Laserový kanón pro letadlo  
V minulých dnech Američané úspěšně otestovali letoun vybavený laserovou střeleckou věží. Další vývoj této techniky může naprosto změnit nejen leteckou válku, ale i protiletadlovou obranu.

Polovodičové lasery

 

Zvětšit obrázek
Lockheed Martin ve spolupráci Air Force Research Laboratory a univerzitou Notre Dame testovali novou laserovou zbraň. (Kredit: LM News)

Zatímco donedávna byla oblast výkonných laserů vyhrazena především plynovým laserům, tedy zařízením, které jsou objemná, náročná na kvalitní výrobu vysokotlakových nádob a vysokonapěťových zdrojů a obvodů, současnost patří polovodičům. Současné projekty polovodičových laserů (v angličtině solid-state laser) už dosahují výkonů v řádu desítek kilowattů vyzařovaného výkonu. Za zařízení, které bylo umístěno v několika kontejnerech, se stala jedna větší krabice, kterou můžete položit na stůl.

 

Zvětšit obrázek
Záběr z testu při němž asistovala dvě letadla ve formaci. (Kredit: Jumper a kol., Institute for Flow Physics and Control)


 Lockheed Martin ve spolupráci Air Force Research Laboratory a univerzitou Notre Dame úspěšně otestovala laserovou střeleckou věž, namontovanou na létající laboratoři Airborne Aero Optical Laboratory Transonic Aircraft. Testy se týkaly především kompenzace vlivů turbulencí a optický zaměřovací systém laseru. Celkem devět letů prověřovalo adaptivní optiku a další zařízení potřebné k přesnému navedení na cíl a následnému výstřelu laserové zbraně. Projekt Aero-adaptive Aero-optic Beam Control (ABC – volně přeloženo adaptivní řízení paprsku ve vzduchu) má vyústit v konstrukci střelecké věže, která by pokrývala prostor rozsahu 360°. Locheed Martin spol s Boeingem jsou průkopníci v oblasti polovodičových vysokoenergetických laserů.


 

Zvětšit obrázek
ABL (Airborne Laser), zbraň proti balistickým raketám od Boeingu. (Kredit: USMDA, Wikipedia

 Jejich montáž na bojový letoun by zcela změnila pravidla leteckého boje. Před laserem totiž nic neunikne. Hlavní rozdíl mezi laserem a projektilovou zbraní je v rychlosti výstřelu. Laser může mířit přímo na cíl, nemusí složitě počítat průsečík trasy projektilu a pohybujícího se cíle. To znamená, že může likvidovat nejenom letouny, ale i protiletadlové střely. Zatímco nyní je letadlo odkázáno na zmatení naváděné střely klamnými cíli nebo elektronickým rušením, brzo se zřejmě bude muset chránit střela. Jinak ji laser snadno zaměří a zničí krátce poté, co vstoupí do oblasti účinného dostřelu. To platí jak pro střely vzduch-vzduch, tak pro systémy země-vzduch. Účinný laser na letounu zcela změní pravidla hry.

 

Zvětšit obrázek
Hercules C-130 s Advanced Tactical Laser na palubě. (Kredit: US Air Force)


 Na závěr je potřeba podotknout, že se zdaleka nejedná o ojedinělou iniciativu. USA mají  i další projekty létajících laserů, nejstarší byl ABL – Air Borne Laser určený pro ničení startujících mezikontinetálních střel, po něm následoval Advanced Tactital Laser pro létajícího ničitele náklaďáků AC-130 Spectre, který byl nepřímým následovníkem projektu ABL.


Zdroje: http://www3.nd.edu/~sgordeye/SPIEPaper8395-6.pdf
  http://www.lockheedmartin.com/us/news/press-releases/2014/september/0915-ss-laser.html
  ABL - http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_YAL-1
  ATL - http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Tactical_Laser

 

Autor: Martin Tůma
Datum: 18.09.2014 07:45
Tisk článku

Související články:

US mariňáci testují elektrický systém SPECTER s dosahem 30 metrů     Autor: Stanislav Mihulka (27.06.2020)
Stoprocentní úspěch: Laserový systém ATHENA sundal všech pět dronů     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2017)
Laserový truckobijec     Autor: Martin Tůma (14.03.2015)
Mobilní vojenský laser v akci     Autor: Martin Tůma (13.12.2013)
Létající barvy od Rheinmetallu     Autor: Martin Tůma (02.01.2013)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace