Nejstarší žampión - Gondwanagaricites magnificus  
Američtí univerzitní vědci, spolu s nezávislým výzkumníkem Yinan Wangem, našli první a zároveň nejstarší houbu na Zemi. Je ze starověkého superkontinentu a téměř ze stejné lokality, z níž pochází nejstarší blahovičník. A také jen „kousek“ od místa, kde před několika lety našli Gondwanascorpio emzantsiensis - nejstaršího známého suchozemského gondwanského živočicha.
Gondwanagaricites magnificus. (Kredit: Heads et al, doi: 10.1371/journal.pone.0178327.
Gondwanagaricites magnificus. Kredit: Heads et al, doi: 10.1371/journal.pone.0178327.

Ochranáři většinou vědí, co kam patří a když se to šíří, kam nemá, je to invazivní. Aby vše zůstalo tak, jak to má být, tak to za dotace uvádí na pravou míru tím, že něčemu kroutí krkem, nebo kořenem. Řadu z toho, co se dalo napravit, už ale propásli. Třeba u takových eukalyptů, u nichž se v encyklopediích dočteme, že jejich původní domovinou je Austrálie a něco málo okolních ostrovů. Dnes je nacházíme po celém světě. Prý vinou člověka.  Běžné jsou i v Americe.

 

Místo toho, aby paleontologové táhli s ekology za stejný provaz, tak to jen komplikují. U zmíněných blahovičníků například nejstarší fosilii nelokalizovali do Austrálie, ale do Laguna del Hunco. A to je v Patagonii. Pravda, mluvíme tu zhruba o době, kdy se Laurentie oddělila od Eurasie a vznikla Severní Amerika, kdy se z Antarktidy odštěpila Austrálie, Indie začala narážet na Asii a zvedat Himaláj. Nicméně zlí jazykové tvrdí, že kdybychom se bývali byli ochranářsky angažovali už tehdy, mohlo to zabránit, aby se přes „Afriku a Antarktidu“ blahovičníky nerozšířily až do Austrálie a dnes bychom nemuseli mít problém s tím, že jsme je z Australie zavlekli do Ameriky.

 

Lokalita nálezu - Araripe Basin. Kredit: Danielle Ruffatto, University of Illinois at Urbana-Champaign, Champaign, Illinois.
Lokalita nálezu - Araripe Basin. Kredit: Danielle Ruffatto, University of Illinois at Urbana-Champaign, Champaign, Illinois.

Přibližně ze stejného místa, odkud je nejstarší blahovičník, pochází i nyní nalezená nejstarší z hub. V tom prvním případě šlo o Chile, nyní Brazílii a zhruba podobně jsou nálezy i staré. Autoři jsou přesvědčeni, že houba Gondwanagaricites magnificus patří mezi lupenotvaré, kterým se také říká žampiónotvaré, případně pečárkotvaré. Snad nám mykologové prominou, že jsme ji v názvu článku nazvali nejstarším žampiónem, který do této skupiny hub také patří. Mohli jsme sice volit i holubinku nebo hnojník, ale ty se nám tak nezamlouvaly.

 

 

Nově objevené houba je nejstarší z dosud objevených. Všechny ostatní byly nalezeny v jantaru. Kredit: Danielle Ruffatto, University of Illinois at Urbana-Champaign, Champaign, Illinois.
Nově objevené houba je nejstarší z dosud objevených. Všechny ostatní byly nalezeny v jantaru. Kredit: Danielle Ruffatto, University of Illinois at Urbana-Champaign, Champaign, Illinois.

Pro ty, kteří jsou na nějaký ten milion let hákliví, je třeba upřesnit, že houba je nejspíš mladší, než zmíněná fosilie nejstaršího eukalyptu. Nicméně na obou si dinosauři mohli pochutnávat. I když u houby to zase tak jisté není. Dnes jsou mezi lupenotvarými houbami jak ty jedlé a velmi chutné, tak i ty nepoživatelné. Klidně tak mohla být pro tehdejší tvory jedlá jen jednou, asi tak jako pro nás závojenka olovová (hvorově olovnatá), která tam také patří. Jisto jistě o pravěké houbě víme jen to, že stejně jako dnešní žampión, měla rovněž mocně vyvinutý klobouk a na spodní straně výtrusorodé lupenaté rouško. Na spodku nohy dokonce jakoby byl náznak zbytku pochvy.

Náš exemplář Gondwanagaricites magnificus rostl v době, kdy se Gondwana rozpadala a v čase, který spadá do toho, čemu dnes říkáme spodní křída. Takže pět centimetrů vysoké houbě by dnes táhlo už na 115 milionů let. V údolí zvaném Araripe Basin se ji tehdy nějakou šťastnou shodou okolností podařilo spadnout do solné laguny. Tam ji záhy překryla vrstva jemných sedimentů. Jako by si ale byla vědoma svého budoucího prvenství, vyjevila se nám nyní ve „zlaté“. Jde sice jen o pyrit, který její tkáně během času mineralizoval, ale na prvenství a věhlasu jí to nijak neubírá.

 

Literatura
Heads SW, Miller AN, Crane JL, Thomas MJ, Ruffatto DM, Methven AS, et al. (2017) The oldest fossil mushroom. PLoS ONE 12(6): e0178327. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0178327

Datum: 10.06.2017
Tisk článku

Související články:

Nejstarší fosílie blahovičníku nejsou z Australie     Autor: Josef Pazdera (20.07.2011)
Nejstarší známá rostlina     Autor: Josef Pazdera (20.03.2017)
V jižním Peru našli fosilii pravelryby, byla zubatá a nohatá     Autor: Josef Pazdera (14.05.2017)
Jurský park nebude     Autor: Josef Pazdera (08.06.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz