Chlamydie a neplodnost  
Dosud se mělo zato, že infekce pohlavních cest chlamydiemi způsobuje jen neplodnost žen. Nyní se ukázalo, že chlamydie jsou příčinou neplodnosti i u mužů.

Chlamydie známe především jako původce akutního respirační onemocnění s kašlem, bolestí v krku, chrapotem a horečkou. Onemocnění probíhá mírně, ale uzdravování je pomalé, s kašlem přetrvávajícím několik týdnů. Kromě respiračních infekcí se spekuluje i o možném uplatnění chlamydií při vzniku ischemické choroby srdeční. Některé indicie dokonce podporují podezření, že Chlamydie hrají úlohu při vzniku roztroušené sklerózy, svědčí o tom například epidemický výskyt roztroušené sklerózy na Faerských ostrovech.
Infekce chlamydiemi ale především patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím ve světě. S uvolněnou morálkou a častější promiskuitou, při níž se sexuální partneři spoléhají více na hormonální antikoncepci než na kondomy, se chlamydiím velmi daří. Případů tohoto onemocnění, které má na svědomí Chlamydia trachomatis přibývá i ve vyspělých zemích. Například v Británii se počet případů onemocnění chlamydiemi v poslední době zdvojnásobil.

Dosud se mělo zato, že neplodnost mohou tyto infekce způsobit u žen, u mužů se to všeobecně nepředpokládalo. Švédská studie, zveřejněná nyní v časopise Human Reproduction dokládá, že chlamydie způsobují neplodnost i u mužů. 
Tým výzkumníků vedený docentem Janem Olofssonem z Umeå University podrobil testům 244 neplodných párů. Sledování zaměřili především na přítomnost chlamydií, tedy běžnou bakteriální infekci, která často nevykazuje žádné příznaky onemocnění. Muži, kteří byli infikováni chlamydiemi, o čemž podal důkaz jejich imunitní systém, neboť v jejich krvi se vyskytly protilátky proti chlamydiím, měli o 33% nižší šanci stát se otci. Zánět pohlavních orgánů vyvolaný chlamydiemi měl na plodnost mužů přímý dopad.


Podle Olofssona 90% infikovaných žen a asi polovina mužů o své infekci neví. Je to proto, že nemají žádné symptomy, nebo jen mírné jichž si nevšimnou. I když zatím chybí přímý důkaz toho, jak se daří chlamydiím ničit mužskou plodnost, vědci se domnívají, že ztrátu mužské plodnosti chlamydie způsobují tím, že oslabují pohyblivost spermií. Neléčená infekce přetrvává u 87% infikovaných jedinců.  Za neplodností mužů způsobenou Chlamydia trachomatisa může s velkou pravděpodobností snížená pohyblivost spermií. Foto: NASA


Závěr:
Nejen ženy, ale i muži by měli přestat brát infekce chlamydiemi na lehkou váhu. Bezpečný sex (s kondomem) má něco do sebe, protože u obou pohlaví se „hraje“ o ztrátu plodnosti. Chlamydie, ačkoli mohou být neléčené zdraví nebezpečné, se naštěstí dají snadno zneškodnit pomocí antibiotik. Infekce močových cest chlamydiemi se dá zjistit jednoduchým testem, jehož výsledky jsou známy již za dvacet pět minut. Jeho cena se počítá na desítky korun a k jeho provedení postačí vzorek první ranní moče nebo vaginální tampón. Mnoho lidí ale o své infekci ani neví a přitom to je právě infekce chlamydiemi, která může za jejich neplodnost. 

Datum: 09.05.2004
Tisk článku


Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace