Umělá inteligence si tipne recept na jídlo jen podle fotky  
Nová inteligence z MIT uhodne správný recept jídla na fotografii v 65 procentech případů. Je to obdivuhodné, ale jak je vidět, i umělé inteligence se ještě mají co učit.
Jak by si asi umělá inteligence poradila s tímhle? Kredit: CC0 Public Domain.
Jak by si asi umělá inteligence poradila s tímhle? Kredit: CC0 Public Domain.

Žádná učená inteligence z nebe nespadla. Když ji ale pořádně vycvičíte, tak dovede neuvěřitelné věci. Představte si, že znáte skvělé, lahodné jídlo, a zatoužíte po něm. Jenomže nemáte recept. Nic není ztraceno, pokud máte fotku a jste zadobře s jednou novou umělou inteligencí. Vědcům se povedlo vycvičit algoritmus strojového učení, který si prohlédne fotku jídla a sestaví recept, kterým by bylo možné takové jídlo připravit. A často se trefí.

 

Nick Hynes a plyšový Mike Wazowski vlevo. Kredit: MIT.
Nick Hynes a plyšový Mike Wazowski vlevo. Kredit: MIT.

Inteligenci si vycvičil Nick Hynes z MIT se svými spolupracovníky. Vzali to pěkně od podlahy. Během výcviku použili zhruba 1 milion receptů s přiloženou fotografií výsledného pokrmu, které jsou k dispozici na webových stránkách o vaření. Když této umělé inteligenci předloží fotku jídla, tak vybere správný recept v 65 procentech případů.


Umělá inteligence z MIT dokáže i to, že z fotky jídla odvodí jeho složení. Když inteligenci předvedete misku sušenek, tak pozná, že jsou z mouky, vajíček a másla. Ještě se ale musí doučit postupy, jak byla která ingredience upravována. Na tom chce Hynes ještě v budoucnu zapracovat. Inteligence má také problémy s jídly jako jsou například rozmanité varianty suši. Sušenky a muffiny zvládá naopak velmi dobře, protože jsou v online světě dost populární. Hynes a spol. předvedou svou kuchařskou inteligenci na konferenci Computer Vision and Pattern Recognition, která právě začala v Honolulu na Havajských ostrovech.

 

Hamed Haddadi. Kredit: Personal Data & Trust Network.
Hamed Haddadi. Kredit: Personal Data & Trust Network.

Hamed Haddadi z Univerzity královny Marie v Londýně (QMUL) je novou inteligencí nadšený. Podle něj by s vylepšenou verzí algoritmu mohli například uživatelé hlídat svou stravu, ať už podle kalorií nebo obsahu významných látek. Prostě by si svá jídla fotili a inteligence jim to bude průběžně vyhodnocovat. Podobné aplikace už existují. Uživatel do nich ale musí manuálně zadávat potřebné údaje, což je podle Haddadiho únavné.

 

Christoph Trattner. Kredit: C. Trattner.
Christoph Trattner. Kredit: C. Trattner.

Nová umělá inteligence si také zatím příliš neporadí s variantami jídel. Uživatelé si ale svou inteligenci vycvičí na jídlech, kterým oni sami dávají přednost. Haddadi se netají tím, že stoprocentní recept podle fotky jídla je zatím jenom hudbou budoucnosti. Ale pracuje se na tom, a nejenom v MIT. Například Pinterest přidal letos do svého vyhledávání obrázků funkci rozeznávání jídel.


Odborníci ale varují, že v některých případech je rozeznávání nesmírně složité. Christoph Trattner z rakouské MODUL University Vienna se domnívá, že například rozlišení sklenice kokakoly a černé kávy je natolik těžké, že to možná umělá inteligence bez lidské nápovědy nerozliší nikdy. Na druhou stranu ale, jak se říká, o umělých inteligencích nikdy neříkej nikdy.

Literatura
New Scientist 20. 7. 2017.

Datum: 22.07.2017
Tisk článku

Související články:

Umělá evoluce vytvořila fungující elektroniku z nanočástic zlata     Autor: Stanislav Mihulka (22.09.2015)
Umělá inteligence bojuje proti patentovým trollům     Autor: Stanislav Mihulka (01.05.2016)
Letecká bojová umělá inteligence si natřela na chleba taktické experty     Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2016)
Umělá inteligence Deep Mind odezírá ze rtů lépe než profesionálové     Autor: Stanislav Mihulka (29.11.2016)
Hravá umělá inteligence: Chinook, AlphaGo, Liberatus     Autor: Pavel Houser (30.01.2017)
Umělá inteligence DeepCoder sama programuje vykrádáním jiných programů     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace