Britský létající Iron Man v TED  
Na včerejší prestižní TED konferenci ve Vancouveru vystoupil Richard Browning. Předvedl se v roli komiksového superhrdiny s petrolejovými mikroturbínami v rukou a v přístavu účastníkům předvedl malou ukázku svého létání.
Richard Browning přišel na konferenci TED jako Iron Man
Richard Browning přišel na konferenci TED jako Iron Man

Richard Browning je inženýr a také to, čemu se nyní říká vyznavač extrémních sportů. Jeho snem je převádět komixové vzory do reálného světa. Například vytvořit leteckou kombinézu, která by umožňovala odstartovat z pláže, prolétnout se podél pobřeží a pak s ní ve vzduchu přestoupit do vrtulníku a pokračovat dál v cestě. Inspirací mu byl jeho otec, také inženýr a velký nadšenec do létacích strojů. Svůj první let mu ale předvést nemohl, zemřel mu, když byl ještě teenager.

… a předvedl účastníkům jak umí létat (Kredit: TED, pramen Physorg)
… a předvedl účastníkům jak umí létat (Kredit: TED, pramen Physorg)

 

Jednoho loňského letního dne, po měsících práce v dílně, si Browning na dvorku   připnul ke svým pažím a nohám malé turbínové motorky na kerosin (kerosen). Pak plynovým „pedálem“ v pravé ruce jim pootevřel škrtící klapky a poprvé se na anglickém venkově vznesl nad zem.

 

Na přednášce v Kanadě se posluchačům nyní svěřil, jak experimentoval s různými počty motorů a jak slepou cestou bylo jejich umístění na nohy. Přiznal, jak se testy neobešly bez pádů. Jeho nejnovější model létací kombinézy sestává ze dvou malých tryskových motorů pevně připevněných na zádech a jakýchsi železných rukavic připojených pohyblivě k pažím. Na těch je po dvojici motorů a jimi svůj let řídí. I když Browing veřejnosti předvádí zatím jen malé kruhy a těsně nad zemí, jeho kombinéza má být schopna mnohem vyššího i rychlejšího letu.

Oficiálně se svým projektem nazvaným Gravity debutoval před měsícem v „obleku“ ve verzi Daedalus.

 

Britský Iron Man se poprvé odpoutal od země ve skromném prostředí venkova:


Necelou minutu dlouhý videoklip umístěný na Youtube vzbudil ohromný zájem.  Během krátké doby zaznamenal přes milion stažení a ozvali se investoři a údajně i britská armáda. 


Závěr

Ve vší úctě k britskému vynálezci, prkno Franky Zapaty, stejně jako JetPack Davida Maymana, se nám zdají být ovladatelnější a o něco bezpečnější.


Franky Zapata loni na Floridě:

 

David Mayman se s vým Jetpackem v Monaku:

Datum: 28.04.2017
Tisk článku

Související články:

Skateboard ovládaný myslí     Autor: Josef Pazdera (27.02.2012)
Martin Aircraft mají povolení k pilotovaným testům létajícího batohu     Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2013)
Světovým atletům se s bederním jetpackem prý vyrovná téměř každý     Autor: Josef Pazdera (15.09.2014)
Létající prkno     Autor: Redakce (19.04.2016)
Včerejší let na prkně v Guinnessově knize rekordů     Autor: Redakce (01.05.2016)
Jetpack pro golfisty     Autor: Josef Pazdera (23.07.2016)
Lehátko, dron a tryskové létání     Autor: Josef Pazdera (05.08.2016)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace