O.S.E.L. - V kostele jde o zdraví
 V kostele jde o zdraví
Pokud trávíte delší dobu v kostele, ohrožujete své plíce.


Vědci z university v Maastrichtu podrobili výzkumu vzduch v kostelích a zjistili, že obsahuje mnohem více rakovinotvorných látek než vzduch u silnice, kudy projede 45 000 automobilů denně. Také hladina mikročástic v kostelním ovzduší převyšuje 20krát hygienické limity Evropské unie. Zprávu o výsledcích tohoto výzkumu přinesl European Respiratory Journal.
Výzkumníci z Maastrichtu tvrdí, že nejrizikovější jsou kostely v prosinci, kdy se v nich během vánočních svátků pálí velké množství svíček.


 

Zvětšit obrázek
Kostelní ovzduší plné jedů lidem nesvědčí.

Svíčky, kadidlo a špatná ventilace – to vše vytváří ze vzduchu v kostelích smrtící koktejl plný škodlivých mikročástic, sazí, těžkých kovů a karcinogenů. Mikročástice mohou pronikat velice hluboko do plic a vyvolávat četná onemocnění plic a oběhového systému. Pečlivá měření prokázala, že když se ráno v kostele zapálí svíčky, stoupne za devět hodin obsah mikročástic ve vzduchu více než čtyřikrát – na hodnoty, které překračují až 20krát hygienický limit pro 24 hodinový pobyt.
Kostelní vzduch je rovněž velmi bohatý na volné radikály, z nichž některé zatím nebyly jinde nalezeny. Tyto látky narušují plicní tkáň a mohou významně přispět k zintenzivnění zánětlivých procesů v plicích. Ohrožují především lidi s astmatem a chronickou bronchitidou.
Kněží jsou těmito podmínkami ohroženi podstatně více než  pravidelní návštěvníci kostelů. Pokud ale někdo tráví v modlitbách v kostele i několik hodin, může se promodlit k vážným zdravotním obtížím.
Zástupci církve se závěry studie nesouhlasí. Podle nich se lidé při pálení svíček a pálení kadidla neustále courají do kostela a z kostela a přispívají tak k jeho větrání. Už vůbec nesouhlasí s názorem, že by v kostelích byla špatná ventilace, protože mnohé jsou naopak proslulé permanentním průvanem.

 


Autor: Jaroslav Petr
Datum:20.11.2004 14:10