V Mongolsku objevili obří stopy  
Společná mongolsko-japonská expedice zveřejnila obrázek otisku chodidla gigantického tvora. Stopy, které minulý měsíc v poušti Gobi paleontologové našli, patří k největším na světě. Nafocený exemplář je 106 centimetrů dlouhý a 77 cm široký.

 

Profesor Shinobu Ishigaki v roli měřítka u jedné z dinosauřích stop. (Kredit: Shinobu Ishigaki, Okayama University of Science)
Profesor Shinobu Ishigaki v roli měřítka u jedné z dinosauřích stop. (Kredit: Shinobu Ishigaki, Okayama University of Science)

 

Poušť Gobi je jednou z nejstarších a největších pouští světa. Rozkládá se od jižního Mongolska po severní Čínu a svým výběžkem zasahuje až 70 kilometrů od Pekingu.


V mongolské části pouště svou vizitku zanechal dinosaurus náležející k titanosaurům, když se tudy "Ttitánský ještěr", tehdy ještě v blátivém terénu,  před 70 až 90 miliony let prošel.

Silueta argentinského titanosaura (Notocolossus), kterému se mongolský sauropod mohl podobat.  (Kredit: González Riga et al., web Nature.com)
Silueta argentinského titanosaura (Notocolossus), kterému se mongolský sauropod mohl podobat. (Kredit: González Riga et al., web Nature.com)

 

 

Otisk s dobře patrnými drápy má podle všeho na svědomí titanosaurní sauropod okolo 30 metrů dlouhý a 20 metrů vysoký.

 

Nejspíš se dost podobal sauropodům, kteří se v téže době proháněli na pláních dnešní Argentiny.

 

1 300 000 kilometrů čtverečních pouště časem jistě vydá mnohá další překvapení. (Kredit:  Mongolian Paleontological Center)
1 300 000 kilometrů čtverečních pouště časem jistě vydá mnohá další překvapení. (Kredit: Mongolian Paleontological Center)

 

Mongolský sauropod odhadem mohl mít také něco mezi 40 až 70 tunami a tak není divu, že se mu to bořilo.  Gobi totiž tehdy nebyla pouští, ale krajinou oplývající srážkami a zeleným pažitem.


Literatura

http://www.geologyin.com/2016/10/giant-dinosaur-footprint-discovered-in.html
Okayama University of Science
Mongolian Academy of Science

Datum: 30.09.2016
Tisk článku

Chemie pro čtyřletá gymnázia 3 - Mareček Aleš, Honza Jaroslav
 
 
cena původní: 165 Kč
cena: 147 Kč
Chemie pro čtyřletá gymnázia 3
Mareček Aleš, Honza Jaroslav
Související články:

I Antarktidu obývali býložraví dinosauři     Autor: Dagmar Gregorová (21.12.2011)
Jak velké vnitřní orgány měli obří sauropodi?     Autor: Vladimír Socha (04.07.2016)
Dinosauří město v Číně     Autor: Vladimír Socha (09.08.2016)
Poslední z titánů     Autor: Vladimír Socha (12.08.2016)
Těžší než deset slonů     Autor: Vladimír Socha (12.09.2016)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace