Mohli by těžaři na Měsíci vystřelovat rudu do vesmíru railgunem?  
Vojenští vývojáři intenzivně pracují na elektromagnetických railgunech, s nimiž chtějí pálit po nepříteli. Pokud uspějí, tak by využití elektromagnetické technologie mohlo být mnohem širší.

 

Railgun na Měsíci. Kredit: Space Studies Institute
Railgun na Měsíci. Kredit: Space Studies Institute

Ať se nám to líbí anebo ne, těžba surovin na Měsíci i dalších tělesech Sluneční soustavy je už za dveřmi. Otázkou už jenom zůstává, jakými technologiemi se tam bude těžit a jak budou vytěžené suroviny dopravovat na místo určení. Poslední dobou se začíná rýsovat možnost, že by těžaři z Měsíce posílali suroviny do vesmíru pomocí elektromagnetických railgunů na solární pohon.

 

Office of Naval Research.
Office of Naval Research.

Už to není takové science-fiction, jako ještě nedávno. Odborníci amerického námořnictva nedávno během testů vypálili z elektromagnetického railgunu projektil rychlostí Mach 6 (tj. 7 350 km/h). V tu chvíli přestalo být použití railgunu na Měsíci úplně planým fantazírováním. Úniková rychlost na Měsíci totiž činí jenom o něco více – 8 530 km/h a je již tedy pozvolna v dosahu railgunů. Na těchto zbraních, které odpalují projektily na velkou vzdálenost s využitím elektrické energie, pracují odborníci ve výzkumu Office of Naval Research.

 

Výstřel z railgunu při nedávných testech. Kredit: Office of Naval Research.
Výstřel z railgunu při nedávných testech. Kredit: Office of Naval Research.

Railguny fungují tak, že silné elektrické proudy vytvoří magnetická pole, která velmi rychle posunou projektil po kolejnicích a odpálí ho. Obvykle se s nimi počítá na Zemi, ale už v roce 1974 navrhl Gerard O’Neill z Princetonu elektromagnetický railgun, který by odpaloval náklad z Měsíce. Podle jedné z představ o fungování takového projektu by railgun mohl vystřelovat kusy rudy velikosti basketbalového míče z povrchu Měsíce do vesmíru. Taková ruda by pak mohla být použita jako materiál ke stavbě nových vesmírných základen a satelitů.


O’Neill časem svůj projekt vylepšil a zjistil, že by k odpálení rudy do vesmíru dostačoval railgun o délce minimálně 160 metrů. A to jsou docela slibné, představitelné rozměry. S takovým odpalovacím zařízením by bylo možné posílat měsíční rudu do stanice mezi Měsícem a Zemí, která by mohla být v libračním Lagrangeově bodu L2.


Podle představitelů Office of Naval Research je to velice zajímavý nápad. Prozatím by taková elektromagnetická odpalovací zařízení byla poněkud nepraktická, protože odpalují malé objekty a vyžadují k tomu velké množství energie. Výzkum kolem railgunů ale pokračuje dál, vojáci s nimi počítají, a pokud vše půjde dobře, tak by se elektromagnetická zařízení mohla stát součástí kosmických technologií, třeba i včetně transportu mezi Měsícem a kosmickým prostorem.

Video:  NEW US ARMY RAILGUN CAN DESTROY TARGETS 125 MILES AWAY


Video: Railgun test firing: US Navy released a cool video of a functional railgun


Literatura
Space.com 12. 4. 2017.

 

Datum: 14.04.2017
Tisk článku

Související články:

Vojáci vyzkoušeli silné elektromagnetické dělo     Autor: Josef Pazdera (11.12.2010)
Co si šéf Pentagonu objednal na příštích deset let?     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2016)
Americké námořnictvo vytrvale pracuje na railgunech     Autor: Stanislav Mihulka (12.07.2016)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace