství, k němuž se hlásí asi 76 %  - 81 % obyvatel. Zhruba dvě třetiny křesťanů jsou protestanté. Jsou ale roztříštěni do mnoha dílčích seskupení, takže nejsilnější církví je církev římskokatolická. K té náleží zbylá třetina křesťanů a tvoří zhruba  25 % obyvatel.  Z náboženského hlediska jsou nejpočetnější a nejvýznamnější skupinou obyvatel evangelikálové. Nekřesťanská náboženství jsou v drtivé menšině a představují jen asi 3,5 % obyvatel. Z nich nejvýznamnější jsou judaismus, islám, buddhismus a hinduismus.

 

Literatura:  Pew Research Center


 

Datum: 02.01.2014 10:07
Tisk článku


Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace