Teleskop WISE objevil tisíce nových hvězd, ale žádnou Nemesis  
Planeta X, plynný obr Tyche, potměšilá temná hvězda Nemesis. Velkých neobjevených těles ve Sluneční soustavě jsme se dlouho báli. Podle dat teleskopu WISE ale nejspíš neexistují.

 

Zvětšit obrázek
WISE na lovu chladných těles. Kredit: NASA/ JPL-Caltech.Záhy po objevu Uranu na konci osmnáctého století se objevily úvahy o existenci dalších planet, které by mohly vysvětlit pozorované odchylky v oběžné dráze objeveného Uranu. Původně je nerozptýlil ani objev planety Neptun, k němuž došlo v polovině 19. století. I když se postupně ukázalo, že objevení dalšího významného tělesa ve Sluneční soustavě už nejspíš není nutné, romantické přízraky neobjevených planet či hvězd strašily ve Sluneční soustavě dál.

 

Zvětšit obrázek
Davy Kirkpatrick, lovec studených trpaslíků. Kredit: Stardude1, Wikimedia Commons.


Ve skutečnosti jde o rozmanité hypotézy, které zahrnují planety, měsíce a dokonce i hvězdné objekty na různých místech Sluneční soustavy. Populární byly Planeta X, planeta Tyche a také hvězdný či podhvězdný trpaslík Nemesis, které měly vesměs kroužit kolem Slunce, kdesi v temné periferii naší hvězdné soustavy. Jejich možná přítomnost přitom vzbuzovala značné obavy, protože takové těleso by nás mohlo nečekaně a zásadním způsobem ohrozit. Dlouhou dobu šlo o takové neurčité snění na hraně dne a noci, protože jsme neměli k dispozici technologie, s nimiž by bylo možné přítomnost velkého tělesa na periferii Sluneční soustavy věrohodně ověřit. Teď je už podle všeho máme.


 

Zvětšit obrázek
Prostor pro Planetu X, Tyche, či Nemesis se dramaticky zmenšil, ne-li zmizel. Kredit: Penn State University.

Máme k dispozici například infračervený kosmický teleskop WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer), který ve službách NASA před pár lety pořizoval snímky oblohy na vlnových délkách 3,4; 4,6; 12 a 22 mikrometrů. Má na svém kontě celou řadu zajímavých objevů, včetně prvního hnědého trpaslíka spektrální třídy Y, pak spousty dalších hnědých trpaslíků a chladných hvězd, desítky tisíc nových asteroidů a také řadu doposud neznámých hvězdokup. Nedávno vyšly dvě studie, které v datech teleskopu WISE intenzivně prohledávají nejbližší hvězdné okolí a mimo jiné tak i ověřují existenci Planety X/ Tyche/ Nemesis, prostě velkého a zároveň pro nás neviditelného tělesa na periferii Sluneční soustavy.

 

Kevin Luhman. Kredit: Jon Chase/Harvard News Office.


Abychom dlouho nechodili kolem horké kaše, Kevin Luhman z Pensylvánské státní univerzity, který je autorem jedné ze studií, existenci Planety X, Tyche či Nemesis vcelku rezolutně vylučuje. Nic takového ve Sluneční soustavě s velkou pravděpodobností nemáme. Řečí striktních čísel, podle dat projektu WISE ve Sluneční soustavě neexistuje těleso velikosti planety Saturn do vzdálenosti 10 tisíc AU (násobků vzdálenosti Slunce – Země) od Slunce a těleso velikosti planety Jupiter až do vzdálenosti 26 tisíc AU, tedy poměrně hluboko do Oortova oblaku.

 

Zvětšit obrázek
Červeně jeden z nových sousedů, WISEA J204027.30+695924.1, hvězda původně objevená v datech WISE. Kredit: DSS/NASA/JPL-Caltech.


To ale samozřejmě neznamená, že by teleskop WISE v blízkém vesmíru utřel nos. Davy Kirkpatrick z Caltechu s kolegy ve druhé ze zmíněných studií popsali celkem 3 525 nově objevených hvězd a hnědých trpaslíků, všechny do vzdálenosti 500 světelných let od Slunce. Až do této doby unikali naší pozornosti. Planeta X, Tyche nebo snad záludný trpaslík Nemesis mezi nimi ale podle všeho není. Z jistého úhlu pohledu to je samozřejmě zklamání, ale ruku na srdce, doopravdy nám bude chybět planeta či hvězda, která by Sluneční soustavu pravidelně zásobovala šílenou smrští komet a asteroidů z Oortova oblaku?

 

 

WISE Finds Few Brown Dwarfs Close to Home. Kredit: NASA/ JPL.

 

NASA Conference on Near Earth Objects (NEO"s) WISE, Planet-X, & Brown Dwarf"s. Kredit: NASA.


Literatura

NASA JPL News 7. 3. 2014, Astrophysical Journal 781: 4, Astrophysical Journal 783: 122,Wikipedia (List of hypothetical Solar System objects, Wide-field Infrared Survey Explorer).

Datum: 18.03.2014 00:17
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace